Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

20 lat temu zaczęła pracę terapeuty uzależnień od alkoholu w Żukowie. Dziś prowadzi ośrodek terapii i profilaktyki uzależnień

Redakcja
Janina Stefanowska
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Terapii i Profilaktyki Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Żukowie powstał w 2001 roku. Założyła go terapeuta Elżbieta Potwardowska-Krajewska. Przez 20 lat pomogła wielu uzależnionym od alkoholu, ich rodzinom. W okresie koronawirusa kontakt z pacjentami jest tylko telefoniczny.

W Żukowie zaczęłam od punktu konsultacyjnego – byłam tu jedynym terapeutą w 2000 roku, działałam w oparciu o współpracę z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – opowiada pani Elżbieta. - Zaczęło się od pracy indywidualnej, powolutku się rozwijało, gabinetowo, osobowo. Wreszcie nastały warunki, że założyłam Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Ośrodek Terapii i Profilaktyki Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia. Mieścił się, do ubiegłego roku, na zapleczu urzędu gminy. Na początku miał pod opieką 5 osób uzależnionych od alkoholu, pojedyncze osoby współuzależnione. Dziś przez jego progi przewijają się setki potrzebujących wsparcia. Fachową pomocą służą im psychologowie, terapeuci, psychiatra.

Od 2019 roku ośrodek terapii ma swoje nowe lokum – w Nadmorskim Centrum Medycznym w Żukowie, przy ul. Gdańskiej 14d. Mieści się na II piętrze, ale w obiekcie znajduje się winda. Przed ośrodkiem jest obszerny parking, zapewniający miejsce zarówno dla pacjentów, jak i terapeutów.
- Pacjentów jest coraz więcej, bo rośnie problem i jesteśmy bardziej świadomi – przyznaje pani Elżbieta. - Obserwuję wzrost liczby osób uzależnionych, może nie jest tak piorunujący, tak duży, ale systematycznie wzrasta, z 5 pacjentów – teraz mamy około 200 rocznie. Tych leczymy. I tyle mamy osób współuzależnionych, kiedy na początku była to jedna pani, potem dwie. Długo nie mogłam stworzyć grupy terapeutycznej. Członkowie rodzin nie uważali, że potrzebują wsparcia, ta świadomość była zupełnie inna. Teraz jest kolejka osób oczekujących na terapię dla dorosłych dzieci alkoholików DDA. Mamy listę i pacjenci oczekują na wejście do terapii grupowej. W ciągu roku organizujemy 2 grupy terapeutyczne, więc z pół roku trzeba poczekać.

Terapia uzależnionych
Terapia ma określony czas – całościowa – trwa do 2 lat. Jest podzielona na okresy motywacyjny, intensywny, terapeutyczny, terapii pogłębionej, wzmacniającej. Jest też grupa nawrotu – i to zamyka się w okresie około roku i 7 miesięcy, do 2 lat. Pacjent musi poświecić swój czas – ten zmotywowany i taki, który chce zmienić swoje życie. Pacjent ma swojego terapeutę, z którym jest związany i do niego wraca. Kiedy pacjent kończy terapię, po ukończeniu może korzystać ze wsparcia, postterapii – spotkań indywidualnych, warsztatów dla absolwentów, ruchu samopomocowego.
- Pracujemy dla pacjentów, a sukcesy potwierdzają, że ta praca jest ważna – bo ratujemy życie. To jest ta nagroda - mówi pani Elżbieta. - Zawód wymaga zaangażowania się w życie pacjenta, towarzyszenie mu od najgorszego momentu aż do chwili, gdy staje na nogi. Niedawno, po 12 latach odnalazł mnie w Gdańsku były pacjent, dziś, trzeźwy, szczęśliwy. To są sukcesy.
Zdarzają się jednak bardzo trudne przypadki, dramatyczne nawet, przykre dla nas, bo czasami pacjenci tracą swoje życie. Wracają do nałogu, chociaż komfort picia u pacjenta, który już podjął jakąkolwiek terapię – jest inny. Pije inaczej, jego świadomość jest już na tyle wzruszona, że wraca do picia ale ratuje się. W takiej sytuacji może ponownie podjąć terapię, niezależnie czy już tu się leczył czy nie.

Nie ma ograniczeń terytorialnych
Ośrodek przyjmuje wszystkich pacjentów, bez względu skąd są, bo nie ma ograniczenia terytorialnego. Są tu pacjenci są głównie z gminy Żukowo i powiatu kartuskiego, w dużej liczbie z Kartuz, okolic Kartuz, Chmielna, Sierakowic, Szemudu, Wejherowa, Kościerzyny. Jest też sporo z Trójmiasta, ale to zapewne wynika z tego, że nie zmieniają adresów, gdy przeprowadzają się tutaj, a adresy są „gdańskie”. Trzeba będzie to weryfikować.

Mamy specjalistów
Ośrodek terapii zatrudnia specjalistów psychoterapii uzależnień, wyedukowanych w tym kierunku. Są to głównie psycholodzy oraz psychiatra z II stopniem specjalizacji, również w zakresie zaburzeń od alkoholu.
- To wysoce wykwalifikowana kadra głównie terapeutyczna, bo jesteśmy ośrodkiem terapeutycznym. Zajmujemy się także profilaktyką uzależnień, zaburzeniami pacjentów z podwójną diagnozą. Dzięki temu, że mamy lekarza psychiatrę, jesteśmy w stanie pomóc ludziom nie tylko uzależnionym ale także tym, którzy poza uzależnieniem doświadczają innych zaburzeń - podkreśla pani kierownik. -Przyjmujemy pacjentów z uzależnieniami behawioralnymi - problemami związanymi głównie z alkoholem, ale także z hazardem, od narkotyków, dopalaczy, seksu, internetu. Wszelkimi uzależnieniami.

Jak się zgłosić
Do ośrodka można zgłosić w godzinach pracy placówki, od godz. 8 do godz. 19, osobiście lub telefonicznie, nawet osoba postronna może zarejestrować, także poprzez mail. Pracownicy ośrodka odpowiadają na zapytania pacjentów, mających dużo niepewności, lęków związanych z przyjściem, poprzez korespondencję mailową. .

O terapii
Profesjonalna terapia tym polega, że terapia grupowa uzupełniana jest przez terapię indywidualną. To idzie równolegle. Jeśli pacjent jest diagnozowany po pierwszych 3 wizytach – kierowany do programu terapeutycznego czyli na grupę – dla uzależnionych od alkoholu, współuzależnionych lub dla DDA. To są trzy główne grupy, jesteśmy w stanie dołączyć do nich uzależnionych od innych środków. - wyjaśnia pani kierownik.
Sesje indywidualne są przedpołudniowe, grupowe – po południu, żeby pacjent mógł przyjść po pracy. Spotkania grupowe są w godzinach 16.30 – 19. Standardowo. W poniedziałki –przychodzą osoby współuzależnione i grupa DDA, czyli dorosłych dzieci alkoholików, we wtorki i piątki – osoby uzależnione. Pozostałe dni – po południu trwają sesje indywidualne. W soboty organizowane są warsztaty, treningi, maratony – w Żukowie bądź wyjazdowe lub w drugiej lokalizacji, w Gdańsku.- Łączymy często zajęcia naszych pacjentów, bo nie zawsze jest odpowiednia ilość osób. Pacjenci ośrodka w Żukowie mogą korzystać z świadczeń w naszej drugiej placówki, która ma szerszą ofertę ze względu na możliwości, lepsze zaplecze finansowe.

Kim są pacjenci
Osoby współuzależnione – to głównie kobiety, rzadko mężczyźni, w grupie DDA – bardzo dużo mężczyzn, młodszych i starszych. Pracujemy z ofiarami przemocy. Mamy niewielką ofertę dla dzieci – gdy dorośli nie mogą sobie z nimi poradzić - w szkole czy rodzice w domu. Pracujemy, wspieramy, przekierowujemy do ośrodków specjalistycznych. Na ile możemy – obejmujemy opieką dzieci i zajmujemy się całą rodziną znajdującą w kryzysie. Anoreksja i bulimia są to bardzo duże problemy, jeszcze poważniejsze niż uzależnienie i wymagają specjalistycznej pomocy – u nas je rozpoznajemy i kierujemy do specjalistów.
Zwykle w okresie okołoświątecznym, zimą, po Nowym Roku – obserwujemy napływ pacjentów pierwszorazowych. na przełomie roku pojawiają się tutaj ci, którzy swoje postanowienia - noworoczne, wielkopostne - chcą sensownie wprowadzić w życie. Latem pacjenci się nam rozchodzą – bo praca, wakacje – jest poluzowanie.

Terapia to nie ruch Anonimowych Alkoholików
Anonimowi Alkoholicy to ruch samopomocowy, niezależny od ośrodka terapeutycznego. U nas nie mamy. W Żukowie jest AA przy ul. Pożarnej, powstał przy moim wsparciu z pacjentów ośrodka. Nasi pacjenci są motywowani – gdy kończy się terapia, że właśnie w grupie AA jest ich miejsce. Pacjent sam wybiera, do jakiej grupy chce chodzić. Może sobie wybrać w każdym miejscu. W okolicy jest grupa Wolność w Somoninie, założona przez naszego trzeźwego pacjenta. w Kartuzach działa Klub Abstynenta.
Ale bywa i tak, że najpierw pacjent trafia do AA, a stamtąd przychodzi do nas na terapię.
Pomoc udzielana w naszym ośrodku jest dla pacjentów nieodpłatna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto