Wybierz region

Wybierz miasto

  Pomorska dwuzłotówka

  Autor: Kazimierz Netka

  2004-11-16, Aktualizacja: 2004-12-17 21:05

  Jutro ważny dzień dla mieszkańców pomorskiego. Tego dnia zostanie wyemitowana specjalna moneta, z herbem naszego województwa. Uroczystość wprowadzenia jej do obiegu odbędzie się w jednym z najbardziej reprezentacyjnych ...

  Jutro ważny dzień dla mieszkańców pomorskiego. Tego dnia zostanie wyemitowana specjalna moneta, z herbem naszego województwa. Uroczystość wprowadzenia jej do obiegu odbędzie się w jednym z najbardziej reprezentacyjnych salonów Europy - w Dworze Artusa, w Gdańsku.
  Oznaczona herbem województwa pomorskiego, czyli Gryfem, zostanie specjalna dwuzłotówka. Wykonano ją ze stopu miedzi, aluminium, cynku i cyny, zwanym nordic gold. Waży 8,15 gramów.
  - Nie ma co trwożyć się, że dla kogoś zabraknie. Takich monet wybito 900 tysięcy - mówi Marek Jackowicz z Centrali Narodowego Banku Polskiego w Warszawie. - Kolekcjonerska dwuzłotówka jest nieco większa od tradycyjnej. Jej średnica wyniesie 27 milimetrów.
  Uroczystość pierwszej emisji "pomorskiej" monety rozpocznie się o godzinie 13. Uczestniczyć w niej będzie m. in. prof. Leszek Balcerowicz, prezes NBP.
  - Zainteresowani mogą dwuzłotówkę z Gryfem nabywać od jutra, po cenie nominalnej, w godz. od 8 do 13 w kasach NBP w Gdańsku - przy ul. Okopowej 1 - informuje Beata Sylwestrzak z oddziału okręgowego NBP w Gdańsku. - Moneta ta będzie później dostępna również w niektórych oddziałach banków komercyjnych.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.