Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Chrząstowie

Wojciech Piepiorka
Kościół w Chrząstowie
Kościół w Chrząstowie Wojciech Piepiorka
Parafia w Chrząstowie od 1992 roku jest w diecezji pelplińskiej (czyli od początku powstania diecezji w Pelplinie). Wcześniej wchodziła w skład diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i przed II Wojną Światową w skład diecezji chełmińskiej.

Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Chrząstowie to jedna z najmniejszych wspólnot w powiecie człuchowskim. Powstała w XVI wieku. Jeszcze w tym samym wieku, z powodu reformacji i braku księży, została włączona do parafii pw. Św. Jakuba w Człuchowie (liczyła wtedy aż osiem kościołów). Początek parafii w obecnym kształcie datuje się na rok 1873, kiedy to Chrząstowo wraz z Barkowem i Biskupnicą otrzymały duszpasterza ks. Edwarda Schulz z Tczewa. Wszystkie kościoły w chrząstowskiej parafii powstały w XX wieku. Kościół w Barkowie został zniszczony podczas II Wojny Światowej, a obecna świątynia to kościół poprotestancki z początku XX wieku. W tym samym czasie powstał kościół w Biskupnicy, który także jest poprotestancki. Zastąpił małą kaplicę na cmentarzu, którą ze względu na zły stan techniczny rozebrano w latach 70-tych. Z kolei kościół w Chrząstowie zbudowano w 1978 roku. Świątynia w tej wsi spłonęła po II Wojnie Światowej.

Ciekawostką jest, że w kościele w Biskupnicy znajdują się dwa uszkodzone dzwony, z których jeden miał tam ponoć trafić z człuchowskiego zamku krzyżackiego. Z księdzem proboszczem swego czasu korespondował nawet jeden konserwator zabytków, twierdzący, że ten dzwon mógł być ufundowany przez wielkiego mistrza krzyżackiego Urlicha von Jungingena.

Ciekawe jest również to, że kościół w Barkowie parafianie dzielą z mieszkańcami wyznania grekokatolickiego.
- Tutejsi grekokatolicy to bardzo sympatyczni ludzie - nie ukrywa ksiądz proboszcz Jerzy Prekop. - Na jedną mszę w tygodniu w niedzielę wypożyczamy im nasz kościół w Barkowie. W tej wsi grekokatolicy mają swoją parafię, a dla nas to jest filia. Ja osobiście cieszę się, że ten kościół może być użytkowany przez większą społeczność, także katolików, chociaż obrządku wschodniego.

1250
tylu parafian jest w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Chrząstowie

Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Chrząstowie
• Adres: Chrząstowo 15, 77-314 Barkowo
• Nr tel. 59 832 21 31
• Filie: kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Barkowie i kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Biskupnicy.
• Zasięg: Barkowo, Biskupnica, Chrząstowo, Chrząstówko, Gębarzewo, Kamień.
• Kancelaria parafialna czynna na godzinę przed rozpoczęciem Mszy Św. i w soboty w godz. 14 - 15.30.
• Odpusty: 31 maja parafialny w Chrząstowie, w niedzielę Trójcy Świętej w Barkowie oraz 14 września w Biskupnicy.
• Księża: ks. prob. Jerzy Prekop
• Grupy parafialne: Żywy Różaniec (cztery grupy po około 20 osób), Grupa Czcicieli i Miłosierdzia Bożego (40 osób), Dzieci Maryi (12 osób), koło ministrantów i lektorów (22 osoby plus cztery psałterzystki).

Ksiądz proboszcz
Ksiądz Jerzy Prekop urodził się 9 maja 1967 roku w Korono-wie. Święcenia przyjął w Pelplinie w 1994 roku. Jako wikariusz służył w kościele pw. Św. Katarzyny w Bytowie, nastę-pnie w kościele w Sypniewie i w kościele pw. MBKP w Człu-chowie. W 2003 roku, po nagłej śmierci ks. proboszcza Andrzeja Krupczyńskiego, przejął parafię w Chrząstowie.

Nabożeństwa
Msze Święte: W niedziele i święta: godz. 9 (Barkowo), godz. 10.30 (Chrząstowo), godz. 12 (Biskupnica). Święta zniesione: godz. 16 (Barkowo), 17 (Biskupnica), 18 (Chrząstowo).
W dni powszednie: godz. 16 (zimą) lub godz. 17 (latem): poniedziałki, wtorki, środy i piatki w Chrząstowie, w czwartki i soboty w Barkowie oraz w soboty w Biskupnicy.

Z ks. Jerzym Prekopem proboszczem parafii w Chrząstowie rozmawia Wojciech Piepiorka

Czym parafia w Chrząstowie różni się na tle innych?
Nasza parafia jest podobna do innych. Jeśli patrzeć na średnią frekwencję czy przystępowanie do Komunii Świętej, które mierzy się jednej niedzieli w ciągu roku, to mieścimy się w średniej krajowej, czyli około 35 procent. Ludzie mają tutaj trochę większe utrudnienie, bo odległość do kościoła jest dużo większa niż w miastach, gdzie czasami wystarczy przejść dwie-trzy ulice. Zwłaszcza pora zimowa powoduje, że trzeba mieć trochę pobożności w sercu żeby chodzić do kościoła.

Jak księdzu pracuje się na tutejszej parafii?
Jestem bardzo zadowolony, bo parafianie w znacznej części są bardzo oddani. Wspomi-nam tutaj sporo remontów, które bez parafian nie mogłyby się odbyć. Do dziś zresztą staramy się małymi kroczkami poprawiać stan naszych świątyń. Bardzo dobrze jest też jeżeli chodzi o duszpasterskie inicjatywy. Na przykład na udało nam się zrobić coś takiego, że na każdy odpust, który jest jednym z trzech naszych kościołów, mieszkańcy pozostałych wsi udają się w niewielkie piesze pielgrzymki. Pielgrzymowanie jest zawsze ofiarą, którą składa się Panu Bogu. W ten sposób wyprasza się odpusty, które można uzyskać w dniu święta danego kościoła. Cała parafia uczestniczy w każdym odpuście. Wypracowała się nawet swego rodzaju tradycja, że mieszkańcy wsi, którzy goszczą parafian z innych miejscowości na swoim odpuście, przygotowują dla nich poczęstunek. Z kolei w lecie, od 13 maja do 13 października sporą grupę parafian gromadzą nabożeństwa fatimskie z procesją figury Matki Bożej.

Porozmawiajmy o inwestycjach. Co już zrobiono, a co jeszcze przed wami?
Udało się zrobić generalny remont plebanii, łącznie z wymianą elewacji, okien i dachu. W Biskupnicy poza bieżącymi naprawami, dokończono budowę zakrystii, zainstalowano też dzwony elektroniczne. Co do Barkowa trzeba zaznaczyć, że wspomogła nas człuchowska gmina wiejska. Udało się ten kościół włączyć do prog-ramu dziedzictwa kulturo-wego. To spory remont, bo objął naprawę elewacji, odgrzybianie, wymianę orynnowania, wymianę drewnianych elementów wieży i opracowanie dla tej świątyni dokumentacji konserwatorsko-technicznej. Co do planów najważniejszy jest remont wnętrza kościoła w Barkowie. Wycena opiewa na około 60 tys. zł. Trudno powiedzieć czy będzie to zrobione za rok, czy dwa lata. Poza tym będziemy kontynuować bieżące remonty, bo tych jest wciąż dużo, aż za dużo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto