Sport. Debiut na medal Agaty Gałan i dobre wyniki zawodników Wikinga Rychnowy w Słubicach

Beata Gliwka
Dwa brązowe medale Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce zdobyła zawodniczka Wikinga Rychnowy Agata Gałan.W tym samym czasie 9-10 czerwca w Słubicach odbyły się Mistrzostwa Polski LZS w LA - to był kolejny świetny start Klaudii Sójki.

Dwa brązowe medale Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce zdobyła zawodniczka Wikinga Rychnowy Agata Gałan. Swój debiut miała w imprezie seniorskiej w Bydgoszczy. 15 letnia lekkoatletyka mimo krótkiego stażu treningowego i startowego nie przestraszył się starszych koleżanek i rangi mistrzostw. Zdobyła dwa brązowe medale w biegu na 100 i 200 metrów.
- To ogromny sukces ponieważ przegrała jedynie z zawodniczkami światowego formatu - Joanna Fiodorow Mistrzynią Paraolimpijską z Rio de Janeiro. W biegu na 200 metrów do srebrnego medalu zabrakło zaledwie 0,02 sekundy, na 100 metrów ,0,08 sek . Strata ta wynika jeszcze z braków technicznych i treningowych – mówi trener Wikinga Grzegorz Dorszyński. - Agata zaczęła trenować od tego roku.
Agata Gałan jest uczennicą gimnazjum w Polnicy (Gimnazjum Gminne w Rychnowach).
Trzecie miejsce daje jej potencjalną możliwość powołania do kadry Polski.
Jak mówi trener specjalnością Agaty jest mocny finisz. - Ma dobrą wytrzymałość szybkościową. Agata jest jeszcze młodziczką, a startowała z seniorkami, taki wynik daje duże nadzieje na przyszłość – dodaje.

W tym samym czasie 9-10 czerwca w Słubicach odbyły się Mistrzostwa Polski LZS w LA. Na tych zawodach w biegu na 2000 metrów z przeszkodami Klaudia Sójka potwierdziła świetną formę zdobywając brązowy medal, a jej klubowa koleżanka Sara Zakrzewska dobiegła na metę na 5. pozycji. Bardzo dobrze w debiucie na 1500 metrów z przeszkodami zaprezentowała się zaś Ania Frieske zajmując 10 miejsce. Drugiego dnia mistrzostw Klaudia i Sara wystartowały na sprinterskim dystansie 400 metrów przez płotki zajmując odpowiednio 6 i 9 miejsce.
Ania Frieske w biegu na 800 metrów wygrała swoją serie i pobiła rekord życiowy, uplasowała się na 11 miejscu w kategorii U18

W najbliższym czasie zawodnicy Wikinga będą startować w zawodach w Białogardzie, za dwa tygodnie Klaudia Sójka wystartuje zaś w mistrzostwach Polski juniorów we Włocławku.

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani