Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat człuchowski. RIO zabrania gminom dokładać się do remontów kościołów

Wojciech Piepiorka
Na remont czeka m.in. XIX-wieczny  kościół pw. św. Marcina w Pieniężnicy koło Rzeczenicy
Na remont czeka m.in. XIX-wieczny kościół pw. św. Marcina w Pieniężnicy koło Rzeczenicy Wojciech Piepiorka
Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku zarzuca gminom z powiatu człuchowskiego, że niezgodnie z prawem chcą wydać publiczne pieniądze. Mowa o środkach na remonty jedenastu zabytkowych kościołów. RIO stoi na stanowisku, że gminy nie mogą inwestować w świątynie nie będące ich własnością.

Całe zamieszanie to pokłosie otrzymania przez wszystkie gminy powiatu człuchowskiego 3,4 mln zł unijnej dotacji na projekt "Dziedzictwo i kultura małych ojczyzn". Projekt zakłada prace konserwatorskie i remonty zabytkowych kościołów w Człuchowie, Przechlewie (dwie świątynie), Debrznie, Czarnem, Polnicy, Pietrzykowie, Pieniężnicy, Brzeziu, Gwieździnie i Olszanowie. Prace w większości kościołów powinny się rozpocząć już w tym roku. W związku z tym kilka gmin zapisało odpowiednie środki w swoich budżetach. W sumie ich wkład własny ma wynosić 400 tys. zł.

Gdy uchwały wzięła pod lupę RIO, okazało się, że mogą być prawnymi bublami.
- Do zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego należy sprawowanie opieki nad zabytkami, w tym finansowanie prac konserwatorskich i robót budowlanych przy zabytku, do którego samorząd ma tytuł prawny, wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązanego - czytamy w orzeczeniu RIO w stosunku do uchwały Rady Miejskiej w Człuchowie. RIO wytyka człuchowskiemu samorządowi, podobnie jak wytknęła już samorządowcom z Debrzna, Czarnego, Rzeczenicy, Koczały i Przechlewa, że umowy użyczenia podpisane z parafiami są niewystarczające.

Gmina Czarne, lider projektu, jako pierwsza złożyła skargę na orzeczenie RIO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku (tą samą drogą idą miasto Człuchów, Debrzno i Przechlewo). WSA rację przyznał czarniańskiemu samorządowi. RIO jednak nie odpuściła i odwołała się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Tam sprawa czeka na rozpoznanie.

- Jeśli nasz projekt zostanie utrącony przez RIO, będziemy musieli znaleźć inny sposób na pokrycie wkładu własnego - mówi Jan Zieniuk, burmistrz Czarnego. - Uważamy jednak, że nasze działania są zgodne z prawem i liczymy, że potwierdzi to NSA. Nie przygotowujemy więc żadnego planu B. Przeciwnie, rozstrzygamy przetarg na inżyniera kontraktu i przygotowujemy specyfikację przetargu na prace budowlane w kościołach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto