Wybierz region

Wybierz miasto

  Swornegacie najpiękniejsze w Pomorskiem

  Autor: (ros)

  2004-11-16, Aktualizacja: 2004-12-17 21:05

  Mieszkańcy Swornegaci mogą poczuć się zaszczyceni - ich miejscowość zwyciężyła w wojewódzkim etapie konkursu "Piękna Wieś". Znany kurort w gminie Chojnice rywalizował z 103 innymi miejscowościami w Pomorskiem.

  Mieszkańcy Swornegaci mogą poczuć się zaszczyceni - ich miejscowość zwyciężyła w wojewódzkim etapie konkursu "Piękna Wieś". Znany kurort w gminie Chojnice rywalizował z 103 innymi miejscowościami w Pomorskiem.
  - To dla nas ogromny sukces i prestiż - cieszy się Zbigniew Szczepański, wójt gminy Chojnice. - Możemy w całej gminie odczuwać wielką satysfakcję, a miano Pięknej Wsi mieszkańcy Swornegaci mogą znakomicie wykorzystać jako hasło marketingowe.
  Droga do tego sukcesu wiodła przez eliminacje gminne i powiatowe. Swornegaciom przyglądali się bacznie eksperci z Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego a także z Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Przyznali najwyższe noty. Nieoficjalne dobre wiadomości o wyniku konkursu mieszkańcy Swornegaci otrzymali już wcześniej, dlatego na uroczystość do Gdańska przyjechali wszyscy członkowie rady sołeckiej, radni gminni i powiatowi, a także wójt i starosta chojnicki.
  Dodajmy, że Swornegacie są jednym z największych i najliczniejszych sołectw w gminie Chojnice, wójt uważa tę wieś za najpiękniejszą w Polsce. Sprzyja temu malownicze położenie nad jeziorami Karsińskim i Długim, kolorytu dodają dwie rzeki: Brda i Zbrzyca. W sołectwie nie brakuje też inwestycji dodających mu blasku - promenada, amfiteatr przy plaży. W najbliższych miesiącach powstanie Kaszubski Dom Rękodzieła oraz ośrodek szkoleniowo- wypoczynkowy Mateusza Kusznierewicza, olimpijczyka z Aten i Sydney.


  Piękno jak magnes

  Grzegorz Wiśniewski

  sołtys Swornegaci

  - To bardzo miła dla nas nagroda i ogromne wyróżnienie. Mam nadzieję, że ten zaszczytny tytuł będzie działał jak magnes. My sami mamy wiele planów, aby nasza wieś była jeszcze piękniejsza. Podczas wizyty w Gdańsku rozmawiałem już wstępnie o udziale w programie Odnowy Wsi Pomorskiej. Marzy się nam uporządkowanie melioracji w Zaniach, być może jeszcze remont kościoła i rozbudowa przystani oraz promenady. W przygotowaniu wniosku chcą nam pomóc specjaliści z Ośrodka Doradztwa Rolniczego. A jeszcze w tym roku powinna być gotowa nasza kaszubska Izba Regionalna, właśnie pokrywamy dach strzechą.

  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)