Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Człuchów. Jest 14, będzie 21 złotych za wywóz śmieci

Piotr Furtak
Piotr Furtak
Fot. Archiwum
Tego trzeba było się spodziewać. W przyszłym roku mieszkańcy Człuchowa zapłacą więcej za śmieci. Jeśli do tej pory czteroosobowa rodzina przeznaczała miesięcznie na ten cel 56 złotych, to w przyszłości zapłaci 84 złote miesięcznie.

Wpływ na to ma wiele czynników. Tym najważniejszym jest zdecydowany wzrost opłaty za tak zwaną opłatę marszałkowską.
- W wyniku przetworzenia odpadów w ZZO powstają odpady po mechanicznej obróbce tj. „stabilizat” i „balast”, które obciążone są opłatami za korzystanie ze środowiska – tzw. opłata za składowanie – informował podczas ostatniej sesji Ryszard Szybajło, burmistrz Człuchowa. - O ile wzrost tych opłat w roku 2019 w stosunku do 2017 wynosił 76% - stabilizat i 128,9 % balast, to na rok 2020 jest to już odpowiednio 179,5% i 263,6% w stosunku do roku porównawczego 2017.
Jak widać – różnice są kolosalne i nie jest to wymysł Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego. Opłaty wzrastają w całej Polsce i w większości polskich gmin konieczne będzie podnoszenie stawek. W zasadzie będą mogli uniknąć tego jedynie ci, którzy zrobili to w ostatnim czasie. Podwyżki ominą więc na razie mieszkańców gminy Przechlewo. Tam nowe stawki obowiązują od kilku miesięcy i jest to 14 złotych. W Człuchowie 14 złotych już było. Nowa stawka to 21 złotych. Inaczej niż wcześniej obecnie nie ma podziału na tych, którzy śmieci segregują i tych, którzy tego nie robią. Po zmianie przepisów segregować muszą wszyscy.
- Ani ja sam, ani radni, ani też władze Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Nowym Dworze, gdzie trafiają nasze śmieci – nie mamy wpływu na podwyżki – podkreśla burmistrz Szybajło. Dzieje się to z przyczyn niezależnych od nas. Pewnie mogłoby być nieco taniej. Gdybyśmy mogli pozwolić sobie na wywożenie śmieci, podobnie jak większość okolicznych gmin, raz w miesiącu. W Człuchowie nie ma jednak takiej możliwości. Śmieci muszą być wywożone co tydzień i tak się dzieje cały czas. Proszę sobie teraz wyobrazić, że to, co systematycznie, co siedem dni jest odbierane zostaje. Do tego dokładane są odpady z kolejnych tygodni i dopiero po 30 dniach przyjeżdża śmieciarka, żeby to zabrać.
Takie rozwiązanie nie wchodzi w rachubę, zresztą nawet gdyby wchodziło, nie spowodowałoby znaczącego spadku stawek za odpady.
Przepisy dotyczące zagospodarowania odpadów zmieniają się w zasadzie z miesiąca na miesiąc. Ostatnie zmiany są jednak bardzo restrykcyjne i powodują spore zamieszanie, tym bardziej, że nie zawsze są jasne i czytelne. Władze wielu gmin zastanawiają się na przykład, czy muszą organizować dwa przetargi (osobny na wywóz, osobny na zagospodarowanie śmieci), czy wystarczy tylko jeden.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto