Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parafia pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Krzemieniewie

Wojciech Piepiorka
Kościół parafialny w Krzemieniewie został niedawno odbudowany i teraz prezentuje się znakomicie
Kościół parafialny w Krzemieniewie został niedawno odbudowany i teraz prezentuje się znakomicie Wojciech Piepiorka
Przedstawiamy parafię pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Krzemieniewie (gmina Czarne) - jedną z najmłodszych wspólnot w powiecie człuchowskim

Parafia w Krzemienie-wie została erygowana 4 sierpnia 1989 roku (samodzielny wikariat istniał tam od 1988 r.).

Parafia obsługuje dwa zabytkowe kościoły: parafialny w Krzemieniewie i filialny w Sierpowie. Patronem tego pierwszego jest Chrystus Król Wszechświata, tego drugiego Juda Tadeusz. Świątynia w Krzemieniewie została zbudowana w XVIII wieku (niektóre przekazy mówią o końcówce XVII wieku), natomiast obiekt w Sierpowie wzniesiono w 1668 roku. W skład parafii wchodzi też kaplica pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Domisławiu. To obiekt zbudowano w 1991 roku i poświęcony w tym samym roku. Wkrótce ma zostać dobudowana przy nim wieża i świątynia ma się stać kościołem.

Niektórzy historycy twierdzą, że kościół istniał w Krzemieniewie już za czasów, gdy Krzyżacy nadawali wsi akt lokacyjny w 1354 roku. Na pewno kościół istniał tam w 1410 roku. W tym samym czasie potwierdzono istnienie kościoła w Sier-powie. Ta druga świątynia jest nieco starsza od kościoła parafialnego. Oba należą do najstarszych zachowanych obiektów sakralnych w powiecie człuchowskim. Kościół w Krzemieniewie w ostatnich 11 latach odbudowano. Oba kościoły na terenie krzemieniewskiej parafii poświęcono po drugiej wojnie światowej, a konkretnie w 1947 roku. Wcześniej katolicy na tych terenach byli wyraźnie mniej liczebną grupą wyznaniową od protestantów, do których kościoły należały przez dziesiątki, a nawet setki lat.

Obie świątynie są zabytkami wpisanymi do rejestru zabytków. Mają również bardzo ciekawe wnętrze. W Krzemieniewie jest m.in. wymagający remontu dzwon z 1607 roku.

Parafia pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Krzemieniewie
Adres: Krzemieniewo 18, 77-330 Człuchów.
tel. 59 832 26 87
Dekanat: Czarne.
Diecezja: koszalińsko-kołobrzeska.
Kościół filialny: pw. Św. Judy Tadeusza w Sierpowie.
Kaplica: pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Domisławiu.
Odpusty: w Krzemieniewie uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, w Sierpowie 28 października, w Domisławiu 25 listopada.
Proboszczowie: ks. Stanisław Niewiński (1988-91), ks. Bolesław Czapor (1991-94), ks. Anatol Wołoszyn (1994-97), ks. Józef Klażyński (od 1997).
Grupy parafialne: ministranci (6 osób), Caritas Parafialny (9 osób), Żywy Różaniec (dwie Róże po 15 osób), Rada Parafialna (6 osób), Caritas przy Szkole Podstawowej w Krzemieniewie prowadzony przez katechetkę Izę Popowniak (około 16 osób).

Nabożeństwa
W niedziele nabożeństwa są odprawiane w obu kościołach i kaplicy należących do parafii w Krzemieniewie. W kaplicy Domisławiu Msza Święta rozpoczyna się o godz. 9, w kościele parafialnym w Krzemieniewie o godz. 10.30, a w kościele filialnym w Sierpowie o godz. 12.
W dni powszednie Msze Św. odprawiane są w Krzemienie-wie o godz. 17 (w okresie letnim nabożeństwa odbywają się o godz. 18).

1000
około tylu parafian jest w parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Krzemieniewie

Ksiądz proboszcz
Ks. Józef Klażyński urodził się 17 stycznia 1949 roku w Kiernozi niedaleko Łowicza. Święcenia przyjął 30 maja 1982 roku w Kołobrzegu. Parafię w Krzemieniewie objął 21 sierpnia 1997 roku. Wcześniej sprawował posługę m.in. w parafiach w Nowej Wsi Lęborskiej, Słupsku, Miastku, Tychowie, przez sześć lat w Szwecji (m.in. Sztokholm i Falun). Bezpośrednio przed objęciem parafii w Krzemieniewie, był w parafii w Pile.

Z ks. Józefem Klażyńskim, proboszczem z Krzemieniewa rozmawia Wojciech Piepiorka

Jaka jest wasza parafia?
To typowo wiejska parafia - mała i uboga ze względu na niewysoką zamożność para-fian. Na terenie parafii zamel-dowanych jest około 1100 ludzi, jednak mieszka tu mniej osób, m.in. ze względu na zagraniczne wyjazdy do pracy. Jeśli chodzi o stronę duchową jest u nas jak wszędzie: cześć parafian jest gorli-wych, natomiast część omija kościół. Jedną z przyczyn tego są pewne patologie. Staram się jednak by parafianie dbali także o sprawy duchowe. Wszak jak pisał Adam Mickie-wicz, "Bez serc, bez ducha, to szkieletów ludy".

Co udało się w ostatnio zrobić w sferze materialnej?
Przede wszystkim odbudować od fundamentów w latach 1998-2009 kościół parafialny w Krzemieniewie. Stary kościół był w tak złym stanie, że groziła nam katastrofa budowlana. Kościół zyskał też nowe wnętrze, m.in. drogę krzyżową, oświetlenie, chór z piękną emporą pomalowa-ną, podobnie jak obraz Matki Bożej Pocieszenia i Dobroci przez panią Stanisławę Sierant z Człuchowa. Z kolei w kościele w Sierpowie zamontowaliśmy nowe okna, wyre-montowaliśmy go w środku, wyremontowaliśmy niektóre elementy wieży i część dachu, jest też nowa droga krzyżowa i nowe ogrodzenie. W kaplicy w Domisławiu wymieniliśmy dach i pomalowaliśmy ją wewnątrz. Do 2011 roku ma tam również być dobudowana wieża i kaplica zostanie przekształcona w kościół.

A jakie plany z kościołami?
Choć kościół w Sierpowie jest w nieco lepszym stanie niż ten w Krzemieniewie 12 lat temu, to również tę świątynię trzeba byłoby zburzyć i odbudować od podstaw. Potrzebne jednak są na to pieniądze, a o nie trudno. Oby znalazły się jak najszybciej. Do kościoła w Krzemieniewie zamówiliśmy już nowe schody na strych, konieczna jest też wymiana ławek i budowa parkanu wokół kościoła. Pani Sierant namaluje też dla nas Obraz Miłosierdzia Bożego. Częściowego remontu wymaga też plebania.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto