Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Człuchów. Jutro Dzień Skarbowca - także w naszej "skarbówce"

Beata Gliwka
W najbliższą sobotę swoje święto obchodzą pracownicy urzędów skarbowych. Jak się okazuje obchody Dnia Skarbowca to bardzo młoda tradycja.

- W tym roku święto to obchodzić będziemy po raz drugi. Dopiero tworzymy jego tradycję - mówi Irena Kaczyńska, naczelnik Urzędu Skarbowego w Człuchowie. - Nie jest to łatwe w służbie cywilnej, gdzie nie ma ani sztandarów, ani mundurów. Musimy stworzyć Dzień Skarbowca praktycznie z niczego. Bal wydawany dla pracowników urzędów skarbowych w Gdańsku w naszym przypadku nie jest zbyt atrakcyjny. Musimy więc wymyślić coś własnego. Po co w ogóle go obchodzić? W Polsce nie ma chyba zawodu, który nie miałby swojego święta. A pracownicy skarbowi? Najpierw zostali "włożeni" do budżetówki, aż do momentu wyłączenia Urzędów Skarbowych z administracji państwowej. Kiedy ktoś pytał nas o zawód mieliśmy problem - urzędnik, prawnik...? Teraz już łatwiej nam się identyfikować. A przecież nasza praca leży u podstaw każdej innej działalności. Bez podatków nie może funkcjonować państwo. To my także musieliśmy zmieniać mentalność ludzi. Uświadamiać, że płacenie podatku to obowiązek, a oszukiwanie na podatkach jest oszukiwaniem samego siebie. Pamiętam świetną akcję edukacyjną zorganizowaną dla dzieci. Na wielkim rysunku drzewka wyjaśnialiśmy im skąd się biorą i do czego służą podatki. Dzieci zadawały mnóstwo pytań. Uczenie to wspaniałe zajęcie. Nauczyć trzeba było zresztą też pracowników skarbowych. 20 lat temu urząd skarbowy to był zupełnie inny świat. Do tej pory pamiętam te kolejki po 300-400 osób przed budynkiem, wyzwiska, awantury. Wszyscy mieli strach w oczach. Powoli uczyliśmy, że branie pieniędzy z ludzkim zachowaniem da się połączyć. Praca w Urzędzie Skarbowym to wyjątkowe zajęcie. Trzeba je pokochać, albo nic z tego nie będzie. Nie ma nic po środku. To widać od razu po pracownikach, którzy do nas przychodzą. Jeśli ktoś tej pracy nie polubi, to nie da sobie rady. Szczęśliwy podatnik i bogate państwo nie idą w parze. Jesteśmy tu trochę jak na froncie. Wykonujemy rozkazy "z góry". Ale trzeba umieć to tak robić, żeby nikogo nie skrzywdzić, nie traktować z góry jak przestępcy, ale w ramach obowiązującego prawa - pomóc rozwiązać problem.

Urząd Skarbowy w Człuchowie, choć dopiero teraz tworzy "tradycję", ma za sobą długa historię. Powstał 1 stycznia 1983 roku w wyniku reformy administracji podatkowej. Obejmował swoim zasięgiem 8 gmin: miasto i gminę Człuchów, Czarne, Debrzno, Koczałę, Konarzyny, Przechlewo i Rzeczenicę. Do jego zadań należało rozliczenie rzemiosła, działów specjalnych produkcji rolnych oraz duchownych. Zadania te pełniło 8 pracowników pod kierownictwem ówczesnego naczelnika Witolda Drawskiego. Do maja 1991 roku liczba zatrudnionych zwiększyła się o 13 osób. Od 1992 roku najpierw z upoważnienia naczelnika, a potem jako pełniąca jego obowiązki urzędem kierowała Irena Kaczyńska, która potem wygrała konkurs ogłoszony na stanowisko naczelnika urzędu i pełni je do dziś. Sam urząd przeszedł wiele przekształceń. W grudniu 1990 roku zmienił także siedzibę - z Urzędu Miejskiego przeniósł się do budynku przy ul. Jerzego z Dąbrowy, który obecnie zajmuje.

W najbliższy sobotę w pracownicy wiekowego już urzędu po raz drugi w historii będą obchodzić swoje "młode" święto. Czego im życzyć z tej okazji? - Wytrwałości, poczucia humoru, bo dzięki niemu lżej się pracuje, życzliwości i zrozumienia od ludzi. No i docenienia przez zwierzchników - śmieje się pani naczelnik.

Urząd skarbowy w obecnej formie
1 stycznia 1999 roku, w wyniku reformy administracyjnej kraju, Urząd Skarbowy w Człuchowie znalazł się w województwie pomorskim, a gmina Konarzyny trafiła do właściwości Urzędu Skarbowego w Chojni-cach. Obecnie urząd w Człuchowie dysponuje 50 etatami (w tym 49 w ramach służby cywilnej) i realizuje swoje zadania na rzecz powiatu człuchowskiego. Od 1993 r. w urzędzie trwała intensywna komputeryzacja i wdrażanie nowych aplikacji. W 2004 roku zainstalowano tu nowoczesny terminal multimedialny, umożliwiający m.in. uzyskiwanie informacji dotyczących prawa podatkowego. Urząd posiada też stronę internetową. Aż pięciokrotnie (w latach 2003, 2004, 2006, 2007 i 2009) skarbówka otrzymała tytuł "Przyjazny przedsiębiorcy", przyznawany w konkursie organizowanym przez Buisness Centre Klub przy udziale Ministerstwa Finansów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Człuchów. Jutro Dzień Skarbowca - także w naszej "skarbówce" - Człuchów Nasze Miasto

Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto