Nimfy kleszczy - tak może zakończyć się spacer po lesie Nimfy kleszczy - tak może zakończyć się spacer po lesie

Nimfy kleszczy - tak może zakończyć się spacer po lesie (© www.facebook.com/FundacjaPomocyBorelioza)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Nimfa kleszcza wygląda jak czarna kropka na skórze zrobiona długopisem. To przejściowa forma kleszcza, ale równie niebezpieczna, jak dorosłe osobniki - nimfy kleszcza są źródłem patogenów, przenoszą boreliozę, zapalenie opon mózgowych oraz inne choroby. Nimfę kleszcza trudno zauważyć - przypomina pieprzyki czy brud. Trzeba zachować ostrożność, szczególnie podczas spacerów - nimfy kleszczy zasiedlają łąki i krzaki.

Nimfa kleszcza. Jak wygląda?


Nimfa kleszcza to postać przejściowa między larwą, a dorosłym osobnikiem i jest trudna do wykrycia. Wielkość nimfy to około 1,5 milimetra. Cechuje ją brązowo-czarny kolor. Do osiągnięcia dorosłego stadium, musi nasycić się krwią, co zajmuje około tygodnia, o ile znajdzie żywiciela.


Czytaj również: Jak usunąć kleszcza? Ochrona przed kleszczami. Gdzie występują kleszcze? Borelioza a kleszcze [OBJAWY, PROFILAKTYKA]Nimfa kleszcza. Gdzie najczęściej występuje?


Nimfę kleszcza spotkamy najczęściej na źdźbłach trawy, dlatego trzeba uważać podczas spacerów po zielonych terenach. Nimfa poluje jak dorosły kleszcz - gdy trafi na człowieka, wbija się w ciało. Larwy i nimfy usuwa się tak samo jak dorosłe kleszcze.

Nimfy kleszcza. Apel na Facebooku


Na Facebooku pojawił się apel, aby uważać na nimfy kleszcza, gdyż są tak samo niebezpieczne jak dorosłe osobniki. Na profilu Fundacji Pomocy Chorym na Boreliozę Biała Podlaska pojawiło się zdjęcie obrazujące jak może zakończyć się chwila odpoczynku na pniu w lesie.Nimfa kleszcza. Jak ją usunąć?W związku z przenoszonymi chorobami przez nimfy kleszcza, ważne jest to, by jak najszybciej się ich pozbyć. Usuwa się je tak samo, jak dorosłe osobniki - najlepiej pęsetą.

Jak ochronić się przed kleszczem


Kleszcze atakują. Jak się ustrzec?


Jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Istnieje szczepienie przeciw odkleszczowemu zapaleniu mózgu, jednak na boreliozę takiej szczepionki nie ma. Przed wycieczką do lasu warto zadbać o odpowiednie ubranie: długie spodnie, koszula z długim rękawem, nakrycie głowy oraz pełne buty.

Przeczytaj koniecznie: Fakty i mity o kleszczach. Wszystko co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na spacer do lasuNa rynku są dostępne równie preparaty odstraszające kleszcze. Po spacerze po terenach zielonych trzeba pamiętać o obejrzeniu całego ciała. Kleszcze lubią miejsca dobrze ukrwione - często wybierają zgięcia podkolanowe, pachy, pachwiny, głowę i szyję.

Budzą się kleszcze. Jak się przed nimi chronić?


POLECAMY W NASZEMIASTO.PL:


Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policjiJanusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkaniaUwaga! Lista najlepszych restauracji na PomorzuNajrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku


Zdrowie

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!