Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Człuchów. FilozoGraf - czyli myśl filozoficzna ujęta w komiksowe kadry

Beata Gliwka
„FilozoGraf” - niezwykły projekt pod tym hasłem realizowała biblioteka pedagogiczna w Człuchowie. Jej efektem jest zestaw komiksów, obrazujących… myśli starożytnych filozofów

W projekcie „FilozoGraf” udział wzięli chłopcy z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Wierzchowie. Z zadaniem poradzili sobie nad podziw dobrze. Okazało się, że nie brak im nie tylko pomysłów, ale także talentów plastycznych i chęci do nauki. A tej było sporo podczas kilkugodzinnych warsztatów, podczas których poznali szerokie grono filozofów i podstawy ich koncepcji.

- Obawiałam się, że temat może być zbyt „ciężki” dla młodzieży, ale okazało się, że chłopcy świetnie go chwycili – mówi prowadząca zajęcia Wiesława Wilk. - Pytali, zażarcie dyskutowali, robili nawet notatki…

Te ostanie przydały się podczas części praktycznej. Po poznaniu podstaw filozofii, przyszedł czas na literatury i rysunku. Tę część zajęć prowadzili Daniel Odija, prozaik, autor słuchowisk, sztuk teatralnych i Wojciech Stefaniec, grafik, rysownik komiksowy. Oni także byli zadowoleni z efektów. A łatwo nie było, bo jak zrobić komiks np. o tym, że „najpierw powstałą dusza, a potem ciało?
- Byłem przekonany, że sporej grupie nie uda się zrobić komiksów i… zawiedliście mnie. Wszyscy zrobili – żartował Odija. - Coś niesamowitego. Robimy z Wojtkiem warsztaty komiksowe, ale zazwyczaj zostawiamy uczestnikom wybór tematów. Wy musieliście zmierzyć się z narzuconymi sentencjami, które nie zawsze wywołują obrazy. A jednak zrobiliście. Wielki szacunek...

We wtorek i środę odbyły się dwa spotkania połączone z otwarciem wystawy, podsumowujące realizację projektu w bibliotece pedagogicznej w Człuchowie i w MOS Wierzchowo Dworzec.

Na wystawach znalazło się 13 plakatów oraz album zawierające efekt pracy młodzieży uczestniczącej w warsztatach filozoficznych i literacko graficznych.
- Na warsztatach każdy uczestnik za pomocą tuszu i pędzla dokonał próby przeniesienia myśli starożytnych filozofów i ich koncepcji powstania świata na kartkę - tworząc kadry komiksowe. Uczestnicy zadziwili nas kreatywnością i nietuzinkowy sposobem myślenia - mówi Hanna Borzyszkowska, kierownik biblioteki. - Powstały profesjonalnie wykonane kadry komiksowe tematycznie nawiązujące do różnych koncepcji powstania świata. Gratulujemy wszystkim uczestnikom projektu, którzy dzięki dużemu zaangażowaniu stworzyli oryginalny i nietuzinkowy materiał.

Projekt realizowany był w ramach programu "Sieć Kultury 2018", który jest częścią ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura. Program jest prowadzony przez Narodowe Centrum Kultury, a jego operatorem w województwie pomorskim jest Instytut Kultury Miejskiej, instytucja Kultury Miasta Gdańska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto