Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Malborka i okolic uczcili 62 rocznicę śmierci Zygmunta Szendzielarza, ps. "Łupaszko"

Redakcja
Fot. Archiwum prywatne
W piątek (8 lutego) mieszkańcy Malborka i okolic uczcili pamięć majora Zygmunta Szendzielarza, ps. "Łupaszko". 62 lata temu został on stracony w więzieniu mokotowskim w Warszawie.

Pod pomnikiem na Skwerze Żołnierzy Wyklętych mieszkańcy Malborka i okolic, wśród których byli również kibice Lechii Gdańsk, uczcili pamięć majora Zygmunta Szendzielarza ps."Łupaszko", który 62 lata temu wraz trzema innymi oficerami wileńskiej Armii Krajowej, towarzyszami broni, został zamordowany w więzieniu na Mokotowie. Chcieliśmy uczcić pamięć i przypomnieć bohaterów narodowych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.
Zygmunt Szendzielarz dwukrotnie odznaczany orderem Virtuti Militari przed wojną był dowódcą w 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich. Walcząc z Niemcami i Sowietami w 1943 roku został dowódcą pierwszego oddziału AK na Wileńszczyźnie, który przyjął nazwę V Wileńska Brygada AK. We wrześniu 1945 roku przybył do Gdańska, gdzie przebywał ostatni komendant Okręgu Wileńskiego AK Antonii Olechnowicz ps. "Pohorecki". Na początku 1946 roku patrole dywersyjne majora "Łupaszki" rozpoczęły walkę z siłami komunistycznymi m.in na terenie Malborka i okolic. Wobec ogromnej przewagi liczebnej swoich przeciwników, Zygmunt Szendzielarz przeniósł się na teren Białostocczyzny i połączył się z 6 Brygadą AK, w której oficerem był Lucjan Minkiewicz ps. "Wiktor".
Po zaprzestaniu czynnych działań walki zbrojnej postanowił wrócić do cywilnego życia. W 1948 roku został aresztowany w Osielcu wraz ze swoja towarzyszką życia Lidią Lwow ps. "Lala", sanitariuszką w V Wileńskiej Brygadzie AK, i skazany na osiemnastokrotną karę śmierci w pokazowym procesie. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 roku w komunistycznym więzieniu przy ul.Rakowieckiej na warszawskim Mokotowie.
Z rąk Aleksandra Dreja od strzałów w tył głowy zginęli kolejno:
19:45 - kpt.Henryk Borowski, ps "Trzmiel" - dowódca Ośrodka Mobilizacyjnego Wileńskiego Okręgu Armii Krajowej
19:55 - ppor. Lucjan Minkiewicz, ps."Wiktor" - dowódca 6 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej
20:05 - ppłk Antonii Olechnowicz, ps."Pohorecki" - ostatni komendant Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej
20:15 - mjr Zygmunt Szendzielarz, ps. "Łupaszko" - dowódca V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej
Miejsce pochówku bohaterów było przez kilkadziesiąt lat nieznane. Prowadzone badania i prace ekshumacyjne na warszawskich Powązkach Wojskowych przez Instytut Pamięci Narodowej, pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka, być może pozwolą na identyfikacje szczątków tych wybitnych żołnierzy.

Tekst i zdjęcia nadesłane przez Patryka Pawłowskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto