Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: Pilotażowy program profilaktyki uzależnień w szkołach

Tomasz Szymczyk
Sosnowieckie Centrum Profilaktyki i Leczenia Uzależnień będzie uświadamiać uczniów sosnowieckich szkół problem uzależnień od hazardu, internetu i gier komputerowych.

Pięć tysięcy uczniów od 14. do 19. roku życia z ponad dwudziestu sosnowieckich szkół ma zostać objętych pilotażowym programem profilaktycznym dotyczącym uzależnień od hazardu, internetu czy gier komputerowych. Będą to największe działania profilaktyczne realizowane do tej pory w naszym kraju.

- Zgłosiły się 22 szkoły, ale czekamy jeszcze na oficjalne potwierdzenia - mówi nam Damian Zdrada, szef Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień w Sosnowcu.

Placówka otrzymała wsparcie z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych Ministerstwa Zdrowia, dzięki któremu będzie mogła realizować działania związane tzw. uzależnieniami behawioralnymi. Uczniowie sosnowieckich szkół nauczą się m.in., jak bezpiecznie korzystać z sieci i jakie czynniki pozwalają ustrzec się przed uzależnieniem czy nadużywaniem.

- To pilotażowy program w skali Polski. Na koniec powstanie gotowy scenariusz, będący modelem programu profilaktycznego - dodaje Damian Zdrada.

Podejmowanie działań profilaktycznych w zakresie hazardu jest ważne, bo jak pokazują badania ESPAD, w 2011 roku blisko 33 procent uczniów III klas gimnazjalnych grało już w gry hazardowe. CBOS podał z kolei, że 4 procent Polaków to nałogowi hazardziści.
- Problem narasta z roku na rok. Hazard to nawet zdrapka, która jest dostępna w kolekturach - zaznacza dyrektor CPiLU.

Pomysł działań Centrum podoba się Andrzejowi Wojciechowskiemu, inspektorowi ds. profilaktyki w sosnowieckim Urzędzie Miejskim. - Nasze Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień wyrasta na wiodący ośrodek w kwestii uzależnień behawioralnych. Profilaktyce należy przyklasnąć i cieszyć się, że te nowe uzależnienia będą mogły być leczone. Jesienią chcielibyśmy zorganizować konferencję poświęconą tym tematom - mówi Wojciechowski.

Tymczasem, jak się okazuje, z każdym miesiącem wzrasta liczba pacjentów udających się do centrum na terapię. Jak mówią pracownicy, nie wiadomo, czy tłumaczyć to większa liczbą uzależnionych, czy też szerszą informacją o jego działalności.

- Nie ma u nas kolejek. W tej chwili jest tak, że zgłaszający się pacjent już za dzień czy dwa powinien mieć spotkanie z terapeutą i ustalić program terapii - zapewnia Damian Zdrada.

- Uzależnienia bardzo się rozwijają. Dawniej dziwiliśmy się, że ktoś jest uzależniony od np. ćwiczeń gimnastycznych. Teraz już nie. To znak naszych czasów. W ciągu ostatnich czterech lat bardzo intensywnie się to rozrasta - dodaje szef sosnowieckiej placówki.

NAMIARY NA CENTRUM
Placówka znajduje się w dawnym Szpitalu nr 2 przy ul. 3 Maja 33. Numer telefonu to 32 266 24 34

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto