Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Dzik jest dziki, dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły. Kto spotyka w lesie dzika, ten na drzewo zaraz zmyka”

Dariusz Stanecki
Dariusz Stanecki
fot. Dariusz Stanecki
Dzik euroazjatycki – gatunek dużego, lądowego ssaka łożyskowego z rodziny świniowatych. Sus scrofa jest jedynym przedstawicielem dziko żyjących świniowatych w Europie. Jest przodkiem świni domowej. Gatunek inwazyjny poza naturalnym zasięgiem występowania. Jak powinniśmy się zachować, kiedy na swojej drodze spotkamy dzika lub watahę dzików?

Naturalnym środowiskiem życia dzików jest las, jednak wraz z postępującą urbanizacją oraz coraz większe powierzchnie upraw sprawiły, że dziki o wiele częściej niż kiedyś wkraczają na obszary zajmowane przez ludzi. W całej Polsce występuje dość pospolicie na całym obszarze kraju.
Dziki żyją w stadach, nazywanymi watahami, które, jeśli przebywają na wspólnych żerowiskach, mogą liczyć nawet 100 osobników. W ciągu dnia dziki odpoczywają albo tarzają się w błocie. Dopiero wieczorem wyruszają na żer.

Dzik jest zwierzęciem agresywnym, a szczególnie niebezpieczna może być locha broniąca młodych.
Samica po 16-20 tygodniowej ciąży może urodzić nawet 12 młodych (liczebność młodych rośnie wraz z wiekiem samicy).

Co zrobić kiedy spotkamy dziki?
Romuald Zblewski, nadleśniczy w Czarnem Człuchowskim:

W takiej sytuacji bardzo powoli powinniśmy wycofać się z miejsca spotkania, starając się nie zaczepić, żadnego z warchlaków. Mimo to, że taki młody dzik wydaje się być sam, locha zawsze jest w pobliżu. Próba pogłaskania, dotknięcia, złapania spowoduje pisk młodego dzika i wówczas może być źle – matka chcąc bronić swoje dziecko może nas zaatakować. Swoim zachowaniem nie prowokujmy dzika do ataku. Ucieczka na drzewo to ostateczność.

Pamiętajmy, nie dotykajmy dzikich zwierząt, a tym bardziej nie zabierajmy ich ze sobą myśląc, że jest porzucone. Młode tylko wydają się być same. Rodzic z pewnością jest w pobliżu i czeka, aż odejdziemy. Może też być na polowaniu i na pewno wróci do swojego dziecka.

Źródło: www/ wikipedia.pl, ekologia.pl, natura.wm.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto