Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Człuchów. Nietypowe spotkanie człowieka z mieszkańcem mokradeł

Dariusz Stanecki
Dariusz Stanecki
Bóbr europejski, fot. Maciej Bieńkowski
Nasz czytelnik, Maciej Bieńkowski przysłał nam zdjęcia bobra, którego spotkał podczas spaceru po kładce łączącej miasto z parkiem przy człuchowskim zamku.

Jest to teren bagienny o dużej przestrzeni, który licznie zamieszkuje fauna ekosystemu wodnego. Maciej Bieńkowski podczas rodzinnego spaceru spotkali mieszkańca mokradeł, którego dość trudno zaobserwować ze względu na płochliwość tego ssaka. Zachowując się naturalnie, idąc kładką, śmiejąc się rozmawiając zauważyli dziwny kształt bardzo blisko kładki.

Córka jako pierwsza zauważyła, że jakiś czarny kształt w sitowiu. Myśleliśmy, że ktoś może wyrzucił worek ze śmieciami

- mówi Maciej Bieńkowski.

Podeszliśmy bliżej, a tu okazuje się, że jest to bóbr, który obgryza sobie gałązkę

- mówi obserwator.

Zwierzę mimo to, że widziało spacerowiczów nie reagowało na ich obecność.

Staliśmy, robiliśmy zdjęcia, nagraliśmy dwa filmiki. Obserwowaliśmy bobra około 5 min., a on nadal pałaszował te gałązki. Podnosił głowę do góry i patrzył na nas. Byliśmy bardzo zdziwieni, że się nie spłoszył, cały czas obgryzał patyki. Dopiero kiedy zaczęliśmy rozmawiać normalnym głosem, a nie szeptem, skończył jeść i powoli odpłynął. To było wspaniałe przeżycie

- z zadowoleniem mówi Maciej.

Bóbr to bez wątpienia największy z europejskich gryzoni. Długość ciała tego zwierzęcia wynosi nawet 1 metr. Futro barwy brązowej, jednak o różnych odcieniach. Masa ciała przeważnie mieści się w granicach 18 – 25 kg, jednak bardzo często zdarzają się osobniki, których masa przekracza nawet 30 kg. Bóbr posiada charakterystyczny ogon, który jest spłaszczony, stosunkowo szeroki i pokryty łuskami. Jego długość wynosi nawet 30 cm, a szerokość około 20 cm. Zoolodzy ogon bobra nazywają kielnią bądź pluskiem. Wynika to oczywiście z tego, jak bóbr swój ogon wykorzystuje. Bardzo często, podczas budowy tamy, przyklepuje nim resztki błota oraz znalezione gałęzie.

Info. ekologia.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto