18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Człuchów. Archeolodzy odsłonili piwnicę dawnej kaplicy zamkowej

Wojciech Piepiorka
Praca w kaplicy wre. Na zdjęciu Alicja Budzowska i Paulina Blińska
Praca w kaplicy wre. Na zdjęciu Alicja Budzowska i Paulina Blińska Wojciech Piepiorka
Już 10 metrów poniżej poziomu współczesnej podłogi kaplicy zamkowej w Człuchowie dokopali się archeolodzy. Wykop w tym miejscu archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego prowadzą w związku z realizowanym przez miasto remontem warowni, który poza wieżą, dziedzińcem bramnym i otoczeniem zamku ma objąć też dawny kościół ewangelicki.

Według założeń projektu rewitalizacji planowano odzyskać jeden poziom pod współczesną podłogą dawnego kościoła. Tymczasem archeologom ze stolicy udało się odsłonić już dwie kondygnacje: poziom średniowiecznego przyziemia (dawniejszy parter) oraz znajdującą się poniżej piwnicę.
- Zastanawiamy się czy nie wyeksponować w jakiś sposób także poziomu piwnic - mówi Maciej Pestka, zastępca burmistrza Człuchowa. - Szkoda byłoby jednak teraz zasypywać to, co odkryli archeolodzy.

Podczas wykopalisk w kaplicy archeolodzy natrafili na ślady podziałów kondygnacyjnych i wejścia do przyziemia od strony dziedzińca zamkowego. Brak natomiast pozostałości podziałów wewnętrznych odzyskanych poziomów.
- Najprawdopodobniej w trakcie rozbiórki zamku pod koniec XVIII wieku zniszczono wszystkie stropy i sklepienia - mówi jeden z archeologów, Maciej Kurdwanowski. - Fragmenty sklepień zachowały się jedynie szczątkowo przy ścianach i w narożnikach.

Ponieważ do tej pory archeolodzy eksplorowali warstwy rozbiórkowe, natrafili na niewielką liczbę zabytków. W podziemiach kaplicy, poza składanym nożem, którego datę powstania szacuje się na XVIII lub XIX wiek, znaleziono jedynie kilkanaście fragmentów naczyń. Więcej znalezisk pochodzi z obszaru dookoła zamku. Badacze natknęli się tam na fragment ostrza, prawdopodobnie ze średniowiecznego tasaka bojowego, liczne fragmenty naczyń i kafli ceramicznych. Wykopano również muszlę ostryg i fragment rogu jelenia.

Zdecydowanie najciekawszym znaleziskiem z ostatnich miesięcy jest kilkadziesiąt cegieł, tzw. kształtek, odnalezionych w gruzowisku we wnętrzu kaplicy. Najprawdopodobniej z nich wykonano żebra sklepień kaplicy w czasach krzyżackich. Co warte uwagi, na kilkunastu z nich zachowały się fragmenty średniowiecznych malowideł, które zdobiły sufit świątyni.

Z kolei przed zamkiem, na drugim przedzamczu, w trakcie prac budowlanych natknięto się na fragment średniowiecznego bruku.

Trzeci sezon i... nie ostatni
Badania pod kierownictwem Michała Starskiego naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego kontynuują na człuchowskim zamku już trzeci sezon.
W 2008 roku wykopaliska prowadzono po zachodniej i wschodniej stronie międzymurza i na przedbramiu zamku wysokiego. Niewielki wykop założono też na dziedzińcu. W ubiegłym roku naukowcy przebadali cały pas północnego międzymurza zamku wysokiego oraz tzw. dziedziniec bramny. W tym roku pracę rozpoczęli w połowie marca i zakończą prawdopodobnie we wrześniu. Wykop założono we wnętrzu kaplicy. Prowadzony jest również nadzór archeologiczny na terenie trwającymi na zamku pracami budowlanymi.
- Będziemy nadal prowadzić prace związane z poznaniem dziejów zamku, jednak ich zakres zależny jest od intensywności działań związanych z rewitalizacją warowni - mówi Maciej Kurdwanowski. - Na dalszym etapie planujemy podjęcie prac na większym niż ostatnio obszarze dziedzińca zamku wysokiego.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto