(© Wojciech Piepiorka)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

20 kwietnia br. fotoradar Straży Gminnej w Człuchowie zrobił zdjęcie samochodowi osobowemu daewoo na pilskich numerach rejestracyjnych. Jego kierowca w terenie zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość. Auto oddalało się od urządzenia, dlatego na zdjęciu widać tylko jego tył. Kierowca był niewidoczny. Próba jego ustalenia trwała kilka miesięcy, zakończyła się fiaskiem i skargą, jaką na komendanta straży Krzysztofa Bulwana złożył Waldemar Piątek, dziennikarz z Piły, domniemany sprawca wykroczenia.

Procedura w Straży Gminnej wygląda w ten sposób, że zdjęcie samochodu zrobione od tyłu trafia do właściciela auta z pytaniem kto danego dnia o danej godzinie nim kierował. Tak też było i tym razem. Właścicielem samochodu jest były pracodawca pana Piątka, który wskazał jako kierowcę swojego ówczesnego pracownika (trzy dni później pan Piątek przestał już tam pracować). Wtedy zaczęła się kilkumiesięczna korespondencja Straży Gminnej z rzekomym kierowcą daewoo.
- Ta cała sprawa to jakaś farsa - komentuje Waldemar Piątek. - Tego dnia byłem w Warszawie, na co mam dowody i świadków. Wielokrotnie wyjaśniałem to Straży Gminnej, jednak jej komendant uparł się by ukarać mnie mandatem na śmieszną kwotę 60 zł. Koszt wielu rozmów telefonicznych i wysłanych do mnie listów z pewnością wielokrotnie przewyższył wartość mandatu.

Pan Piątek ostatecznie mandatu nie zapłacił, bo sprawę wykroczenia umorzono ze względu na nie wykrycie sprawcy. Mieszkaniec Piły został jednak ukarany przez Sąd Rejonowy w Człuchowie za nie wskazanie sprawcy tego wykroczenia. Wyrok z 24 listopada br. skazuje pana Piątka na 100 zł grzywny. Orzeczenie zapadło zaocznie i nie jest prawomocne.
- Byłem zszokowany gdy otrzymałem list z sądu - mówi pan Piątek. - Oczywiście będę się odwoływał od tego wyroku.

Komendant Straży Gminnej nie chciał komentować skargi. Jej rozpatrzenie należy do wójta człuchowskiej gminy wiejskiej Adama Marciniaka. Ten zdecydował już o oddaleniu skargi.
- Jest absolutnie bezzasadna - mówi wójt Marciniak. - Potwierdza to zresztą wyrok, jaki zapadł przed Sądem Rejonowym w Człuchowie.

Komentarze (23)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

m (gość)

Gmina Człuchów i Dębrzno są klasyfikowane na pierwszych miejscach najbardziej złodziejskich gmin w Polsce. Gratuluję włodarzom tych gmin za przedsiębiorczość i pomysłowość a mieszkańcom współczuję chociaż nie do końca bo Dębrzno miało szansę pozbyć się "Straży Miejskiej" ( a raczej nierobów pilnujących całymi dniami radarów)

Kajetan (gość)

Jak mi cos przychodzi poleconego ze straży gminnej to po prostu nie odbieram. To banda wyrafinowanych złodziei. O tym, że chodzi tu nie o bezpieczeństwo, lecz o drenowaniu kieszeni obywatel wiedzą nawet dzieci w przedszkolu.

Polak (gość)

Złodziejski proceder trwa jak w najlepszę.Nadal cała Polska sponsoruje Gmine i Miasto Człuchów. To nie jest Polskie miasto.

Nielubiący Czluchowa kierowca (gość)

To są specjalne praktyki na gnębienie i zameczanie pismami z rożnych instytucji!!! Oczywiście możesz podjąć walkę i udowodnić ze oni nie maja racji, ale to bedzie sporo cię kosztowało nerwów i pieniędzy!!! I o to im chodzi!!! Dać przykład innym!!! Byłem niedawno w Czluchowie i popatrzyłem sobie na swiatla na sławnych skrzyżowaniach z kamerami. Nadal uważam ze jest to specjalna ustawka na kierowców. Brak zielonych strzałek, krótkie swiatla zielone, 1-2 sek żółte, po to abyś wjechał nieroztropny kierowco i maja cię na 500!!!! To jest układ - straz zarabia na nas - burmistrz odbiera kasę a jeśli trzeba to sąd wyślę ci kwit i tez moze wykazać sie skutecznością - sic!!! Myśle ze juz czas najwyzszy skrzyknąć sie przez internet i np stanąć z transparentami w czasie największego przyszłorocznego wakacyjnego ruchu na rogatkach Czluchowa!!! Powiadomic media i nagłośnić sprawę!!! Im więcej ludzi sie dowie, tym gorzej dla nich, bo naprawdę każdy kierowca bedzie sie pilnował albo ominie ten cholerny Czluchow!!! I co??? i nie zarobią !!!!! I o to chodzi !!!!! Aby im przytrzec nosa!!!!! I pójdą miliony w siną dal....

Rysiek (gość)

Za przekroczenie szybkosci tylko o 10 km.na godzine od ustalonej normy ustaowej zaplacilem 500zl.mandatu-tak wysoke kary niebyly nawet za komunistow -gdzie tak pedzicie z tym karaniem o byle co.

Rolnik (gość)

Zgadzam się z poprzednikami. Ja tam dostałem mandat za prędkość 61km/h, na 50-tce. Strasznie zawrotna prędkość. A gdzie marginesy błędów fotoradaru i prędkosciomierza? Czy nic takiego nie istnieje? Gminę zaorać, strazników do agencji.

waski (gość)

Pozdrawiam straznikow z gminy CZŁUCHOW.Stoice w krzaczorkach jak prostytutki,wojt o pewnie wasz alf.....Ciekawe jaka role w kryminale bedziecie pelnic.Jak tam traficie sam dam sie zamknac zeby pogadac w cztery oczy.POZDRO

Zniesmaczona (gość)

Proceder trwa .... Straż Miejska w dalszym ciągu uprawia te same praktyki.... należałoby zbojkotować tę część Polski.. My w każdym razie od przyszłego roku w wakacje nie wybieramy się do tych rejonów. Tam stoją radary co kilometr i jakby się człowiek nie starał to i tak mandat zarobi. Te fotoradary są poustawiane w takich miejscach gdzie naprawdę można trochę nadrobić drogi zwłaszcza jak ktoś ma do pokonania 400 km. Mój ostatni mandat był za przekroczenie szybkości i na pomiarze wykazało 67 km/H. Zawrotna szybkość ! Aby uniknąć mandatu należałoby jechać 50 km/H całą trasę czyli tak w dwa dni może by się dotarło nad to morze.

POL (gość)

OGRANICZENIE DO 50 KM/H PRZEKROCZONA 12 KM ZLODZIEJSKA GMINA NAPISALA ZE NIGDY NIE ŁAPIĄ USTAWIAJAC MARGINES RADAROW PONIZEJ 20 KM/H MOZE TYMI BYDLAKAMI ZAINTERESUJE SIE JAKIS URZAD W POLSCE TO AZMO BYLO W GMINIE MANOWO KOSZALIN. TO JEST K...WA CHORE.

Warszawa (gość)

zdjęcie zrobione od tyłu prędkość 62km/h wieś Nowosiółki na trasie krajowej prędkość przekroczona o 12km/h :) 100 zł. Zdjęcia robią, ale żeby się dodzwonić to już 40 minut dzwonię na wew. fotoradar, interwencja, sekretariat... może już nie pracują... w sumie już 15:40. Albo ruszyli ustawiać przenośne :)

ratownik z Koszalina (gość) (ewa)

Wioząc chorą bardzo osobę z miejscowości podległej Panu Bałwanowi zostałem przykładnie ukarany 250pln i 4pkt. A może uratowałem jej życie?

turysta (gość)

2ego listopada fotoradar straży gminnej zrobił mi zdjęcie, prędkość przekroczyłem o 18km i przysłali mandat 2pkt i 250 pln .zastanawiam sie co z tym zrobić ponieważ w taryfikatorze widnieje kwota 50-100pln...

T (gość)

Uważam że to co robi Straż Gminna w Człuchowie to zastąpienie własnej indolencji haraczem za przejechanie tamtędy samochodem. Zdjęcie zrobione w szczerym polu jest tam dowodem w sprawie ukarania kierowcy aniejednokrotnie bogu ducha winnemu właścicielowi pojazdu.
gmina. Człuchuw prtenduje do miana "nieprzyjaznego państwa ", nie pozostaje więc nic innego jak wspólny pozew do sądu osób pokrzywdzonych.