Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czarne. Odsiedział dwa lata więzieniu przez błąd policjantów ze Szczecina

Stef
Fot. arch.
Człowiek trafił niesłusznie do więzienia, bo policjant ze Szczecina nie trafił we właściwą zakładkę systemu informatycznego. Konsekwencje pomyłki? Pierwszy odsiedział w Zakładzie Karnym blisko dwa lata, a policjanci otrzymali pouczenie, żeby przeczytać jeszcze raz instrukcję obsługi systemu. Niemożliwe? A jednak - sprawa bezdomnego mężczyzny osadzonego przez pomyłkę w Zakładzie Karnym w Czarnem zakończyła się umorzeniem. Choć sam osadzony na pomyłce być  może skorzystał, to fakt, że takie pomyłki są w ogóle możliwe daje do myślenia...

Przypomnijmy, że cała historia wyszła na jaw w listopadzie 2009 roku. W polskim konsulacie w Rzymie zjawił się wtedy Andrzej S., który chciał wyrobić sobie paszport. Podał swoje dane, a konsulat zwrócił się do policji w Olkuszu o ich zweryfikowanie. Po sprawdzeniu okazało się, że Andrzej S. powinien odbywać karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Czarnem. Policja zwróciła się więc do ZK o potwierdzenie danych osobowych. Tu okazało się, że taka osoba w zakładzie już przebywa. Dopiero kiedy służba więzienna poprosiła o zdjęcie mężczyzny, stało się jasne, że osadzony nie jest tym za kogo go brano. Potwierdziła to jeszcze kontrola linii papilarnych.
Więzień został doprowadzony do ZK w Czarnem w lutym 2008 r. przez policję ze Szczecina. Miał tu odsiedzieć cztery i pół roku za wielokrotne pobicia i rozbój. Przesiedział blisko dwa lata.
Jak się okazało zatrzymanym był bezdomny mężczyzna ze Szczecina, Andrzej S. w tym czasie przebywał na wolności. Do ZK w Czarnem już nie trafił. Nieoficjalnie mówi się, że zginął gdzieś za granicą.
Po naszej publikacji sprawą pomyłki zajął się rzecznik praw obywatelskich - z taką historią miał do czynienia po raz pierwszy. RPO wystąpił do komendanta wojewódzkiego policji w Zachodniopomorskiem oraz dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Koszalinie z prośbą o nadesłanie kserokopii prowadzonego postępowania wyjaśniającego. Jak się okazało nie wszczęto postępowań dyscyplinarnych wobec funkcjonariuszy z uwagi na upływ ponad roku czasu od daty zaistnienia zdarzenia, materiały z przeprowadzonych czynności wyjaśniających przekazane zostały prokuratorowi okręgowemu w Szczecinie z wnioskiem o podjęcie działań w sprawie. W Zakładzie Karnym w Czarnem nie stwierdzono bezprawności działania administracji jednostki ani uchybień, które mogłyby mieć wpływ na długość pobytu niesłusznie osadzonego. Prokurator rejonowy, prowadzący postępowanie w sprawie nieumyślnego niedopełnienia obowiązków przez policjantów ze Szczecina umorzył zaś postępowanie. Jego decyzję podtrzymał prokurator okręgowy, a także sąd rejonowy, który rozpoznawał zażalenie pełnomocnika pokrzywdzonego.

Osadzony w ZK nie był tym, który miał tam trafić

O przyczyny pomyłki i konsekwencje zapytaliśmy asp. Przemysława Kimon, rzecznik prasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie  
Jaka była przyczyna pomyłki policji?
Przyczyną pomyłki było błędne wpisanie w systemie policyjnym numeru jaki funkcjonariusze uzyskali podczas badania urządzeniem Morpho – Touch. Urządzenie to po badaniu odcisków palców daje numer osoby daktyloskopowanej. Ten numer powinien być wpisany w odpowiedniej zakładce systemu policyjnego. Funkcjonariusz wykonujący tą czynność skopiował numer i umieścił go w nieodpowiedniej zakładce. Po tym numerze wpisanym w niewłaściwe miejsce okazało się że jest to osoba jest poszukiwana.  
- Czy wobec funkcjonariuszy wyciągnięto jakieś konsekwencje służbowe?
Nie, ponieważ zgodnie z ustawą o policji „kary dyscyplinarnej nie można wymierzyć po upływie roku od dnia popełnienia przewinienia dyscyplinarnego”.
Co zrobiono, aby zapobiec takim sytuacjom w przyszłości ?
Najogólniej mówiąc, polecono wszystkim funkcjonariuszom mającym dostęp do systemów policji oraz ich przełożonym  o ponowne zapoznanie z instrukcją obsługi policyjnych systemów ze szczególnym zwróceniem uwagi na sprawdzenia osób za pomocą numerów identyfikacyjnych nadanych w systemie AFIS.

Więcej na temat sprawy piszemy w wydaniu papierowym - „Dzienniku Człuchowskim"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto