Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Wierzchowie Człuchowskim

Wojciech Piepiorka
Kościół w Wierzchowie Dworcu ma zostać wyremontowany
Kościół w Wierzchowie Dworcu ma zostać wyremontowany Wojciech Piepiorka
Parafia należy do dekanatu człuchowskiego i diecezji pelplińskiej.

Pierwsze historyczne wzmianki o Wierzchowie mówiły, że kościół mógł tu istnieć już w XIV wieku. Kościół drewniany pw. Św. Anny, który stał we wsi jeszcze pod koniec lat 20-tych ubiegłego stulecia, został zbudowany w 1546 roku. Dokumenty biskupie z 1653 roku podają, że kościół w Wierzchowie był filialnym parafii w Jęcznikach. W XVIII wieku Wierzchowo, Bukowo i Jęczniki należały do parafii w Debrzniie, jednak faktycznie były obsługiwane przez zakonników i księży z pobliskiego Zamartego. Dopiero w 1923 roku, po tym jak trzy lata wcześniej Zamarte znalazło się w granicach Niemiec, Prałatura Pilska utworzyła parafię w Wierz-chowie. Pierwszym proboszczem był ks. Alojzy Wenda.

Stary kościół rozebrano z powodu złego stanu technicznego. Miał on trafić do skansenu w Pile, co nigdy nie doczekało się realizacji. W 1928 roku na terenie starego cmentarza rozpoczęto budowę kościoła, który dziś stoi we wsi. W 1930 roku świątynia została ukończona i poświęcona, otrzymała tytuł Matki Bożej Szkaplerznej, a 18 lipca 1932 roku kościół konsekrowano. Parafia została ponownie erygowana 19 maja 1951 roku. Po śmierci księdza proboszcza Wendy w 1952 roku parafię przejęli księża salezjanie.

Kościół filialny pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Wierzchowie Dworcu zbudowano w okresie międzywojennym i poświęcono 16 października 1956 roku. Kościół w Bukowie pw. Św. Jana Chrzciciela powstał w latach 1983-86. Poświęcono go 24 czerwca 1986 r.

Parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Wierzchowie Człuchowskim
 Adres: Wierzchowo Człuchowskie 16, 77-300 Człuchów
 Telefon: 59 833 77 92
 Kancelaria czynna: wtorki i czwartki w godz. 15-16 oraz w godz. 19-20.
 Zasięg: Bukowo, Bukowo PGR, Jęczniki Małe, Jęczniki Wielkie, Mąkowo, Mirogniew, Płonica, Wierzchowo Człuchowskie, Wierzchowo Dworzec, Wierzchowo PGR.
 Kościoły filialne: pw. Św. Jana Chrzciciela w Bukowie i pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych.
 Księża: ks. proboszcz Zenon Mach, wikary ks. Kazimierz Drynikowski.
 Grupy parafialne: pomocnicy salezjańscy (około 10 osób), ministranci (70 osób), pięć grup różańcowych po około 20 osób.

Nabożeństwa
W niedziele:
godz. 7.45 w Wierzchowie Dworzec, godz. 9.15 w Bukowie, godz. 10.30 w Wierzchowie Człuchowskim, godz. 12 w Wierzchowie Dworzec.
Dni powszednie:
godz. 17 i 18 (zimą 16 i 17).
Odpusty:
16 lipca - odpust parafialny, 24 maja odpust w Wierzchowie Dworzec, 24 czerwca odpust w Bukowie.

2000
tylu wiernych liczy parafia pw. MB Szkaplerznej w Wierzchowie Człuchowskim

Ksiądz proboszcz
Zenon Mach jest salezjaninem. Urodził się 13 maja 1950 roku w Rumi. Święcenia przyjął 8 czerwca 1974 roku w Lądzie nad Wartą. Potem trafił na parafię w Czaplinku, później pracował w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i Wyższym Seminarium Duchownym w Lądzie. Potem posługę sprawował w parafiach w Szczecinie, Słupsku, Skrzatuszu, Główczycach i Debrznie. Parafię w Wierzchowie objął 17 czerwca 2003 roku.

Z ks. prob. Zenonem Machem z parafii w Wierzchowie Czł. rozmawia Wojciech Piepiorka

Czym wasza parafia wyróżnia się na tle innych?
Kościół parafialny był począt-kowo przewidziany dla większej części parafian. Gdy nie było kościoła w Bukowie, wierni z tej wsi oraz Mirogniewa i Płonicy przychodzili do kościoła parafialnego. Wówczas świątynia była pełna. Gdy w Bukowie wybudowano nowy kościół, ta część parafian uczęszcza tam. Paradoksem jest więc to, że nasz duży kościół parafialny pozostał tylko dla wioski Wierzchowo Człuchowskie. Zapełnia się dziś tylko przy okazji większych uroczystości parafialnych. Stąd też dwie msze święte w niedzielę odbywają się w Wierzchowie Dworcu, a nie, jak mogłoby się wydawać, w Wierzchowie wsi. Specyficzne jest też to, że parafianie pochodzą głownie z terenów byłych PGR-ów, a więc są ludźmi o bardzo niskiej zamożności, a są przy tym bardzo ofiarni. Dzięki życzliwości parafian mamy na poziomie kościół w Bukowie, odnowiliśmy generalnie kościół w Wierzchowie i podejmujemy się remontu trzeciego kościoła - na Dworcu. Nasza parafia musi też być otwarta na ludzi młodych, nie tylko z tego względu, że jest to parafia salezjańska. Mieliśmy na swoim terenie przez wiele lat dom dziecka, który został przeniesiony do Człuchowa i Czarnego, a teraz mamy młodzież trudniejszą. To jest pole pracy salezjańskiej, stąd też parafia musi być gotowa na dostosowywanie się do zmieniającej się koniunktury i stawać na wysokości zadania.

Wspomniał ksiądz o planowanym remoncie kościoła w Wierzchowie Dworcu. Na czym ma on polegać?
Najpierw pragniemy wymienić więźbę dachową i dachówkę, potem chcemy odnowić elewację kościoła, bo ta obecna po prostu odstrasza. W dalszej kolejności mamy zamiar odświeżyć wnętrze kościoła, bo ono też pozostawia wiele do życzenia. W dalszej perspektywie, choć do tego potrzeba zgody władzy zakonnej i samego księdza biskupa, do Jęcznik Małych chielibyśmy przewieźć kaplicę z parafii Św. Judy Tadeusza z Człuchowa, na co zgodził się już ksiądz dziekan. To miejscowość najbardziej wysunięta w kierunku na Człuchów. Ludzie mają do kościoła 3,5 kilometra, a to niemały kawałek drogi. Jest tam trochę samochodów, ale za mało jak na taką dużą społeczność. W Jęcznikach odprawiana była kiedyś msza święta w jednym z domów. Nam natomiast zależałoby żeby stanęła tam kaplica. Zresztą parafianie też o to proszą...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto