Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przechlewo. Jubileusz 20-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy

Beata Gliwka
Fot. M. Fryda oraz mt. ŚDS Przechlewo
Jubileusz 20- lecia powstania świętował w czwartek Środowiskowy Dom Samopomocy w Przechlewie. Uroczystość z tej okazji odbyła się w przechlewskiej restauracji „Podano do stołu”.

Jubileusz 20- lecia powstania świętował w czwartek Środowiskowy Dom Samopomocy w Przechlewie. Placówka jest w strukturach Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej , a koordynatorem domu jest Arleta Szumacher. Uroczystość z okazji jubileuszu odbyła się w przechlewskiej restauracji „Podano do stołu”.

Po przywitaniu gości przez kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej uczestnicy usłyszeli piosenkę o przyjaźni w wykonaniu uczestników ŚDS, obejrzeli film o placówce oraz występ jej podopiecznych pod tytułem „Czerwony kapturek”, wcześniej na zajęciach wykonano całą dekorację.

Wręczono też nagrody rozstrzygniętego we wtorek konkursu plastycznego „Nie odwracaj się, los też może się odwrócić". Zgłoszonych na konkurs zostało 41 prac, z których jury wyróżniło plakat przygotowany przez uczniów klasy IV C ze Szkoły Podstawowej w Przechlewie. Najwyżej oceniono natomiast pracę wykonaną przez uczniów klasy VII ze Szkoły Podstawowej w Sąpolnie.

A po części oficjalnej uroczystości nadeszła pora na wspólną zabawę z przyjaciółmi z ŚDS w Człuchowie.... W sumie w uroczystości brało udział 110 osób.
Organizatorzy dziękują serdecznie przybyłym gościom za obecność i podarunki, ale przede wszystkim za wieloletnią współpracę.

Poniżej prezentujemy przegląd wydarzeń ŚDS w Przechlewie - placówki z 20 letnią tradycją, przygotowany z okazji jubileuszu.

27 czerwca 1997 roku był dla nas historycznym dniem, ponieważ w tym dniu Rada Gminy w Przechlewie podjęła uchwałę w sprawie powołania Środowiskowego Domu Samopomocy. Ośrodek ma realizować usługi opiekuńcze dla osób, które z uwagi na chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe wymagają pomocy osób drugich.
Drugą ważną datą był 28 sierpnia 1997 roku, zawarto wtedy porozumienie między Wojewódzkim Zespołem Pomocy Społecznej w Słupsku a gminą wiejską w Przechlewie reprezentowaną przez wójta pana Mirosława Maszczak. Porozumienie to dotyczyło zorganizowania i prowadzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Przechlewie. Na nasz Dom przeznaczono połowę budynku starej szkoły podstawowej. Prace adaptacyjne przeprowadzono w rekordowym tempie niecałych trzech miesięcy. I tak powstał nasz dom, dom jak marzenie – super nowoczesny obiekt.

30 stycznia 1998 r. nastąpiło uroczyste otwarcie, którego dokonał Wojewoda słupski Jerzy Kuzyniak, dyrektor wojewódzkiego zespołu Pomocy Społecznej – pani Marianna Kawiecka oraz wójt Mirosława Maszczak.

Obecnie do Środowiskowego Domu Samopomocy uczęszczają 23 osoby z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną. Swoją działalność zaczynaliśmy od 6 uczestników, sukcesywnie zwiększając liczbę miejsc, stosownie do potrzeb naszego środowiska. Biorąc pod uwagę potrzeby uczestników staraliśmy się zapewnić im jak najlepsze warunki pobytu. Zawsze dbaliśmy o ich wygodę i bezpieczeństwo. Sukcesywnie modernizowaliśmy placówkę pozyskując na ten cel dodatkowe środki. Regularnie doposażaliśmy nasz dom w nowoczesny sprzęt i urządzenia, pozwalało to nam na dalszy rozwój naszych możliwości terapeutycznych. Wprowadzaliśmy nowe formy zajęć i terapii dostosowując je do potrzeb i możliwości domowników. Celem naszych działań jest uruchomienie procesów zmian prowadzących do poprawy stanu psychofizycznego uczestników.

Aktywizacja osób niepełnosprawnych zmierza do ich usamodzielnienia społecznego.Proces terapeutyczny realizowany w placówce polega na systematycznie prowadzonym postępowaniu wspierająco - aktywizującym. W zakresie tego postępowania prowadzone są różnorodne formy zajęć. W zakresie umiejętności społecznych prowadzone są treningi kulinarne, higieniczne, samoobsługi i zaradności życiowej. Mają one na celu osiągnięcie większej samodzielności uczestników w codziennym funkcjonowaniu. Zajęcia dostosowane są do ich indywidualnych możliwości i posiadanych predyspozycji.

W zakresie terapii zajęciowej, plastyczno - krawieckiej, stolarskiej doskonalone są umiejętności manualne, dajemy możliwość poznania wielu ciekawych technik oraz rozwijania swoich zainteresowań i hobby w tym kierunku. Takie formy terapii pozwalają na wyrażanie swoich emocji i przeżyć, obniżają napięcie psychofizyczne, wyciszają zwiększają wiarę we własne siły i możliwości. Głównie jednak dostarczają radości i satysfakcji z wykonywanej pracy. W ramach terapii zajęciowej muzyczno – tanecznej, rozwijamy zainteresowania w zakresie muzykoterapii, prowadzimy zajęcia relaksacyjne przy muzyce. W zakresie aktywności fizycznej prowadzimy zajęcia z zakresu aktywności ruchowej. Jest ona bardzo ważnym elementem zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego, warunkuje tym samym dobre samopoczucie. W ramach zajęć w pracowni komputerowej prowadzone są zajęcia w zakresie samoobsługi, umiejętności spędzania czasu wolnego i muzykoterapii. Taka forma zajęć daje też uczestnikom możliwość nauki posługiwania się edytorem tekstu, uczy korzystania z wiedzy Internetowej, pozwala rozwijać zainteresowania w określonym kierunku.

ŚDS w Przechlewie swoje starania i ogromną uwagę kieruje w stronę aktywizacji społecznej uczestników placówki. W marę naszych możliwości włączamy domowników do naszych działań , ma to ogromny wpływ na wzrost poczucia ich wartości w szczególności nabywania pewności siebie. Nasze działania realizujemy poprzez prezentacje, występy, wystawy prac, integracje ze społecznością lokalna i wiele innych przedsięwzięć.
Przy takich okazjach nasi uczestnicy wielokrotnie doświadczają uczucia bycia potrzebnym, daje to im świadomość szczęścia i wpływa pozytywnie na ich samoocenę. Entuzjazm, którym emanują zaciera wszelkie granice i pozwala zapomnieć o trudnościach dnia codziennego. Każde z takich doświadczeń dostarcza domownikom wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Dzięki temu przedstawia świat w jego najpiękniejszych barwach: kolorowy, otwarty i przyjazny, takim jakim chcą go widzieć osoby niepełnosprawne. Wspólne spotkania uczą nas dostrzegać piękno wokół nas i stanowią wartość bezcenną – piękno drugiego człowieka .

Środowiskowe domy samopomocy spełniają znaczną rolę w tworzeniu oparcia społecznego na rzecz osób niepełnosprawnych, dają im szansę na unikniecie izolacji społecznej, w miarę możliwości pozwalają na samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie. Często w życiu codziennym osoby niepełnosprawne spotykają się z dyskryminacją i odrzucenie, tymczasem to od nas zależy jakie stworzymy warunki do godnego życia tych osób. Nasz dom jest doskonałym przykładem żeby pokazać, ze istnieją sposoby aktywizacji tych osób, jeżeli tylko damy im taką szansę i możliwości. W działalności naszej placówki istnieje naturalna potrzeba nawiązywania kontaktów i współpracy , zwiększa to skuteczność działań w kierunku aktywizacji społecznej osób niepełnosprawnych. Zawsze byliśmy otwarci na integrację, stąd nasza współpraca z Gminnym Centrum Kultury, biblioteką, szkołą, samorządem lokalnym i rodzinami.

Główne nasze działania integracyjne zwracamy w stronę młodzieży szkolnej, taka forma aktywizacji jest najlepszym sposobem na kształtowanie świadomości społecznej młodych ludzi.
Możliwość obserwowania postępów podopiecznych to nasza największa satysfakcja. Pamiętajmy, o tym że osoby niepełnosprawne maja swoje uczucia , marzenia kochają i chcą być kochani, martwią się i troszczą o innych. Nie są jedynie biorcami, potrafią dużo dać z siebie, jeżeli tylko stworzymy im odpowiednie warunki i damy takie możliwości. Chcemy w tym dniu o tym głośno mówić. Pragniemy budować szczere i otwarte relacje, chcemy, aby nasi domownicy byli akceptowani przez społeczeństwo, oczekujemy dla nich zrozumienia oraz szacunku. Osoby niepełnosprawne mają prawo być równie ważne nie odbierajmy im tego prawa.

Otwórz szeroko oczy czy ktoś nie potrzebuje trochę czasu, trochę uwagi, może jest to osoba samotna, chora. Nie pomiń okazji, gdy możesz coś ludziom ofiarować jako człowiek.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przechlewo. Jubileusz 20-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy - Człuchów Nasze Miasto

Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto