MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dbajmy o zdrowie psychiczne! Kampania "Emocje w Twoich rękach" miała swoją odsłonę także w Człuchowie.

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Dbanie o zdrowie psychiczne jest bardzo ważne, ale na co dzień nie zawsze o tym pamiętamy. W Człuchowie w piątek odbyła się akcja społeczno-edukacyjna, która miała za zadanie "odczarowanie" podejścia mieszkańców do korzystania z rozmaitych form pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Odbyła się pod hasłem "Emocje w Twoich Rękach". Podczas akcji można było zapoznać się z działalnością nowych placówek zajmujących się ochroną zdrowia psychicznego w Człuchowie i Chojnicach.

W ostatnią sobotę obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Dzień wcześniej już po raz trzeci odbyła się ogólnopolska akcja edukacyjna fundacji Terapia to nie WSTYD promująca korzystanie z pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. W tym roku kampania odbyła się pod hasłem "Emocje w Twoich rękach".

Do akcji przyłączyły się placówki zdrowia psychicznego znajdujące się w Człuchowie: Centrum Zdrowia Psychicznego oraz Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży . Obie działają od niedawna przy człuchowskim szpitalu - poradnia dla dzieci od 1,5 roku, a centrum dla dorosłych - od sierpnia (w całej Polsce pojawiło się 48 takich placówek w ramach pilotażowego programu ochrony zdrowia psychicznego).

- Nawiązaliśmy współpracę z fundacją Terapia to nie WSTYD i to jest kampania ogólnopolska. Polega to na tym, że w wielu miejscach w całej Polsce powstały stanowiska – takie jak to przygotowane tu przez nas – na zasadzie odczarowania pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej. Chcemy namawiać przybyłe osoby, żeby skorzystały z tej pomocy. Statystyki dotyczące samobójstw są wysokie – także wśród młodzieży, pandemia dołożyło swoje, nauczanie zdalne, młodzież ma problem z radzeniem sobie ze stresem.

- mówi Małgorzata Jacyna, koordynator akcji i psycholog zajmujący się pracą z dziećmi i młodzieżą.

Małgorzata Wojciechowska

Poznaj swoje emocje

W piątek przed południem każdy mógł przyjść do parku przy człuchowskim szpitalu, by spotkać się z lekarzami i terapeutami pracującymi w obu placówkach. Z takiej okazji skorzystała młodzież z klas maturalnych człuchowskiego Społeczniaka. Oprócz rozmów z pracownikami mogli oni lepiej poznać swoje emocje dzięki uczestnictwu w zadaniach warsztatowych. Była to nie tylko nauka, ale także twórcza zabawa: każda z kilku grup miała za zadanie w artystyczny sposób przedstawić jedną z podstawowych emocji, takich jak strach, radość, smutek czy wstyd. Tego typu aktywność wzbudziła oczywiście wiele... emocji!

Małgorzata Wojciechowska

Gdzie zwrócić się po pomoc?

Centrum Zdrowia Psychicznego udziela pomocy osobom od 18. roku życia i prowadzi działalność w Człuchowie i Chojnicach. Jeśli jeszcze nie korzystaliśmy z pomocy psychologa ani psychiatry, ale chcemy uzyskać pomoc, powinniśmy zwrócić się do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego:

W CZŁUCHOWIE:

W CHOJNICACH:

  • ul. Gdańska 15B, tel. 665 006 211 lub 52 397 55 19
  • ul. Młodzieżowa 21A, tel. 572 774 782 lub 52 396 74 87

Punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne zaproponują odpowiednie dalsze kroki leczenia. Są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 18.00

Po wstępnej rejestracji można korzystać z następujących form pomocy:

W CZŁUCHOWIE:

  • Poradnia Zdrowia Psychicznego - ul. Szczecińska 31, tel. 59 71 42 311
  • Oddział Dzienny dla Osób Chorujących Psychicznie - ul. Szczecińska 31, tel. 59 71 42 311
  • Zespół Leczenia Środowiskowego - ul. Szczecińska 31, tel. 59 42 71 422

W CHOJNICACH:

  • Poradnia Zdrowia Psychicznego - ul. Gdańska 15 B, tel. 52 397 55 19; ul. Młodzieżowa 21 A, tel. 52 396 74 87
  • Oddział Dzienny dla Osób Chorujących Psychicznie - ul. Gdańska 15 B, tel. 52 397 55 19
  • Zespół Leczenia Środowiskowego - ul. Gdańska 15 B, tel. 52 397 55 19; ul. Młodzieżowa 21 A, tel. 52 396 74 87

Kompleksowa pomoc dla dzieci i młodzieży

Osoby poniżej do 18. roku życia (lub do 21. - jeśli wciąż się uczą) mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy w Ośrodku Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Człuchowie - rejestracja telefoniczna pod nr. tel. 59 71 42 387 lub 574 999 105.

Więcej onformacji o ośrodku znajdziecie na specjalnie przygotowanej stronie internetowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto