Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczcili 79. rocznicę powrotu Przechlewa do Polski. To ważny dzień dla całej społeczności gminnej

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Mija dokładnie 79 lat odkąd Przechlewo po raz pierwszy od czasu rozbiorów powróciło na mapę Polski. Wydarzenia sprzed niemal ośmiu dekad zostały uczczone podczas uroczystych obchodów. Na początku miało miejsce złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem "Za Naszą i Waszą Wolność", a następnie uczestnicy przenieśli się do sali widowiskowej w domu kultury, by wysłuchać odczytu historycznego i części artystycznej w wykonaniu uczniów.

28 lutego minęło 79 lat od powrotu Przechlewa do Polski po II wojnie światowej, a zarazem po okresie zaborów. Z tej okazji władze i mieszkańcy gminy zorganizowali uroczystości pod pomnikiem i w sali widowiskowej domu kultury.

Na początku odbyło się odśpiewanie hymnu pod pomnikiem połączone ze złożeniem wiązanek kwiatów. Następnie zgromadzeni przeszli do domu kultury, by uczestniczyć w dalszej części uroczystości. Tam uczniowie Szkoły Podstawowej w Przechlewie przedstawili program artystyczny. W repertuarze znalazły się popularne piosenki i wiersze o tematyce patriotycznej. Najbardziej wzruszające były fragmenty stworzone przez samych uczniów - napisali oni wiersze nawiązujące do Przechlewa oraz miłości do małej ojczyzny. W deklamowanych wersach można było usłyszeć o pięknych krajobrazach, zabytkach i niezwykłym klimacie tego miejsca.

Następnie wójt gminy Przechlewo Krzysztof Michałowski wygłosił referat pt. "Powrót Przechlewa do Polski" przygotowany przez przechlewskiego historyka Mścisława Wikaryjczyka. Z odczytu można było się dowiedzieć o tym, jak trudnym procesem było przywracanie polskości na tych ziemiach. Autor referatu nie unikał w nim tematów trudnych - należy bowiem pamiętać, że wydarzenia historyczne z 1945 roku to nie tylko "wyzwolenie", ale przede wszystkim krwawe działania wojenne i liczne przesiedlenia. Nie można zapomnieć także o trudnym położeniu ludności niemieckiej, która w krótkim czasie musiała opuścić Przechlewo i okolice. Niełatwo mieli także osadnicy przybyli po nich. Dopiero pokazując wieloaspektowość wydarzeń historycznych, można budować prawdziwą świadomość na temat tego, czym jest wolność i patriotyzm.

Organizatorom uroczystości zależało przede wszystkim na udziale młodzieży w uroczystościach.

- My jako mieszkańcy gminy Przechlewo staramy się pamiętać o momencie wyzwolenia naszej gminy, jest to dla nas bardzo ważne – także kultywowanie tradycji włączania w to święto także młodzieży. To uczy patriotyzmu – również w trudnych czasach, które mamy teraz, gdzie za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Pamięć o wolności w trakcie tego święta jest dla nas bardzo ważna - mówi wójt gminy Przechlewo Krzysztof Michałowski.

Niedługie obchody rocznicy powrotu Przechlewa do Polski stanowiły zarówno chwilę zadumy, jak i manifestację radości z odzyskanej polskości. Już za rok obchodzić będziemy okrągłą, 80. rocznicę znamiennych wydarzeń z 1945 roku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto