Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Franciszkanie wpisani w Darłowo

Tomasz Turczyn
Przedstawiamy Parafię pw. Matki Bożej Częstochowskiej Ojców Franciszkanów z kościołem parafialnym w Darłowie. Proboszczem jest tutaj ojciec Stanisław Piankowski Od Parafii Matki Bożej Częstochowskiej Ojców ...

Przedstawiamy Parafię pw. Matki Bożej Częstochowskiej Ojców Franciszkanów z kościołem parafialnym w Darłowie. Proboszczem jest tutaj ojciec Stanisław Piankowski

Od Parafii Matki Bożej Częstochowskiej Ojców Franciszkanów z kościołem parafialnym w Darłowie ropoczynamy w "Dzienniku Sławieńskim" prezentację parafii z naszego powiatu.
Otóż z historii wiadomo, że 19 maja 1951 roku erygowano w Darłowie kanonicznie parafię. Początkowo należały do niej następujące miejscowści: Cisowo, Krupy, Kowalewice, Stary Jarosław, Stary Kraków i Barzowice. Następnie w 1953 roku utworzono parafię w Starym Krakowie i dołączono do niej wioski: Kowalewice i Barzowice. Kolejno w roku 1974 powstała nowa parafia w Starym Jarosławiu, do której dołączono kościół w Krupach. Warto także pamiętać, że w 1962 r., przemieniono wezwanie kościoła Matki Bożej Wniebowziętej na tytuł Matki Bożej Częstochowskiej. Umieszczono wtedy w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Ponadto od 1992 r. w kościele darłowskim rozwija się kult Matki Bożej Fatimskiej, Królowej Pokoju i Jedności, której figura została ukoronowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas audiencji w Rzymie 2 czerwca 1993 r. W parafii posługę Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej obecnie pełni dziewięciu mężczyzn, którzy mają za zadanie głównie zanoszenie Komunii Świętej do chorych w niedziele i święta oraz rozdzielanie Komunii Świętej podczas Mszy Świętej, gdy brak jest wystarczającej liczby prezbiterów, czyli zwyczajnych szafarzy Eucharystii. Spełnianie tej funkcji zobowiązuje do nieustannego pogłębiania przez szafarzy własnej formacji chrześcijańskiej, a zwłaszcza eucharystycznej. Szafarze biorą udział w regularnych spotkaniach modlitewno-formacyjnych, dniach skupienia i rekolekcjach. Poza tym angażują się w działalność apostolską w parafii. Szafarzami są: Mirosław Kopiński, Jan Kowalski, Mariusz Machyna, Mirosław Monka, Marian Moroz, Janusz Radomski, Janusz Rutana - odpowiedzialny, Zygmunt Stefańczuk, Czesław Żłobecki.

Indeks osób z parafii
Proboszcz: o. Stanisław Piankowski OFMConv, wikariusz: o. Krzysztof Szachta OFMConv., inny kapłan: o. Przemysław Płaszczyński OFMConv., o. Stefan Malandy OFMConv., o. Andrzej Mielewczyk OFMConv. Z parafii są: o. L. Klekociuk, OFMConv ks. Wiesław Koc, o. Mirosław Sokoliński OCD, br. Idzi Piotr Żlobecki OCD, s. Paula Kasprzykowska, s. Bronisława Zofia Kieca, s. Janina Tuszkowska, s. Urszula Wolna, s. Teresa Worobiej.

To warto wiedzieć
1. Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych OFMConv. (franciszkanie konwentualni).
a2. Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej (franciszkanki od pokuty), ulica Wenedów 67, 76 - 150 Darłowo, tel: (94) 314 27 96, [email protected]

a Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Darłowie - bud. 1394, gotyk, rozb. XV-XVI w., restaurowany 1897, pośw. 1.09.1945, obiekt zabytkowy. Msze Święte: w niedziele: 7.30, 9, 10.30, 12, 16 (IX-VI), 18, 20 (VII-VIII); w dni powszednie: 6.30, 8, 18.

Msze św. w kościołach
Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Darłowie - bud. 1394, gotyk, rozb. XV-XVI w., restaurowany 1897, pośw. 1.09.1945, obiekt zabytkowy. Msze Święte: w niedziele: 7.30, 9, 10.30, 12, 16 (IX-VI), 18, 20 (VII-VIII); w dni powszednie: 6.30, 8, 18.

Kościół filialny: Domasławice, św. Józefa, bud. 1998. Msze Święte: w niedziele: 10.30.

Kościół pomocniczy: Darłowo, św. Jerzego bud. XV w., gotyk, obiekt zabytkowy. Msze Święte: w niedziele: 15.45; w dni powszednie: piątek 16 (IX-VI).

Odpusty: 15 sierpnia, kościół pomocniczy 24 kwietnia, Domasławice 19 marca.

Z ojcem Stanisławem Piankowskim, rozmawia Tomasz Turczyn

Jaką dodatkową działalność prowadzi parafia, której ojciec jest proboszczem?

Mamy scholę młodzieżową i małą scholę dla dzieci. Działa u nas także parafialny Caritas. Z kolei zimą wydajemy posiłki dla ubogich. Następuje to od listopada i ma miejsce dwa razy w tygodniu. Każdego dnia potrafimy wydać nawet do 60 obiadów. Obiadów na które produkty pozyskujemy sami. Prowadzimy także świetlicę św. Józefa przy parafii, która funkcjonuje zawsze od października.

Ilu jest wiernych w Parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej? Czy macie Radę Parafialną?

Wiernych jest aż 10 tysięcy. Natomiast jeżeli chodzi o Radę Parafialną to formalnie jej nie ma, ale są grupy osób, które spotykają się na przykład przed różnymi świętami i wspólnie działają np. przy ozdabianiu kościoła.

Jakie są bolączki tej parafii?

Da się zauważyć, że wierni opuszczają niedzielne msze święte. Ja pochodzę z terenu Kaszub i tam jest całkiem inne podejście do niedzielnego nabożeństwa. Problemem są dewastacje, które przytrafiają się także w kościele. Zdarza się, że ktoś wybije okno, czy zrobi inną szkodę. Także problemem są finanse na prace konserwatorskie zabytków w naszej świątyni. Przykładowo nie mam pieniędzy na organy, które są bardzo mocno zniszczone i wymagają naprawy.

Jaka jest rola Kościoła, a jaka parafii?

Sięgając do historii po przyjściu na te tereny Franciszkanów, co nastąpiło w 1945 roku rola Kościoła była tutaj bardzo ważna. Wcześniej nie było tutaj polskiego księdza, a osoby, które tutaj się osiedlały zaraz po wojnie najpierw pytały: czy jest polski kapłan? Gdy już był, to decydowały się na zamieszkanie tutaj. Wiara, nadzieja na lepszą przyszłość plus życie w miłości... To są wartości, na które nadal stawiamy i pomagamy się odnajdywać w teraźniejszym gąszczu pseudowartości. Od zawsze wychodzimy z misją posługi do ludzi. Wartości ewangeliczne się nie przedawniają i są wciąż aktualne. Przede wszystkim prosimy wiernych, aby nie wyrzucali Boga z serca.

Jest ojciec franciszkaninem. Jak wyróżnia się wasz zakon?

Na zewnątrz oczywiście strojem, bo nosimy charakterystyczny habit. Na cały klasztor w Darłowie mamy jedno auto. W pokojach nie mamy telewizorów, a jest tylko jeden w salce parafialnej. Z kolei kadencyjność proboszcza wynosi u nas cztery lata. Warto też nadmienić, że przy przeprowadzce do innej parafii nie zabieramy ze sobą rzeczy materialnych.

Co jeszcze?

Wyróżnia nas także to, że zawsze 4 października mamy nabożeństwo w intencji zwierząt, które błogosławimy. Także jest nabożeństwo tzw. Transitus upamiętniające przejście św. Franciszka z Ziemi do Nieba. W jego trakcie czytany jest opis śmierci św. Franciszka do wiernych. Także są u nas nocne chrzty dzieci z zanurzeniem ich w wodzie oraz mamy kaplicę zakonną. Ponadto prowadzimy chór parafialny.

Czym dla ojca jest chrześcijaństwo?

Powołaniem, wiarą... Wszystkim. Dzięki niemu każdy z nas staje się lepszym człowiekiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto