Wojciech Kallas, burmistrz Debrzna przed sądem odpowiada za poświadczenie nieprawdy

Poświadczenie nieprawdy i przekroczenie uprawnień – jak informuje Radio Gdańsk, takie zarzuty usłyszał Wojciech Kallas, burmistrz Debrzna. Już od kilku miesięcy w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe toczy się postępowanie w którym burmistrz występuje w charakterze oskarżonego.

Sprawa dotyczy budowy żłobka w gminie Debrzno, zdaniem prokuratury aby nie stracić unijnej dotacji, burmistrz podpisał się pod odbiorem nieukończonej jeszcze budowy. W rzeczywistości inwestycja miała być ukończona kilka miesięcy później. Taki zabieg miał rzekomo zapobiec utracie unijnego dofinansowania. Inwestycyjny poślizg, mógłby kosztować gminę nawet około miliona złotych – taką dotację gmina otrzymała bowiem do budowy żłobka.
Wszystko działo się na przełomie lat 2014/2015. Wojciech Kallas złożył ślubowanie na początku grudnia 2014 roku.
- Ja przejąłem inwestycję w trakcie realizacji, na ukończeniu – mówi burmistrz Debrzna. Moim zadaniem było uruchomienie żłobka, co też się stało i żłobek funkcjonuje dziś bardzo dobrze Wszystkie środki, jakie otrzymaliśmy w ramach dotacji zostały zainwestowane w budowę żłobka.  - Moim zdaniem jest to element brudnej kampanii wyborczej. Sądzę, że jest to próba dyskredytacji mojej osoby w oczach mieszkańców. Różne sprawy sądowe dotyczące żłobka odbywają się bardzo często – jeżdżę na nie i się tłumaczę. Dla mnie stają się one już chlebem powszednim. Większość dotychczasowych spraw dotyczących żłobka, była rozstrzygana na naszą korzyść.
Wraz z burmistrzem na ławie oskarżonych w sprawie prowadzonej przez Prokuraturę Śródmieście w Gdańsku, zasiadają cztery inne osoby.
Warto podkreślić, że większość prac związanych z budową żłobka była prowadzona gdy burmistrzem Debrzna był Mirosław Burak

Piotr Furtak

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

21.10.2018, 23:53

BURAK DO KRÓW!! kALLAS DO biura!!!

16.10.2018, 17:53

Kochani wyborcy Miasta i Gminy Debrzno powinniście zbojkotować te "wybory" na Burmistrza! Macie wybór miedzy starym ( 20 lat stażu...) koryto-rzercą p.Burakiem skazanym już przez Sad w Człuchowie, ,ale jeszcze nieprawomocnym wyrokiem ,a młodym naiwnym, który będąc zakładnikiem urzędników poprzednika - będzie skazany..-)) Jedyne wyjście to zarząd komisaryczny.

17.09.2018, 10:51

Olo, tak osobiście uważam, że osoby przed trzydziestką są za młode (mogą dać się zmanipulować, "starym wyjadaczom"), a z drugiej strony kandydaci od ok 55-60-tki to raczej powinni dać sobie spokój i zostawić kierowanie Miastem i Gminą osobom młodszym, zdrowszym, wychowanym już po 89 roku, nie myślącym tamtymi schematami. Pozdrawiam wszystkich

17.09.2018, 10:09

Co tak zawęziłeś przedział wiekowy, reszta za młoda i za stara? Znalazłby się i trzeci i czwarty i piąty. ale mają na tyle oleju w głowie żeby w to szambo się nie pchać, żeby jakieś g... się do nich nie przykleiło na całe życie, żeby potem nie czytać o sobie takich artykułów i komentarzy jak tytaj.

17.09.2018, 09:11

a naprawdę nie ma kogoś trzeciego? Jakiegoś kandydata niezwiązanego z obecnym i byłym Burmistrzem? Czy wszyscy ludzie, którym się coś chce mają pomiędzy 30 a 50 lat wyjechali z Debrzna?

17.09.2018, 07:23

A ci dwaj co startują to niby takie orły ? Kallas posiedział parę sesji na ławce, poparzył, posłuchał i ogarnął to chyba każda inna miernota da sobie radę.

16.09.2018, 21:43

Na kogo głosować panie premierze, jak kandydatów na burmistrza brak , ci co startują albo coś wywinęli albo prokurator trzyma nad nimi łapę a inni miernoty, które nie mają pojęcia o pełnieniu funkcji burmistrza ale pchają się

16.09.2018, 21:39

Na pewnio Ci co posunęli pomysł i dokumenty do podpisania donieśli na niego. Tak w życiu bywa. Za naiwnosć się płaci. Dla sądu nie będzie ważne dlaczego tak zrobił. Pytanie czy i tak nie trzeba będzie zwrócić dotacji

16.09.2018, 21:37

Młody chciał zabłysnąć i nie chciał się narazić radzie więć podpisał, nie zdawał sobie sprawy, że ukręcił na siebie bata. Przed sądem nie będzie tłumaczenia , że działał w dobrej wierze i w interesie społecznym. Przestępstwo jest przestępstwem.

15.09.2018, 16:55

Jeżeli łamanie prawa w dowolnych sytuacjach dla tego Pana to mniejsze zło to ile takich spraw jeszcze wypłynie , sam się pogrążył zeznaniami i wydał wyrok skazujący chyba ze prawo nie jest równe dla wszystkich .

15.09.2018, 10:06

Mamy dobrze? Przecież ten człowiek przez 4 lata nic nie zrobil . Oprocz tego ze po Debrznie nie da sie jezdzic

14.09.2018, 23:39

Na szczescie juz tu nie mieszkam, ale az bym chciala zeby te wybory wygral ktos inny niz Kallas to wtedy byscie zobaczyli co straciliscie. W koncu w Debrznie jest ktos kto chce zrobic cos dla mieszkancow i gminy to nie, trzeba go wysmiac i najlepiej zaszufladkowac bo popelnil jeden blad. A Wy co, nieomylni? Zamiast sie cieszyc tym co macie, a macie coraz lepiej, to wy chyba tylko czekacie az bedzie zle i niedobrze zeby moc narzekac...

14.09.2018, 18:41

Do widzenia Panowie Burmistrzowie

14.09.2018, 18:15

A jakby zabil oponenta dla dobra gminy też trzeba by było uniewinic i pochwalić??

14.09.2018, 18:01

Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka...

14.09.2018, 15:39

Zarówno Pan Burak jak i Pan Kallas są teraz w takim samym punkcie wyjścia :) I jeden i drugi jest przed ogłoszeniem wyroku. Obu prokurator przedstawił zarzuty, wobec obu sąd zdecyduje o winie :) Takie są fakty. Nie ma tu teraz winnych i winniejszych :)

14.09.2018, 15:16

Do "B": inwestycje są takie, na jakie pozwala stan finansów i zadłużenia Gminy pozostawionego po rządach p. Buraka

14.09.2018, 15:13

o ile faktycznie narozrabiał, - Pani/Panie xyz2 - na razie nikt mu nic nie udowodnił - i tym się różni od MB który jest na dziewięć dni przed ogłoszeniem wyroku Sądu Rejonowego Wydział Karny w Człuchowie

14.09.2018, 15:04

milczeć buraki, :P

14.09.2018, 13:59

Ludzie o czym wy piszecie. Facet narozrabiał i poniesie za to karę. A wy to nazywacie praniem brudów. Każdy kto popełni przestępstwo musi odpowiedzieć przed sądem. Co to ma wspólnego z praniem brudów.

14.09.2018, 12:39

Gdyby nie podpisał "burakowcy" grzmieliby wszem i wobec, że "o widzicie kogo wybraliscie? jakie straty? ile trzeba oddac? za mnie\za nas by tego nie było!". Nie byłoby, bo zapewne tak jak pan Kallas, idąc zdrowym rozsądkiem trzeba by było zaryzykować. Sami zrobiliby tak samo a teraz drą japę.

14.09.2018, 12:38

Spieprzył nie spieprzył ale, przynajmniej go wybudował, Kallas prowadzi jakieś śmieszne inwestycje za kilkaset tys. W mieście miał stanąć gmach ale narazie widać że to trochę większy kurnik, zabezpiecza grosze na inwestycje drogowe i unieważnia przetargi bo ma za mało kasy i nie znalazł frajera , jak ma zaciągnąć kredyt to trzęsie portkami żeby rada go nie skopała. Ciekawe czy dom wybuduje za gotówkę czy za kredyt ? Co on takiego wielkiego zrobił czego nie zrobiłby ktoś inny na tym stołku że, tak się zachwycasz, że taki młody i śliczny, i marynarkę zapina jak wstaje a odpina kiedy siada, to wszystko maska i teatr, w tych oczkach czai się zło i wyrachowanie.

14.09.2018, 12:04

Burak spieprzył budowę żłobka, olał dotację i jeszcze ktoś będzie za to teraz cierpiał ? Generalnie będę trzymał kciuki za Burmistrza Kallasa, bo bardzo dużo zrobił dla gminy i takie wyciąganie brudów tuż przed wyborami jest aż śmieszne. Pomijając fakt, że wyciąga je Pan Kępa, który jak wszyscy wiedzą prowadził kampanie Pana Buraka. Zaczęło się klasyczne Debrzeńskie pranie brudów. Aż brak słów na ten beton buraczany ....

14.09.2018, 11:18

Pani Magdo, "game over?" a jaka mamy sensowną alternatywę?

14.09.2018, 11:14

gdyby coś faktycznie było "na rzeczy", to raczej dowiedzielibyśmy się o tym wcześniej, a nie na ... 40 dni przed wyborami