Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert Bohaterowie są wśród nas w Jastrzębiu-Zdroju. Odznaczenia dla tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Cisi i zapomniani ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 16 lat
Bohaterowie są wśród nas – to tytuł koncertu, na który dziś (3 września) zaprosił jastrzębian do sali muzycznej przy Państwowej Szkole Muzycznej poseł Grzegorz Matusiak, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. energetyki oraz transformacji energetycznej i górniczej. W części oficjalnej odznaczono wybitnych organizatorów i uczestników strajków robotniczych w latach 1980, 1988 i 2015. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marek Wesoły, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Cisi bohaterowie, często zapomniani

- Chcemy uczcić naszych bohaterów, wielu z nich to cisi bohaterowie, zapomniani. Pragniemy ich odkurzyć, dać im szansę na funkcjonowanie w środowisku, gdzie niestety jest coraz mniej patriotyzmu. Będziemy wspominali osoby, które zasłużyły sobie na pamięć i uczczenie ich walki o wolną Polskę – powiedział nam poseł Grzegorz Matusiak.

Jak dodał, są też bohaterowie z 2015 roku. Wymienił Marcina Gralaka, rannego od policyjnej kuli wystrzelonej z broni gładkolufowej podczas demonstracji przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

- Należy podkreślić, że miał on odwagę głośno o tym powiedzieć. Wskutek rany postrzałowej mocno pogorszyła się jego sytuacja finansowa – zaznaczył parlamentarzysta.

Dzięki nim żyjemy w wolnej Polsce

Wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły wręczył odznaczenia przyznane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Zbigniew Supernak. Złotymi Krzyżami Zasługi udekorował Stanisławę Krauz, w 1981 roku wiceprzewodniczącą Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność przy Urzędzie Miasta w Jastrzębiu-Zdroju oraz Janinę Wolnikowską, która po wprowadzeniu stanu wojennego współpracowała z jastrzębskimi strukturami podziemnymi, angażowała się w pomoc internowanym i ich rodzinom.

- Dzięki tym ludziom dziś żyjemy w wolnej Polsce. Dlatego jest czas, żeby ich odznaczać, nagradzać, świętować, a jednocześnie uczyć historii obecne pokolenie, młodzież – wskazał wiceminister Wesoły.

Jak podkreślił prowadzący galę Jacek Stefaniak, to byli bardzo dzielni ludzie. Dlatego, że mieli odwagę upomnieć się w latach 80. o prawa ludzi pracy, również o naszą niepodległą ojczyznę. Dziś ich wnuki i dzieci tworzą Jastrzębską Grupę Węglową – najlepszą grupę górniczą Skarbu Państwa.

Ksiądz prałat Bernard Czernecki – duszpasterz Solidarności

- Wielkie rzeczy nie muszą się zdarzyć w Warszawie, wielkie sprawy mogą się dziać także w Jastrzębiu – podkreślił 93-letni ksiądz prałat Bernard Czernecki, wieloletni proboszcz parafii NMP Królowej Polski oraz kapelan górniczej Solidarności.

Wojewodę śląskiego reprezentował Czesław Sobierajski, też bohater Solidarności, internowany w stanie wojennym, działacz antykomunistycznego podziemia. Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej, zaprezentował kartkę pocztową wydana w 43 rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.

W drugiej części spotkania, w repertuarze operetkowym wystąpił tenor Adam Sobierajski i Iwona Socha z Opery w Krakowie, przy akompaniamencie fortepianu. Wieczór uświetniła również wybitna aktorka teatralna i filmowa Grażyna Szapołowska – w spektaklu słowno-muzycznym dedykowanym twórczości Wisławy Szymborskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto