Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Człuchów. Grekokatolicy zaczynają dzisiaj święta Bożego Narodzenia

Argymir Iwicki
Ksiądz Roman Ferenc pełni posługę w Człuchowie już 19 lat.
Ksiądz Roman Ferenc pełni posługę w Człuchowie już 19 lat. Argymir Iwicki
„Chrystos rożdajetsja” mówią sobie teraz wierni greckokatoliccy, bo na szóstego stycznia przypadają w ich obrządku święta Bożego Narodzenia. A jak reagują na takie powitanie? „Sławite Joho” - powinna brzmieć odpowiedź drugiego wiernego.

Ksiądz Roman Ferenc z greckokatolickiej parafii pw. Poczęcia św. Jana Chrzciciela zaznacza, że powitanie „Chrystos rożdajetsja” jest w czasie teraźniejszym, bo misterium narodzin Zbawiciela ciągle trwa.
- Do świąt Bożego Narodzenia przygotowujemy się postem – mówi ksiądz Ferenc. - U was jest to adwent, u nas 28 listopada zaczyna się Post Filipowy, który trwa do szóstego stycznia, kiedy to na jego koniec zasiadać będziemy do stołu wigilijnego.
Kutia, pierogi, uszka, ryby, barszczyk – to typowe postne dania greckokatolickiej wieczerzy wigilijnej.
- Szóstego stycznia o 21.00 spotykamy się w naszej cerkwi w Człuchowie na nabożeństwie, które nazywa się „Poweczerije Welyke” - tłumaczy Roman Ferenc. - To nie jest msza, jedynie modlitwa poprzedzająca święta, śpiewamy wtedy teksty liturgiczne. Pierwsza msza będzie dopiero we wtorek o 9.00.
W tradycji wschodniej święta Bożego Narodzenia trwają trzy dni.
- Pierwszy dzień, wtorek siódmego stycznia to narodzenie pana naszego Jezusa Chrystusa – opowiada kapłan. - Drugi dzień to Sobór Przenajświętszej Bogurodzicy, trzeci - to święto pierwszego męczennika – diakona Szczepana. W czasie wieczerzy wigilijnej nie dzielimy się opłatkiem, tylko prosforą. Ma ona kształt bułeczki i jest wypiekana z mąki, wody i drożdży. Po upieczeniu jest święcona.
Na wigilii oprócz prosfory na stole pojawia się też miód i czosnek.
A kiedy prezenty?
Przynosi je święty Mikołaj, ubrany zgodnie z tradycją – jak biskup bizantyjski. Robi to 19 grudnia, bo wtedy zgodnie z kalendarzem juliańskim przypadają jego imieniny.
W człuchowskiej cerkwi z boku ikonostasu znajdować się będzie choinka. W centralnym i eksponowanym miejscu świątyni stać będzie ikona przedstawiająca narodzenie Chrystusa, dodatkowo ozdobiona sianem lub fragmentem choinki.
W samym Człuchowie mieszka około pięciuset wiernych, drugie tyle rozlokowane jest wokół Debrzna, Barkowa i Słupi. W tych dwóch ostatnich miejscowościach grekokatolicy korzystają z kościołów katolickich.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto