Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parafia pw. Trójcy Świętej w Polnicy

Wojciech Piepiorka
Kościół pw. Trójcy Św. w Polnicy
Kościół pw. Trójcy Św. w Polnicy Wojciech Piepiorka
Parafia pod wezwaniem Trójcy Świętej w Polnicy (gmina Człuchów) w obecnym kształcie została założona w 1905 roku, jednak jej historia liczy sobie kilkaset lat. Pierwsza wzmianka o kościele w Polnicy pochodzi z pierwszej połowy XVI wieku.

Wiadomo, że w 1617 roku dzisiejszy kościół parafialny we wsi należał do ewangelików. Z tego okresu pochodzi drewniana wieża z zabytkowym dzwonem. Nawa kościoła była niszczona w czasach wojen szwedzkich. Ta zachowana do dziś została dobudowana do wieży w 1780 roku. W środku kościoła znajdują się barokowe elementy wyposażenia: ambona, ołtarz, chrzcielnica i ławki. Są to dzieła wpisane do rejestru zabytków. Na stropie są malowidła przedstawiające świętych Stanisława i Dawida,

Do parafii należy też drugi kościół we wsi - pw. Św. Józefa. Ceglana świątynia powstała w 1912 roku dla ewangelików, których wówczas wielu zamieszkiwało Polnicę. Po drugiej wojnie światowej kościół przekazano jednak katolikom. Ten kościół jest używany rzadziej - w wakacje odbywa się tam jedna z niedzielnych mszy, a przez cały rok pogrzeby.

Trzeci kościół parafii - filialny pw. Św. Andrzeja Apostoła w Kiełpinie został zbudowany w 1788 roku obok dzwonnicy z 1566 roku.
Parafia w Polnicy należy do dekanatu człuchowskiego i diecezji pelplińskiej. Od prawie trzech lat proboszczem jest ks. Stanisław Miotke, który zastąpił ks. Wojciecha Klundera. Przed nim przez 40 lat parafią kierował ks. Szczepan Kopacz, który do dziś jest w Polnicy.

Parafia pw. Trójcy Świętej w Polnicy
• Adres: Polnica 81, 77-323 Polnica
• Telefon: 59 832 34 11
• Zasięg: Polnica, Polniczka, Czarnoszyce, Sokole, Stara Rogonica, Kiełpin, Kiełpinek
• Kościoły filialne: pw. Św. Józefa w Polnicy i pw. Św. Andrzeja Apostoła w Kiełpinie
* Odpusty: w Polnicy w niedzielę Trójcy Świętej (kościół parafialny) oraz 19 marca w kościele filialnym oraz 30 listopada w kościele w Kiełpinie
• Księża: ks. proboszcz Stanisław Miotke, a także ks. Szczepan Kopacz (w latach 1962-2002 proboszcz parafii w Polnicy), ks. Jacek Cirocki (kapelan Eko-Szkoły Życia w Wandzinie)
• Grupy parafialne: ministranci (20 w Polnicy i 4 w Kiełpinie), sześć Róż Matek Żywego Różańca (w sumie około 120 osób).

Nabożeństwa
Niedziele i święta: godz. 9, 11.15 (obie msze w Polnicy) i 12:30 (Kiełpin).
Święta zniesione: godz. 9 i 18 (godz. 17 zimą) w Polnicy i o godz. 18.30 w Kiełpinie.
Dni powszednie: godz. 18 (zimą godz. 17) w Polnicy.

1460
tylu parafian jest na terenie działania parafii pod wezwaniem Trójcy Świętej w Polnicy

Ksiądz proboszcz
Ks. proboszcz Stanisław Miotke urodził się 6 maja 1967 roku w Wejherowie. Święcenia przyjął 30 maja 1993 roku w Pel-plinie. Przez 4,5 roku pracował w parafii Wniebowzięcia NMP w Cewicach, następnie przez 2,5 roku w parafii pw. Św. Mikołaja w Gniewie, potem 4 lata w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Koronowie, a do 2007 roku, kiedy objął parafię w Polnicy, był w parafii pw. MBKP w Chojnicach.

Z ks. Stanisławem Miotke proboszczem parafii w Polnicy rozmawia Wojciech Piepiorka

Wasza wspólnota to typowa wiejska parafia?
Myślę, że tak. Ludzie żyją tu głównie z rolnictwa i z pracy w tartaku. Trzon miejscowej społeczności stanowią ludzie przybyli tu po drugiej wojnie światowej oraz Kaszubi z oko-lic Swornegaci i Konarzyn. Rdzennie miejscowych jest tu tylko kilka rodzin. Być może to jest po części przyczyną tego, że jest tu duża swoboda w praktykach religijnych. Więcej wiernych pojawia się w kościele na święta, ale przez cały rok frekwencja waha się na poziomie 30 procent. Ci co chodzą do kościoła regular-nie, to wierni, na których zawsze można liczyć. Trzo-nem jest Żywy Różaniec. Są to kobiety, do których można się zawsze zwrócić o pomoc i które nigdy nie odmawiają. Razem z kołem gospodyń wiejskich mocno angażują się w życie parafii.

Wasze kościoły aż proszą się o remonty...
Kościół pomocniczy pw. Św. Józefa w Polnicy pochodzi z początku XX wieku i jest w dobrym stanie. Natomiast kościół pw. Trójcy Św. w Pol-nicy i pw. Św. Andrzeja Apo-stoła w Kiełpinie wymagają pilnego remontu. Do powia-towego programu kościel-nego, na który udało się gminom pozyskać duże środki unijne, został włączo-ny ten pierwszy kościół. Projekt obejmuje jednak same prace budowlane, a na pienią-dze na roboty konserwator-skie trzeba będzie pewnie jeszcze trochę poczekać. Kiedyś elementy wyposażenia wnętrza odnawiano "na dziko" bez nadzoru konser-watorskiego i to wygląda, jak wygląda. Marzy nam się odnowienie chrzcielnicy, ambony, ołtarza, wykonanych siekierą ławek i malowideł na stropie. Mówię o kościele parafialnym w Polnicy, bo on jest na pierwszym miejscu, ale także kościół w Kiełpinie wymaga pilnego remontu. Tam byłoby nawet więcej do zrobienia, ale wciąż brakuje pieniędzy. Niedługo na terenie dzierżawionym przez parafię ma stanąć elektrownia wiatrowa i miejmy nadzieję, że tą drogą uda się pozyskać trochę grosza na remonty.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto