Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Emolienty na AZS

abcZdrowie.pl
by deanwissing / CC BY 2.0 (flickr)
Osoby z azs powinny szczególnie troszczyć się o swoją skórę. Wskazane jest stosowanie kosmetyków przeznaczonych do skóry wrażliwej i atopowej.

AZS to akronim pochodzący od nazwy choroby – atopowe zapalenie skóry. Schorzenie to nazywane jest również „alergicznym zapaleniem skóry” bądź „wypryskiem atopowym”. Na AZS cierpi już 20% Polaków. Bardzo często choroba ujawnia się u niemowląt i starszych dzieci.

Co to jest AZS?
Atopowe zapalenie skóry to odpowiedź organizmu na kontakt z czynnikiem uczulającym. Objawia się ono podrażnieniem i swędzeniem skóry. Najczęściej zmiany ujawniają się na szyi, twarzy oraz przy zgięciach łokci i kolan. Do tego dochodzi łamliwość i suchość włosów, a także błyszczenie się paznokci. Choroba nie zawsze występuje z takim samym nasileniem, czasem symptomy mocniej dają się we znaki, innym razem ma ona łagodniejszy przebieg. Zauważono jednak, że objawy są bardziej odczuwalne, gdy osoba znajduje się w stresowej sytuacji. Atopowe zapalenie skóry zaliczane jest do
chorób psychosomatycznych. To jednak nie wszystko. AZS może bardziej dokuczać po nawdychaniu się kurzu, kontakcie z chemicznymi środkami czyszczącymi oraz po spożyciu pokarmów wywołujących u nas uczulenie.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry nie zostały jednoznacznie zdiagnozowane. Najprawdopodobniej u podłoża rozprzestrzenia się tej choroby leży genetyka. Jeśli w naszej rodzinie zdarzały się przypadki atopii, to musimy liczyć się z tym, że my lub nasze dzieci będą również musiały się z tym zmagać.

Sposoby leczenia AZS

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą nieuleczalną. Są jednak metody, dzięki którym symptomy nie są tak uciążliwe. AZS można unieszkodliwić za pomocą środków farmakologicznych. Wykorzystywane są kortykosteroidy, leki przeciwhistaminowe (łagodzące świąd) oraz immunosupresyjne. Chorzy mogą również nosić odzież wspomagającą leczenie. Ponadto w celu pozbycia się nieprzyjemnych objawów zalecane są specjalne maści z dodatkiem sterydów. To jednak nie wszystko. Czasem leczenie w domu nie wystarcza i wtedy konieczna jest hospitalizacja. W takiej sytuacji pacjent przyjmuje między innymi interferon gamma oraz cyklosporynę. Jeśli atopowe zapalenie skóry nie jest tak dokuczliwe, można w leczeniu objawowym zastosować naturalne środki, np. wyciągi z roślin mające w swoim składzie kwas gamma-linolenowy oraz linolenowy.

Oprócz leczenia bardzo ważna jest codzienna, właściwa pielęgnacja i ochrona skóry. Kiedy sprzątamy i wykorzystujemy przy tym środki chemiczne, to pamiętajmy o zakładaniu grubszych gumowych rękawiczek. Po wyjściu spod prysznica należy od razu nakładać ochronne kosmetyki. Ulgę przyniosą też wilgotne okłady. Jeśli coś nas swędzi, to starajmy się nie rozdrapywać podrażnionej skóry. Dzięki temu nie zaostrzymy dodatkowo objawów AZS.

Emolienty na AZS

Aby cieszyć się ładnym wyglądem skóry przy AZS, należy pamiętać nie tylko o lekach, ale również o kosmetykach przeznaczonych specjalnie do skóry atopowej. Ich zadaniem jest odpowiednie natłuszczenie oraz nawilżenie naskórka. W ten sposób uzupełnia się terapię farmakologiczną, a w konsekwencji efekty leczenia są znacznie lepsze, niż gdybyśmy wykorzystywali tylko leki.

Przy leczeniu atopowego zapalenia skóry polecane są emolienty. Są to kosmetyki, która mają za zadanie natłuścić skórę. Emolienty odżywiają ją i jednocześnie pozwalają zachować odpowiedni poziom nawilżenia. Ponadto mają zdolność pochłaniania wilgoci z zewnątrz. Emolienty mogą mieć postać kremu, lotionu i maści. Po użyciu tego kosmetyku skóra zazwyczaj pokryta jest charakterystycznym tłustym filmem.

Jeśli zmagamy się z atopowym zapaleniem skóry, warto zrezygnować z tradycyjnych kosmetyków na rzecz emolientów. Mogą być one nieco droższe niż ogólnodostępne kremy czy balsamy, ale z pewnością przyniosą ulgę podrażnionej skórze.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto