Wybierz region

Wybierz miasto

  Barkowo. Słomą grzanie

  Autor: (kil)

  2004-11-13, Aktualizacja: 2004-12-17 21:08

  W Gimnazjum Gminnym w Barkowie trwają prace związane z porządkowaniem terenu przy nowowybudowanej kotłowni na słomę. Wkrótce ma zostać uroczyście oddana do użytku.

  W Gimnazjum Gminnym w Barkowie trwają prace związane z porządkowaniem terenu przy nowowybudowanej kotłowni na słomę. Wkrótce ma zostać uroczyście oddana do użytku.
  - Z technicznego punktu widzenia inwestycja jest już odebrana, teraz trwa porządkowanie terenu i "dopieszczanie" estetyki - powiedział nam Arkadiusz Kubalewski, sekretarz w Urzędzie Gminy Człuchów. - Czekamy na potwierdzenie terminu przyjazdu marszałka województwa pomorskiego oraz prezes Funduszu Ochrony Środowiska,
  Kotłownia na słomę w Barkowie jest drugą tego typu kotłownią w szkołach gminny Człuchów. Według oceny samorządowców pierwsza kotłownia oddana do użytku w ubiegłym roku doskonale sprawdziła się w szkole w Wierzchowie Dworcu.
  - Przyniosła wielorakie korzyści: znaczne oszczędności na opale, zminimalizowana została uciążliwość emisji szkodliwych gazów, rolnicy mieli możliwość pozbycia się słomy, a pieniądze za słomę zostały na lokalnym człuchowskim rynku w kieszeni rolników - wymienia Arkadiusz Kubalewski.
  Konstrukcja kotła pozwala również na spalanie odpadków drewna. Proces spalania jak również przesyłu ciepła jest w pełni zautomatyzowany. Całkowity koszt robót wyniósł około 560 tys. zł. 50 proc. tej kwoty to środki zewnętrzne pozyskane przez władze gminy z Urzędu Marszałkowskiego w ramach kontraktu wojewódzkiego i z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.