Pierwsze kamery na skrzyżowaniu przy ul

Pierwsze kamery na skrzyżowaniu przy ul. Koszalińskiej mają kontrolować auta jadące w kierunku Chojnice - Wałcz (© B. Gliwka)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Złodziejowi nie pomoże nawet zdjęcie tablic rejestracyjnych, ani zmiana numerów. Kamery umożliwiają śledzenie pojazdów w dzień i w nocy, a „inteligentny”system automatycznie zapisuje numery rejestracyjne, a także rozpoznaje kolor, markę i model pojazdu. Mało tego – włączy alarm, kiedy przez skrzyżowanie przejdzie skradzione auto. Zakup supernowoczesnego systemu monitoringu drogowego ma w planie Straż Miejska w Człuchowie. Podczas ostatniej sesji radni zarezerowowali w budżecie na ten cel na 65 tys. zł.

Pierwsze kamery mają pojawić się jeszcze w październiku na skrzyżowaniu przy Zespole Szkół Technicznym.
- Najprawdopodobniej zostaną zainstalowane w kierunku z Chojnic do Wałcza – mówi Jacek Mroziewicz, komendant SM Człuchów. - Potem pomyślimy być może o kierunku na Koszalin. Zależy nam najbardziej na tym właśnie skrzyżowaniu, gdzie łącza się dwie drogi krajowe nr 22 i 25. Przejeżdża tamtędy cała Polska. Pozwolenie mamy też na skrzyżowanie na obwodnicy przy komendzie policji i ulic Zamkowa-Dworcowa.
Podobny system działa już m.in. w Czersku w powiecie chojnickim.
- Razem z burmistrzem i komendantem policji obserwowaliśmy jak funkcjonuje. Możliwości jakie daje naprawdę robią wrażenie. Rozpoznaje kolor, markę auta. To umożliwia śledzenie skradzionego pojazdu nawet jeśli zostaną zmienione jego numery. Wystarczy wydać polecenie wskazania np. wszystkich czarnych bmw, które przejechały przez skrzyżowanie wciągu ostatnich 5 dni. Po połączeniu z Centralną Rejestracją Pojazdów szybko da się ustalić, że dane bmw ma niewłaściwy numer. Można też wprowadzić do systemu rejestrację skradzionego pojazdu. W momencie, gdy będzie przejeżdżał przez skrzyżowanie, załącza się alarm i wiemy, że auto znajduje się w Człuchowie.
Oprócz możliwości śledzenia skradzionych aut system pełni też tradycyjne funkcje - zapewnia monitoring skrzyżowania przez całą dobę, co przydatne jest w przypadku kolizji i wyłapuje przejeżdżających na czerwonym świetle. System jest w pełni zautomatyzowany. Przetworzone automatycznie dane – filmy i zdjęcia wykroczeń, raporty z danymi kierowców, do których należy wysłać mandat wyrzuca na biurko strażnika.

W czersku 5 kamer strzeże skrzyżowania Kościuszki i Dworcowej w Czersku. Od początku ich funkcjonowania system zanotował około 2 tysięcy przejazdów przy czerwonym świetle - średnia t oaż 15 dziennie. Dzięki kamerom udało się też odnaleźć samochów, poszukiwany przez policję od 3 lat.
To plusy, ale jak mówią kierowcy – dla nich świadomość, że są na tak czujnym podglądzie bynajmniej miła nie jest. - Nawet we własnym aucie człowiek nie może czuć się swobodnie, bo kamera wypatrzy...- to najdelikatniejsze ze stwierdzeń...

Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

LJ (gość)

Ludzie zmobilizujcie się na kolejne wybory do samorządu, bo niedługo komendancik zrobi sobie big brothera w waszych sypialniach. Jak to kiedyś mawiano "Kontrola najwyższą formą zaufania" :D Wstyd się przyznawać, że się pochodzi z powiatu człuchowskiego...

:-) (gość)

Może by tak w końcu dać "kopa" naszym radnym kochanym, którzy sami sobie robotę fundują (przypomnę tylko, że komendant straży miejskiej był radnym i głosował za utworzeniem straży)? Może w końcu uda się wprowadzić normalnych ludzi do Rady Miasta? Może czas zmienić kolesiów?