Debrzno. Dzikie szaleństwo - wyścigi MTB&przełaj (zdjęcia)

Piotr Furtak
Wyścigi MTB&przełaj Dzikie Szaleństwo Ziemi Debrzeńskiej to zawody organizowane przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców z Debrzna. W kategorii przełajowej wygrał Jacek Rogowski z KSR Kościerzyna. Przejechanie całej trasy zajęło mu godzinę i jedną sekundę.

Drugi zawodnik, Krzysztof Ambrożuk, reprezentujący Porca Preccision Parts z Piły, pojechał wolniej o minutę i 44 sekundy. Marcin Karpiński z MLKS Baszta Bytów zajął trzecie miejsce z czasem 1:07:56. Panowie tryumfowali jednocześnie w swojej kategorii wiekowej M36-50.
Szymon Szwajłyk od trzech lat poważniej traktuje kolarstwo przełajowe.
- Chodzę do liceum mundurowego w Białym Borze i mieszkam w internacie. Trenuję tam na siłowni. Gdy wracam do domu, siadam na rower i robię podbiegi i górki – mówi szesnastoletni mieszkaniec Debrzna.
Szymon jest jednym z szóstki młodych mieszkańców tego miasta, którzy mocno już zaangażowali się w uprawianie przełajów. Dwójka z nich, w tym Szymon, reprezentują barwy złotowskiego LKS Drogowca.
- Dzisiejsza trasa była bardzo fajna, chociaż wymagająca. Najwięcej problemów miałem w miejscu, gdzie było bagno. Tam musiałem chwycić rower w górę i jakoś ten teren przebiec – opowiada Szymon Szwajłyk.
Zawodnik zajął ostatecznie czwarte miejsce w wyścigu przełajowym w kategorii 41:36 na dystansie 10 kilometrów.
Zadowolony z zaliczenia wyścigu jest też Grzegorz Bednarczyk.
- Mam 65 lat. Pierwszy raz na zawodach stanąłem rok temu tutaj, u nas w Debrznie – mówi pan Grzegorz.
Debrznianina zmobilizował trochę syn i wnuki, którzy także pokonują bezdroża na rowerach.
- Oni mogą, to co, ja nie dam rady ? - mówi Bednarczyk.
Najwięcej problemu sprawił mu ostatni przed metą ostrzejszy zjazd.
- Młodzi odważyli się zjechać, ale ja wolałem jednak pokonać ten spadek pieszo – przyznaje XXX.
Zawody zorganizowało Stowarzyszenie Przedsiębiorców Gminy Debrzno. Pięciokilometrowa pętla prowadziła wokół jeziora Żuczek. Zawodnicy w najtrudniejszej wersji zawodów mieli do pokonania 20 kilometrów. W imprezie wzięło udział 44 sportowców.
W kategorii MTB dystans dwudziestu kilometrów najszybciej pokonał Paweł Żywicki ze Studzienic z czasem 1:00:43. Kolejne miejsca przypadły Jackowi Torzewskiemu z AMSports Bydgoszcz MTB Team i Radosławowi Latańskiemu Toyota Kawisbike Team Słupsk.
Kategorię M15-18 przełajów, dystans 10 km wygrał Bartosz Kuflewski z MLKS Baszta Bytów, drugi był debrznianin Maksymilian Brożyna (LKS Drogowiec Złotów).
W kategorii wiekowej M15-18 w konkurencji MTB zawody wygrał Mateusz Adamowski z Lipki.
Najszybszą kobietą w kategorii MTB była Edyta Jakubowska-Olech ze Świecia (11 miejsce), drugą najlepszą panią była Hanna Bielińska z Wilcza (18 miejsce).
Debrznianie - Ryszard Chrut, Arkadiusz Bednarczyk, Grzegorz Bednarczyk, Mariusz Wejman zajęli w tej kategorii kolejno 6, 9, 14 i 15 miejsca.