Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork pamięta o ofiarach zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Uroczystość na Cmentarzu Komunalnym

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Mieszkańcy Malborka w środowe przedpołudnie (10 kwietnia) oddali cześć ofiarom zbrodni katyńskiej sprzed 84 lat oraz członków delegacji państwowej, którzy 14 lat temu zginęli w drodze na obchody rocznicy Katynia. W uroczystości wzięły delegacje różnych środowisk, m.in. władz samorządowych, służb mundurowych, stowarzyszeń, szkół.

Malborskie obchody rocznicy Katynia '40 i katastrofy pdo Smoleńskiem

Uroczystość w rocznicę dwóch tragicznych wydarzeń we współczesnej historii Polski odbyła się tradycyjnie pod krzyżem głównym na Cmentarzu Komunalnym w Malborku, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica ufundowana przez malborskiego kamieniarza. Jak przypomniał burmistrz Marek Charzewski, oba wydarzenia „są odległe w czasie, ale mają wspólny mianownik, którym jest Katyń”. 13 kwietnia od siedemnastu lat obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm RP.

Święto to upamiętnia ofiary zbrodni, które były wynikiem rozkazu władz sowieckich z 5 marca 1940 roku. W wyniku tego rozkazu NKWD dokonało zbrodni ludobójstwa, zabijając prawie 22 tysiące obywateli RP. W tej tragicznej liczbie ponad 14 tysięcy to oficerowie Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej. Ponad 7 tysięcy to ludność cywilna, wśród której największą grupę stanowiła inteligencja w osobach lekarzy, prawników, nauczycieli, kapłanów, artystów, sportowców – przypomniał Marek Charzewski.

Dlaczego Sejm RP wybrał 13 kwietnia? Tego dnia w 1943 roku niemieckie radio w Berlinie nadało informację o znalezieniu masowych grobów polskich oficerów.

- Oczywiście, władze sowieckie do tej zbrodni ludobójstwa nie przyznawały się przez dziesiątki lat. Ówczesny ZSRR przyznał się dopiero 13 kwietnia 1990 roku. Umożliwiono również powstanie cmentarzy, na których złożono szczątki pomordowanych w Charkowie, Miednoje i Katyniu. To właśnie na cmentarz w Katyniu 10 kwietnia 2010 roku udała się delegacja na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim w 70 rocznicę zbrodni katyńskiej. Niestety, w wyniku katastrofy samolotu wszystkie 96 osób znajdujących się na pokładzie zginęło – mówił Marek Charzewski.

Przesłanie Jana Pawła II. Musimy pamiętać o naszej historii

Ks. Sławomir Głodzik z parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, który odmówił modlitwę, także stwierdził, że „zbrodnia katyńska i tragedia pod Smoleńskiem już na zawsze wpisały się w historię naszej Ojczyzny”.

- Te dwa wydarzenia są bardzo ze sobą powiązane. W wielu miejscach i w Polsce, i na świecie upamiętniają te tragiczne wydarzenia różnego rodzaju pomniki, tablice pamiątkowe, krzyże, postawione na cześć ofiar obu tragedii. My również tutaj jesteśmy po to, aby przypomnieć sobie o tych, którzy oddali i stracili swoje życie – jedni broniąc naszej Ojczyzny, a drudzy upamiętniając historię. Jak mówił św. Jan Paweł II, naród, który nie pamięta o swojej historii, o swojej przeszłości, nie może tworzyć dobrej przyszłości – przypomniał ksiądz Sławomir Głodzik.

Burmistrz Marek Charzewski podkreślił również, że rocznicowa uroczystość „to również dobry moment, aby podziękować tym osobom, które walczyły o prawdę dotyczącą Katynia, a ta walka trwała kilkadziesiąt lat”.

Delegacje różnych środowisk złożyły kwiaty nie tylko pod krzyżem głównym, ale również pod pomnikiem poświęconym policjantom z powiatu malborskiego – symbolicznie na cześć funkcjonariuszy zamordowanych w 1940 r.

CZYTAJ TEŻ: W katastrofie smoleńskiej zginęły osoby znane mieszkańcom Malborka

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto