Wybierz region

Wybierz miasto

  Gmina Rzeczenica. Zabójczy atak szerszeni

  Autor: Wojciech Piepiorka

  2008-08-28, Aktualizacja: 2008-08-28 10:46

  Tragicznie zakończyła się dla 52-letniego Breńska w gminie Rzeczenica (powiat człuchowski) wyprawa rowerowa. Podczas jazdy leśna drogą mężczyzna został zaatakowany przez rój szerszeni.

  Tragicznie zakończyła się dla 52-letniego Breńska w gminie Rzeczenica (powiat człuchowski) wyprawa rowerowa. Podczas jazdy leśna drogą mężczyzna został zaatakowany przez rój szerszeni.
  - W wyniku pogryzienia w jednej chwili stracił przytomność i przewrócił się - mówi Alicja Ceitel, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Człuchowie. - Pomimo szybkiej akcji reanimacyjnej mężczyzna zmarł.


  Mieszkańcowi Breńska towarzyszyła konkubina, która nie ucierpiała. Oboje nie drażnili owadów, nie wiadomo dlaczego mężczyzna został zaatakowany.
  - Najprawdopodobniej był to nieszczęśliwy zbieg okoliczności - dodaje Ceitel.

  Na miejscu lekarz stwierdził zgon w wyniku ukąszeń. Prokurator kazał zabezpieczyć ciało i zlecił przeprowadzenie sekcji zwłok. Nie wiadomo czy mężczyzna był uczulony na jad szerszeni.

  Tylko w tym roku strażacy z powiatu człuchowskiego już 338 razy wyjeżdżali w wyniku zgłoszeń o gniazdach os i szerszeni. To dwa razy więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.
  - Jeśli gniazda są w miejscach mało uczęszczanych, jak pola czy lasy należy je ominąć z daleka, nie drażnić owadów i nie zgłaszać strażakom - mówi Dariusz Śmiechowski, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Człuchowie. - Straż należy wzywać do usuwania gniazd, w których owady mogą stale zagrażać ludziom, jak na przykład budynki mieszkalne, zabudowania gospodarcze, czy często uczęszczane otwarte przestrzenie takie jak ulice w mieście.

  Specjaliści radzą żeby w towarzystwie os, pszczół, czy szerszeni unikać gwałtownych ruchów, które mogą zostać odebrane przez owady jako atak. W razie ataku os, pszczół, czy szerszeni należy osłonić rękoma lub odzieżą głowę. Odpędzanie owadów tak naprawdę jeszcze bardziej je rozwściecza. Niezaatakowane owady nie zrobią nikomu krzywdy. Alergolodzy radzą by nie bagatelizować żadnego ukąszenia, bo nie zawsze wiemy czy jesteśmy uczuleni na jad danego owada.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)