Wybierz region

Wybierz miasto

  Ponad 3 tys. bezrobotnych mniej

  Autor: Izabela Chmielewska

  2004-11-16, Aktualizacja: 2004-12-17 21:05

  Patrząc na wrześniowe dane o bezrobociu w naszym regionie można pokusić się o optymizm. Od początku tego roku liczba bezrobotnych systematycznie maleje. Raz bardziej, raz mniej, ale konsekwentnie idzie w dół.

  Patrząc na wrześniowe dane o bezrobociu w naszym regionie można pokusić się o optymizm. Od początku tego roku liczba bezrobotnych systematycznie maleje. Raz bardziej, raz mniej, ale konsekwentnie idzie w dół. Jeszcze w styczniu i lutym tego roku stopa bezrobocia w Pomorskiem wynosiła 23 proc., by do końca września spaść do 21,4 proc.
  - Jako region mamy jedną z najwyższych w kraju dynamikę spadku bezrobocia - informuje Iwona Malmur, dyr. Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku
  Patrząc na dane krajowe, spadku bezrobocia możemy się także spodziewać w październiku. Od listopada na rynku pracy znów ma być jednak gorzej. Tak przynajmniej prognozuje wicepremier Jerzy Hausner i zapowiada, że najtrudniejsze będą najbliższe cztery miesiące.
  Zatem na razie, cieszmy się wrześniowymi danymi. A jest czym. W stosunku do sierpnia liczba bezrobotnych spadła o 3214 osób. Bezrobocie zmniejszyło się aż w 16 powiatach naszego regionu, wzrosło - tylko w 4. Nadal najgorsza sytuacja jest w powiatach nowodworskim i sztumskim, gdzie stopa bezrobocia oscyluje wokół 40 proc. Oznacza to, że prawie co 2 osoba nie ma tam pracy! Nie weselej jest w Słupsku, Bytowie, Człuchowie, Malborku, Lęborku i Starogardzie Gdańskim, gdzie bezrobocie przekracza 30 proc. Oliwy do ognia dolali pracodawcy, którzy z winy zakładu pracy zwolnili we wrześniu 146 pracowników. Najwięcej, bo aż 37 osób straciło pracę w spółce Pakiet w Gdańsku. Również w Trójmieście zwalniała sopocka firma Unitermal. Redukcji z przyczyn dotyczących zakładu pracy dokonały też Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w likwidacji w Miastku (32 osoby), Jednostka Wojskowa nr 1128 Malbork, Komenda Lotniska w Redzikowie (34 osoby) oraz PPH Perry w Morzeszczynie (20 osób). W morzeszczyńskiej firmie zwolnieniami zagrożonych jest kolejnych 20 pracowników oraz 82 osoby z Przedsiębiorstwa Budownictwa Regionalnego w Słupsku.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)