Wybierz region

Wybierz miasto

  Człuchów. Trzeźwy jak Amol

  Autor: (stef)

  2004-11-10, Aktualizacja: 2004-12-17 21:11

  Alkotest wykazał pół promila, badanie krwi, wykonane po godzinie - zero. Kierowca zarzekał się zaś, że jest niewinny, bo w ustach miał tylko... Amol na ból zęba oczywiście.

  Alkotest wykazał pół promila, badanie krwi, wykonane po godzinie - zero. Kierowca zarzekał się zaś, że jest niewinny, bo w ustach miał tylko... Amol na ból zęba oczywiście. Człuchowska prokuratura uznała jego wersję i umorzyła śledztwo.
  Przypomnijmy. W styczniu tego roku, w czasie rutynowej kontroli drogowej w Rzeczenicy policjanci zatrzymali kierującego samochodem osobowym mieszkańca Człuchowa. Pierwszy pomiar alkotestem wykazał 0,27 miligrama alkoholu na litr, czyli ponad pół promila. Kolejnego pomiaru już nie zanotowano, ponieważ urządzenie pomiarowe pokazywało błąd odczytu. Kierowca utrzymywał, że jest trzeźwy. Alkoholowy chuch tłumaczył nasączonym Amolem wacikiem, który włożył sobie do ust, aby uśmierzyć ból zęba. Zarządzono więc badanie krwi. To wykazało... 0,0 promila.
  Ostatecznie sprawę rozstrzygnięto eksperymentalnie.
  - W celu wyjaśnienia wątpliwości prokuratura powołała biegłego, aby wydał opinię, czy jest możliwe, aby zażycie Amolu na ząb spowodowało takie wskazanie alkotestu - mówi Stanisław Tocha prokurator rejonowy w Człuchowie. - A także, czy w ciągu około godziny, jaka upłynęła od pierwszego badania do pobrania krwi, organizm kierowcy mógł ?spalić? pół promila alkoholu.
  Biegły nie zajął stanowiska co do działania Amolu . Wyraził jedynie opinię, że kierowca musiałby mieć wyjątkowo duży ?współczynnik eliminacji alkoholu?, żeby już po godzinie nie było śladu po takiej jego ilości. Zdecydowano się więc na eksperyment procesowy. Funkcjonariusze zakupili buteleczkę specyfiku, a mężczyzna nasączał nim wacik, przykładał do zęba i dmuchał w alkotest. Kilkakrotnie powtarzane, w różnych odstępach czasu próby dały zadziwiająco rozbieżne wyniki - od 0,8 do 1,2 miligrama na litr (ok. 2,5 promila). Ostatecznie dano więc wiarę kierowcy i sprawę umorzono.
  W związku ze sprawą pojawia się jednak inne pytanie. Jeśli wacik Amolu w zębie przyprawia alkotest o ?zawrót głowy? to czy można wierzyć jego wskazaniom?

  Plusy alkomatu
  Dariusz Kłudka
  zastępca komendanta człuchowskiej KPP
  - W przypadku kiedy alkotest daje graniczny wynik, lub kolejne wyniki są od siebie skrajnie odbiegające zawsze pobierana jest krew, nawet jeśli sam badany o to nie prosił. Ta procedura zapobiega powstawaniu jakichkolwiek błędów. Warto też pamiętać, że alkomat ma swoje plusy - reaguje bowiem również na pochodne alkoholu. Zarejestruje podwyższony wynik także jeśli ktoś pił jakieś ?wynalazki?, czy wąchał klej...

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)