Wybierz region

Wybierz miasto

  Człuchów. "Dziękuję" dla cywila

  Autor: (pif)

  2004-11-04, Aktualizacja: 2004-12-17 21:17

  Człuchowianin, który widział, jak czwórka młodych ludzi usiłuje włamać się do sklepu przy ul. Szczecińskiej, spłoszył złodziei. Gdy ci zaczęli uciekać zawiadomił przechodzący w pobliżu patrol agencji ochrony mienia Unia.

  Człuchowianin, który widział, jak czwórka młodych ludzi usiłuje włamać się do sklepu przy ul. Szczecińskiej, spłoszył złodziei. Gdy ci zaczęli uciekać zawiadomił przechodzący w pobliżu patrol agencji ochrony mienia Unia. Ochroniarze wspólnie z policjantami zatrzymali niedoszłych złodziei w okolicach szpitala.
  - Ludzie czasami widzą jakieś zdarzenie, boją się jednak interweniować - mówi Marek Szulc, rzecznik prasowy człuchowskiej policji. - Obawiają się nie tylko przestępców, ale również tego, że później będą ciągani po sądach. Przykład mężczyzny, który wystraszył włamywaczy świadczy o tym, że warto w takich sytuacjach wykazać się swoją postawą obywatelską. My, jeśli ktoś sobie tego zażyczy, gwarantujemy anonimowość.
  Za złapanie przestępcy na gorącym uczynku policjanci otrzymują nagrody. Jeśli jest to drobna kradzież albo inne przestępstwo mniejszej rangi dostaje 100-150 zł. W przypadku przestępstw większego kalibru pieniądze mogą być znacznie większe. Czy jest szansa na to, żeby nagrody otrzymywali również przeciętni zjadacze chleba, którzy w istotny sposób przyczynią się do zatrzymania przestępców?
  - Policjanci otrzymują pieniądze z puli przeznaczonej na nagrody - mówi Bogdan Bajorski, komendant człuchowskiej policji. - Są one przyznawane za złapanie przestępcy na gorącym uczynku. W ten sposób premiujemy aktywność. Dodatkowych pieniędzy nie dostanie więc na przykład policjant, który zatrzyma osobę włamującą się do samochodu, jeśli wcześniej właściciel albo inna osoba poinformuje nas o próbie włamania. Gdybyśmy chcieli przyznawać je osobom z zewnątrz musielibyśmy posiadać na ten cel środki z innego żródła, np. z samorządów czy firm. Nie chcemy nikogo prosić o takie pieniądze, aby nie mieć tak zwanych długów wdzięczności.
  Szans na premie dla przypadkowych współpracowników policji na razie więc nie ma.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.