Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Człuchów. Blisko 130 osób uczestniczyło w I Konferencji Naukowej Młodzieży

Beata Gliwka
Uczniowie wysłuchali wykładów, potem mogli wziąć udział w dyskusji
Uczniowie wysłuchali wykładów, potem mogli wziąć udział w dyskusji Beata Gliwka
Pierwsza, ale - jak zapowiadają organizatorzy, nie ostatnia. Tematem konferencji inaugurującej zapowiadany cykl były media w komunikacji społecznej. Wykładów pracowników naukowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wysłuchało około 130 uczniów szkół z Czarnego, Człuchowa i Chojnic.

Pierwsza, ale - jak zapowiadają organizatorzy, nie ostatnia. Tematem konferencji inaugurującej zapowiadany cykl były media w komunikacji społecznej. Wykładów pracowników naukowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wysłuchało około 130 uczniów szkół z Czarnego, Człuchowa i Chojnic.

Na wstępie o mediach w komunikacji społecznej opowiedział dr Rafał Zimny. W wykładzie nie zabrakło zabawnej analizy stereotypów na przykładzie Shreka.
Propaganda moralnego luzu, potoczność jako strategia perswazyjno-manipulacyjna, uproszczony obraz świata i system wartości, obrazowości barwność, która kamufluje tendencyjność... O tym w wykładzie "Strategie komunikacyjne w prasie dla młodzieży" opowiadała prof.dr hab. Małgorzata Święcicka.

Prof. dr hab. Zdzisław Biegański opowiedział pokrótce o historii i polityce w filmie polskim. Przygotował też niezwykłą niespodziankę - pokaz pierwszego zachowanego polskiego filmu z... 1908 roku. - Materiał został odnaleziony rok temu przez przypadek w paryskich archiwach i wzbudził prawdziwą sensację - mówił profesor.

Na koniec uczniowie wzięli udział w spotkaniach tematycznych w grupach.

Prof. dr hab. Małgorzata Święcicka, UKW w Bydgoszczy
- Konferencja to bardzo dobry pomysł. Daje młodzieży możliwość otwarcia na środowisko naukowe, akademickie. Być może niektórzy z nich odkryją dzięki temu dziedziny, które ich zainteresują i wpłyną na ich dalsze kształcenie. Z drugiej strony wykładowca ma możliwość poznania i obserwacji nowego pokolenia uczniów, co również jest cenne. Zajmuję się socjolingwistyką, m.in. stylem potocznym, który wszedł do języka pisanego, w tym do prasy wysokonakładowej dla młodzieży. Warto uświadamiać, że pisma te, nastawione na zysk, operują dość niebezpiecznymi strategiami komunikacyjnymi, które mają na celu zawłaszczenie umysłów młodych ludzi. Nawet ja, jako badacz świadomy tych działań, miałam z tym problem. W pewnym momencie badane przeze mnie teksty zaczęły funkcjonować w mojej podświadomości. Tymczasem młodzież jest kompletnie nieświadoma faktu, że jest zawłaszczana, dlatego jest to tak niebezpieczne.

Czekamy na tematy kolejnych konferencji
Organizatorem I Konferencji Naukowej Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych był człuchowski wydział zamiejscowy Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Warszawie oraz Liceum Ogólnokształcące w Człuchowie. Patronat nad konferencją sprawowały lokalne media: radiowy - Radio Weekend, internetowy - www.nasz-czluchow.pl, a prasowy - Dziennik Człuchowski. Jak zapowiadają organizatorzy I konferencja naukowa młodzieży była początkiem całego cyklu spotkań, które poświęcone będą różnej tematyce, nie tylko medialnej. Mile widziane są propozycje uczniów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto