(© sxc.hu)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Koncert Kasi Kowalskiej i niezapomniane przeboje Czerwonych Gitar - to główne atrakcje muzyczne tegorocznych Dni Człuchowa. Nie zabraknie jednak i innych - dla miłośników pikników pod chmurką, kiermaszy z lawendą w tle, a także historii i literatury.

Już w piątek urodziny miasta zainauguruje seminarium historyczno-literackie "Biblioteka animatorem życia kulturalno-oświatowego Człuchowa" w Urzędzie Miejskim. Kogo interesuje kultura i historia życia literackiego miasta powinien się na niej pojawić.

Przeczytaj także: Człuchów. Po wydarzeniach na Dniach Człuchowa, nie będzie już potańcówek pod chmurką

- W seminarium weźmie udział 10-11 referentów, którzy przedstawią życie literackie miasta od czasów międzywojennych do czasów współczesnych. Będą wśród nich m.in. profesorzy związani z Człuchowem - mówi Wiktor Zybajło, człuchowski historyk. - A trzeba pamiętać, że w latach 60-tych, w mieście był boom na literaturę, będzie więc o czym opowiadać. Mamy też cztery książki "z kluczem" - gdzie Człuchów jest obecny. Mój referat poświęcony będzie czasom po roku 1945, wystąpię więc jako ostatni. Całość zostanie potem opublikowana w formie wydawnictwa. Wiem, że seminarium cieszy się sporym zainteresowaniem.

Przeczytaj także: Człuchów. Byłe człuchowianki opisały miasto w "Ławendowym pyle"

Zainteresowaniem cieszył się też innym punkt programu Dni Człuchowa kończący obchody - rajd pieszy szlakiem legend i człuchowskich podań. Zgłosił się już komplet 35 chętnych. W niedzielę wszyscy pójdą szlakiem legend człuchowskich - od fontanny na rynku, przez zamek, lasek Luizy, mostek łączący jeziora w parku, stadion sportowy... słuchając historii tych miejsc i legend opowiadanych przez Wiktora Zybajło.

Historycznym akcentem będzie też sobotnia sesja Rady Miejskiej poświęcona historii partnerstwa miast Człuchowa.

Przypomnijmy, że Człuchów odwiedzi w tym roku rekordowa liczba gości z zagranicy.

Z partnerskiego Conches we Francji swój przyjazd zapowiedział wicemer i 17 rodzin, które będą gościć u zaprzyjaźnionych człuchowian.

Z partnerskiego Uslar w Niemczech przyjechać ma delegacja trzyosobowa, kilka osób przyjedzie też z powiatu Northeim, aż 11 osób, w tym burmistrz i jego zastępca przyjadą zaś z zaprzyjaźnionego Kaniowa na Ukrainie. Na Dni Człuchowa przygotowano też specjalne wydawnictwa, w tym okazjonalny znaczek i kartkę pocztową, które będą dostępne w kasie urzędu.

Człuchów: Wejście na wieżę opóźnione

Podczas uroczystej sesji wręczone zostaną także odznaczeni "Zasłużony dla miasta Człuchowa". Otrzymają je Henryk Szopiński, Tadeusz Zdunek, Izabella Odejewska i Lidia Walczak.


Program Dni Człuchowa 2011• piątek, 17 czerwca

10-13 - seminarium historyczno-literackie "Biblioteka animatorem życia kulturalno-oświatowego Człuchowa" - Ratusz Miejski
13-14 - rozstrzygniecie konkursu plastycznego dla dzieci "Czego nauczył nas Dino?"
15- 16 - mecz piłki nożnej Stowarzyszenie Krokus vs. Eko -Szkoła Życia Wandzin - mecz sędziowany przez Stefana Majewskiego (trenera, wielokrotnego reprezentanta Polski)
17 - spotkanie autorskie z autorkami książki "Lawendowy pył" - Miejska Biblioteka Publiczna
16-19 - piknik rodzinny na stadionie OSIR
Dodatkowe atrakcje: zamki dmuchane, konkursy z nagrodami, występy taneczne, pokazy Straży Pożarnej i Policji, wspólne grillowanie, pokazy garncarstwa, przejażdżki kucykami.
19 - występ Piotra Nagiela z zespołem STO%

• sobota, 18 czerwca

10 -13 - kiermasz pt. "Człuchów - Lawendowe Miasto Północy" - Rynek
11 -12- happening ekologiczny uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 "Człuchów z ekologią za pan brat!"
12- 13 - sesja Rady Miejskiej poświęcona historii partnerstwa miast Człuchowa
14 -18 - zawody STRONG MEN - stadion OSiR
18 -18.30 - program Miejskiego Domu Kultury
18.30 -20.30 - występ Kasi Kowalskiej
20.30 - 22 - koncert eks Czerwone Gitary, 22 - 24 - disco
11- 15 - wystawy stałe i czasowa "Człuchów i powiat człuchowski na dawnej pocztówce 1897 -1945" w muzeum

• niedziela, 19 czerwca - 16- rajd pieszy szlakiem legend i człuchowskich podań - start przy fontannie na Rynku


Zapraszamy do przesyłania zdjęć z Dni Człuchowa na adres p.klos@prasa.gda.pl! Zamieścimy je w portalowej galerii:)

Komentarze (14)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

zenon (gość)

wogole co to za koncert smieszne a w takiej rzeczenicy lepsze zespoly graja i jest lepsza zabawa niz u nas to samo w debrznie ! czluchow sie staacza a radni i inne burmistrze sie bawia ze smietanka europejska za nasza kase !

wojtas (gość)

Skąd była ochrona na Dniach Człuchowa, bo nie byli oni chyba z Człuchowa, prawda?

fuj (gość)

celwony plebs grasuje nad ranem po śmietnikach i ze śmietnikami na placu zgnilizny kapitalistycznej zwanej ..esco się integruje. tego ojcowie rewolucji nawet sobie nie wyśnili. czyż to nie piękny widok. tylko pańskich dziewek do zabawy brak.

ewa (gość)

rano w niedziele po godzinie 8:00 Patrol Policji dzielnie kontrolował spokojnie zaczynający się dzień, bo o interwencje to niema sensu prosić wg nich to nigdy nie jest wykroczenie

Mieszkaniec (gość)

Wspaniała Kasia Kowalska mimo aury próbowała rozbawić publiczność i dobrze jej to wychodziło.
Gorzej spisali się nasi super Funkcjonariusze bo nie pojawiali się nigdzie i rano można było zauważyć tego skutki. Zniszczone pojemniki na śmieci w okolicach Tesco i Komisariatu Policji,rozbite butelki po piwie na przejściu pod kormoranem. Za to można było zobaczyć dzisiaj przysypiającego z nudów Funkcjonariusza Policji na parkingu w wjezdzie do parku około godziny 11.00 przed południem.

Ala (gość)

Radni i paru wybrańców za nasze pieniądze balują z "rekordową liczbą gosci" a plebs........... .
Zdaje mi się, że nasi samorzadowcy stracili kontakt i resztki ......... .

człuchowianka (gość)

A od A od ponad 1 kadencji obecnego włodarza, tylko deszcz i wiatr. No, ale skoro społeczeństwo tak wybrało, niech teraz moknie i marznie!

:) (gość)

znajac zycie pogoda dzis nie dopisze , ludzi bedzie tyle co wczoraj czyli garstka i piwa nawet nie bedzie mozna wypic! miejmy nadzieje ze tak nie bedzie:)

dajspokoj (gość)

Ty chojniczanka! nie podoba się to do naszego miasta nie przyjeżdżaj! Nikt cię tu nie prosi, możesz zostać u siebie na wsi i słuchać jak.... piejo kury piejo! pozdro dla normalnych!

chojniczanka (gość)

Cz łuchów CZERWONY to musi być cos czerwonego jak sztandar komunistyczny, a nawiasowo nic ciekawego