18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czarne. W sobotę 24 marca można rejestrować się jako potencjalny dawca szpiku

Stef
W sobotę 24 marca w Czarnem odbędzie się niezwykła akcja - Dzień Dawcy Szpiku. Wystarczy próbka krwi, aby zostać zarejestrowanym potencjalnym dawcą szpiku. Jeśli okaże się, że posiadamy takie same cechy zgodności tkankowej, jak chory pacjent, niewiele więcej trzeba, żeby dać mu szanse na wyzdrowienie. Nawet nie trzeba jechać do specjalistycznego ośrodka, bo akcje organizowane są na miejscu.

W Polsce średnio co godzinę ktoś słyszy diagnozę: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory, wymagający przeszczepu szpiku od dawcy niespokrewnionego takiego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych dawców, tym większe szanse na życie osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. Stąd tak potrzebne są akcje organizowane przez fundacje, podczas których zdrowi mogą zarejestrować się, a tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców.
Rejestracja polega na pobraniu 5 ml krwi i zajmuje dosłownie chwilę. Rejestracja nie oznacza jeszcze zostania dawcą. Na podstawie pobranej próbki krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy może dojść do przeszczepu. Wszyscy którzy chcą się zarejestrować powinni zabrać ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.
W ubiegłym roku akcja skierowana do potencjalnych dawców zorganizowana została w Przechlewie. W sobotę 24 marca podobna odbędzie się w Czarnem. Organizuje ją Monika Warda i Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska.

Gdzie i kiedy
Data: 24.03.12 (sobota)
Godziny: 10 - 17
Miejsce: Ochotnicza Straż Pożarna
Adres: ul. Ogrodowa 22, Czarne
Uwaga - należy zabrać ze sobą dokument z numerem PESEL

Rozmowa z Moniką Wardą

Jest pani potencjalnym dawcą szpiku?

Widząc reklamę w jednej ze stacji telewizyjnych, sama postanowiłam pod koniec zeszłego roku zarejestrować się w Fundacji DKMS jako potencjalny dawca szpiku. To była szybka, ale przemyślana decyzja. Każdego dnia budzę się i czekam na telefon... Być może kiedyś komuś uratuję życie, a w moim przekonaniu nie ma nic cenniejszego niż dać odrobinę siebie w zamian za piękną satysfakcję i poczucie, że robi się coś dobrego. To taka inwestycja w swoje wnętrze.

Jak postanowiła pani zostać organizatorką akcji?

To również była ekspresowa decyzja. Całkiem przypadkiem trafiłam na artykuł w jednym z czasopism o kimś takim zwyczajnym jak ja, kimś kto zorganizował taką akcję. Już następnego dnia skontaktowałam się z panią Ewą Majkowską z Fundacji DKMS Polska, która jest osobą nadzorującą takie akcje na Pomorzu. Potem wszystko potoczyło się błyskawicznie...W kwietniu organizuję również akcję w województwie zachodniopomorskim, w miejscowości, która jest oddalona od mojego rodzinnego miasta o 130 kilometrów, a w mojej głowie snują się ciche plany na akcje kolejne.

Co powiedzieć na zachętę tym, którzy się wahają, być może się boją...?

Zdaję sobie sprawę, że to ważna decyzja, że nikogo nie mogę zmusić, ale z całego serca staram się zachęcić wszystkich tych, którzy są wrażliwi na drugiego człowieka. Mimo że świat tak szybko gdzieś wokół nas gna do przodu, warto gdzieś w pewnym momencie zatrzymać się i zrobić pewny rachunek - nie materialny, ale duchowy. Dziś pomogę bezinteresownie komuś... kładę się spać nie bojąc się niczego, ale być może kiedyś to właśnie ja zachoruję i będę czekać na dłoń drugiego człowieka z czystym sumieniem, że kiedyś zrobiłam coś ważnego, a to zaoowocowało w drugim człowieku.

Potencjalnym dawcą może zostać:

każdy człowiek pomiędzy 18, a 55 rokiem życia, który waży minimum 50 kg lub nie ma dużej nadwagi.
W celu określenia antygenów cech zgodności tkankowej wystarczy pobrać do przebadania ok. 5 ml krwi.
Przy tej okazji zostajesz zapisany w rejestrze dawców i pozostaje czekać na kontakt z fundacji.
Może się okazać, że przez całe życie nie zostaniesz dawcą szpiku kostnego dla nikogo, bo faktycznie dawcą zostaje się wtedy, gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy zgodności tkankowej, jak chory pacjent, który szuka dawcy. Wtedy niezbędne będą dodatkowe badania lekarskie.
Od osoby, która faktycznie zostanie dawcą, szpik można pobrać na dwa różne sposoby, poprzez:
1) Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (w Polsce stosowane w ok. 80% pobrań)
- dawca otrzymuje przez ok. 5 dni wytwarzaną w organizmie substancję zbliżoną do hormonów (czynnik wzrostu). Lek ten pobudza produkcję komórek macierzystych w szpiku kostnym, które następnie specjalną metodą można pobrać bezpośrednio z krwi
- metoda ta znana jest na świecie od 1988 roku. Według obecnego stanu badań ryzyko wystąpienia odległych w czasie efektów ubocznych jest nieznane
- podczas zażywania leku mogą wystąpić grypopodobne symptomy
- nie ma konieczności pobytu w szpitalu
- zabieg pobrania komórek z krwi obwodowej trwa ok. 3-4 godziny
2) Pobranie szpiku kostnego z grzbietu biodrowego
- szpik pobiera się z grzbietu biodrowego (nie jest to rdzeń kręgowy). Od znajdującego się pod narkozą dawcy pobiera się ok. 5% szpiku i podaje go choremu
- dawca przyjmowany jest na odział zwykle dzień przed oddaniem szpiku, w szpitalu pozostaje 2-3 dni
- po pobraniu dawca może przez kilka dni odczuwać lokalny ból, podobny jak przy stłuczeniach
- szpik kostny dawcy ulega kompletnej regeneracji w przeciągu 2 tygodni
Decyzja o wyborze jednej z powyższych metod uzależniona jest od stanu zdrowia i preferencji chorego na białaczkę pacjenta. W miarę możliwości bierze się pod uwagę życzenia dawcy.
Potencjalnym dawcą szpiku kostnego można zostać m.in. na organizowanych co jakiś czas w różnych miastach akcjach.
Jeśli ktoś nie może być na nich obecny powinien zarejestrować się na stronach któreś z fundacji, czy też poszukać jakieś organizacji w swoim mieście, można także wypełnić np. formularz na stronie: www.dkms.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto