Wybierz region

Wybierz miasto

  Zagrożona modernizacja stadionu Chojniczanki

  Autor: (ros)

  2004-11-10, Aktualizacja: 2004-12-17 21:11

  Miejskiemu stadionowi należy się modernizacja. Ta inwestycja jest zaplanowana, ale coraz więcej wokół niej wątpliwości. Za kilka miesięcy może się okazać, że przeznaczone na ten cel ponad 6 milionów złotych może trafić ...

  Miejskiemu stadionowi należy się modernizacja. Ta inwestycja jest zaplanowana, ale coraz więcej wokół niej wątpliwości. Za kilka miesięcy może się okazać, że przeznaczone na ten cel ponad 6 milionów złotych może trafić na modernizację stadionu ChKS Kolejarz lub na budowę całkiem nowego obiektu. Wprawdzie burmistrz Chojnic Arseniusz Finster stwierdza, że mamy 80 procent szans na modernizację Chojniczanki, pozostaje jednak 20 procent niepokoju. Skąd się on bierze?



  Pierwszy poważny sygnał to wynik przetargu na modernizację. Siedem firm, które zgłosiły chęć modernizacji stadionu miejskiego zostały odesłane z kwitkiem. Przetarg unieważniono, gdyż zaproponowały one zbyt wysokie ceny. W planie tej inwestycji było bowiem 6 220 600 złotych, zaś najtańszą ofertę złożyło chojnickie przedsiębiorstwo Ekomel z kwotą 7 539 285 zł.
  20 listopada, podczas najbliższej sesji, radni będą mieli dylemat - czy zwiększyć wydatki na modernizację, czy też zmniejszyć jej zakres?
  Można by zrezygnować z parkingu, gdyż w pobliżu stadionu i są i będą miejsca dla samochodów. Można także zrezygnować z małego boiska lub specjalnej nawierzchni bieżni. Ale na te ustępstwa z pewnością nie zgodzi się środowisko sportowców, bo wymienione elementy były ich postulatami. Radni mają więc nad czym się zastanawiać. Tym bardziej, że finansowanie z UE też jest niepewne - połowa inwestycji ma być sfinansowana z funduszy europejskich, ale wniosków na budowę obiektów sportowych w Pomorskiem jest sześć razy więcej niż pieniędzy. W tej sytuacji miejski budżet może być tylko wzmocniony skromniejszą dotacją z MENiS. Jakie jest zatem wyjście?
  - Zapytam o opinię eksperta czy taniej będzie wybudować stadion w innym miejscu - mówi Arseniusz Finster.
  Pod uwagę jest branych kilka lokalizacji - wspomniany wcześniej stadion Kolejarza, teren byłej żwirowni przy ul. Morozowa lub przy ul. Bytowskiej.
  Co stanie się z obszarem obecnego stadionu miejskiego? Zdaniem burmistrza będzie to świetny teren inwestycyjny o powierzchni 2 hektarów.
  - Mógłby mieć funkcje mieszkaniowo-usługowo-handlowe - mówi Finster. Ale wolałbym, żeby pozostał tu stadion.


  Sonda

  Czy chcesz utworzenia województwa Środkowopomorskiego?

  • NIE (60%)
  • TAK (28%)
  • NIE OBCHODZI MNIE TO (12%)