Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Człuchów - miasto płaci zdecydowanie mniej za oświetlenie ulic niż Chojnice. Skąd ta różnica?

Piotr Furtak
Fot. Piotr Furtak
O tym, że za energię elektryczną będziemy płacili więcej niż do tej pory - powszechnie wiadomo. Ten sam problem dotyczy również samorządów. Jak to jednak możliwe, że chojniczanie płacą stawkę o ponad 70 proc. większą za oświetlenie uliczne niż Człuchów?

O bardzo dużym szczęściu mogą mówić człuchowianie. Wszystko dlatego, że pod koniec ubiegłego roku, wspólnie z kilkoma innymi gminami, udało się podpisać dwuletnią umowę, dzięki której stawki są na przyzwoitym poziomie. Nie wszyscy mieli jednak tyle szczęścia.

Gdybym ja podniósł stawki o 40 proc., mógłbym się nie pokazywać w mieście

Zdecydowanie więcej niż do tej pory za energię płacą chojniczanie.

- Na zakup energii do oświetlenia miasta wydajemy w tej chwili o 25 procent więcej niż poprzednio, natomiast energia kupiona w przetargu na obiekty publiczne będzie nas kosztowała o 40 procent więcej - mówi Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic. - Wysłaliśmy pytanie do Urzędu Regulacji Energetyki. Odpowiedziano nam, że rosną ceny węgla, koszty pracy… Gdybym to ja zaproponował mieszkańcom Chojnic podwyżkę czegokolwiek o 40 procent, to raczej mógłbym się w mieście nie pokazywać. Ta podwyżka kładzie finanse samorządowe. Na energię elektryczną na chojnickim basenie wydajemy około 300 tysięcy złotych rocznie. Po podwyżce będzie to około 420 tysięcy złotych.

burmistrz - nie cudotwórca

Według burmistrza Finstera taki wzrost cen będzie musiał przełożyć się na ceny, wzrost inflacji…

- Samorządy muszą znaleźć odpowiedź, skąd wziąć środki na to, aby pokryć te podwyżki - mówi burmistrz Chojnic. Dzisiaj nikt o tym nie mówi, bo są wyboru, ale najprawdopodobniej samorządy będą musiały podnieść podatki. W Chojnicach nie podnosiliśmy podatków od pięciu lat, ale nie jestem cudotwórcą.

Zła polityka energetyczna

Kilowat oświetlenia ulicznego w Chojnicach kosztuje w tej chwili 33 grosze. Dla porównania w Człuchowie jest to koszt 19 groszy. Człuchów jest jednak w bardzo dobrej sytuacji, gdyż pod koniec ubiegłego roku, w ramach Rzeczenickiej Grupy Zakupowej podpisano umowę, która będzie obowiązywała do końca 2019 roku.

- My również mieliśmy w powiecie chojnickim grupę zakupową - mówi Arseniusz Finster. - Wspólnie kupowaliśmy energię. Koncerny energetyczne nie stanęły jednak do ostatniego, ogłoszonego przez nas przetargu. Moim zdaniem wpływ na zwiększające się ceny energii ma zła polityka energetyczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto