Wybierz region

Wybierz miasto

  Debrzno. Zostały trzy koła i ludzie

  Autor: Piotr Furtak

  2004-11-16, Aktualizacja: 2004-12-17 21:05

  W maju ciężarówka wjechała w samochód Jana Szewczyka z Debrzna. W ciągu kilku sekund stracił on swoje jedyne narzędzie pracy. Sytuacja jego rodziny jest dramatyczna.

  W maju ciężarówka wjechała w samochód Jana Szewczyka z Debrzna. W ciągu kilku sekund stracił on swoje jedyne narzędzie pracy. Sytuacja jego rodziny jest dramatyczna. Utrzymują się jedynie z renty na niepełnosprawną córkę. Aby pomóc rodzinie debrznianie rozpoczęli zbiórkę pieniędzy. Wczoraj wieczorem zorganizowano aukcję, z której dochód zostanie przekazany Szewczykom. Pod młotek poszły m.in. wyroby z wikliny, rzeźby, stroiki świąteczne... Z pomysłem wsparcia mężczyzny wystąpił Józef Bil, jeden z członków Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Debrzno.
  - Jan Szewczyk był jedną z pierwszych osób, która zaczęła prowadzić działalność gospodarczą dzięki wsparciu inkubatora przedsiębiorczości - mówi Mirosław Burak, burmistrz gminy Debrzno. - Gdy nie miał pracy zakasał rękawy i zaczął działać na własny rachunek. Busem woził ludzi po całej Polsce, dowoził dzieci do szkoły, jeździł też z nami do Niemiec... Takim ludziom trzeba pomagać.
  Swoją działalność gospodarczą Jan Szewczyk zaczął jeżdżąc nysą. Później przesiadł się do volkswagena i w końcu do forda. Na ten ostatni samochód wziął zresztą kredyt, którego jeszcze nie zdążył spłacić. W maju, w okolicach Bielenia w lubuskiem, w forda wjechała ciężarówka prowadzona przez litewskiego kierowcę. Szanse na odszkodowanie z polisy sprawcy wypadku są niewielkie.
  - Kierowca ciężarówki najprawdopodobniej ma podwójne litewsko-niemieckie obywatelstwo i sąd nie może ustalić miejsca jego pobytu - mówi Jan Szewczyk. - Jeśli sprawa zostanie umorzona nie dostanę pieniędzy z ubezpieczenia. Mam niepełnosprawną, niewidomą córkę. Właśnie dlatego żona musiała zrezygnować z pracy - dzieckiem trzeba się opiekować. Teraz gdy ja nie mam samochodu utrzymujemy się jedynie z renty na dziecko.
  O aukcji Jan Szewczyk dowiedział się od nas.
  - Chciałbym jak najszybciej wrócić do pracy - mówi kierowca. - Jestem już na tyle zdrowy, że mógłbym dalej jeździć - problem jednak w tym, że po wypadku z mojego samochodu pozostały jedynie 3 koła...

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)