Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debrzno. Fotoradary w Cierzniach i Uniechowie działają bez zezwolenia - twierdzi GITD

Stef
Czy działające od blisko roku fotoradary w Cierzniach i Uniechowie w gminie Debrzno są nielegalne? Tak twierdzi lubelskie stowarzyszenie Prawo na Drodze. Obszerna informacja na ten temat pojawiła się na stronie stowarzyszenia jako przykład naruszenia prawa. Jak twierdzi prezes stowarzyszenia komenda nie ma wymaganej zgody Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Jak zapewnia z kolei komendant Straży Miejskiej w Debrznie Ireneusz Ruszczyk, fotoradary zostały postawione zgodnie z przepisami i wszelkie potrzebne dokumenty są w jego posiadaniu.

Jak tłumaczy komendant Ruszczyk, w momencie kiedy straż występowała o pozwolenie na instalację masztów, obowiązywały jeszcze przepisy, zgodnie z którymi pozwolenie wydać miała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. GITD należało zaś jedynie poinformować. Na dowód komendant przedstawia zezwolenie wydane przez GDDKiA 28 marca 2011 roku. Czytamy w nim, że po zapoznaniu się z opinią Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, GDDKiA wyraża zgodę na ustawienie i instalację urządzeń rejestrujących w pasie drogi krajowej w Uniechowie i Cierzniach. Lokalizacje te uzyskały też pozytywną opinię Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Komendant zażądał od stowarzyszenia zdjęcia szkalującego materiału ze strony internetowej i umieszczenia sprostowania. Stowarzyszenie sprostowanie zamieściło, ale najmniej nie oznacza to zmiany jego stanowiska.
- Opisaną linię obrony znamy. Nas ona nie przekonuje – odpowiada Artur Mezglewski, prezes stowarzyszenia Prawo na Drodze. - Wiemy o tym, że Komendant Straży Gminnej wystąpił o wyrażenie zgody na instalację radarów jeszcze w 2010 r. Wówczas taką zgodę wyrażał inny organ. Jednakże zgody takiej nie udzielono: ani w starym, ani w nowym stanie prawnym.Czy wystarczy wystąpić o wydanie prawa jazdy i można jeździć samochodem? Czy jednak trzeba posiadać odpowiedni dokument? Instalacja radarów w Gminie Debrzno nastąpiła w kwietniu 2011 r., a nie w 2010 r. Nie ulega wątpliwości, że w tym czasie legalna instalacja radarów była możliwa jedynie za zgodą GITD.
Na dowód swojego twierdzenia prezes przedstawia odpowiedź Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego na zapytanie w tej sprawie. W piśmie GITD z sierpnia 2012 roku czytamy, że komendant SM w Debrznie wystąpił pismem 15 listopada 2010 roku o pozwolenia na instalację fotoradarów do GDDKiA.Ta przekazała wniosek do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, który w lutym 2011 r., zgodnie z kompetencjami, przesłał go dalej – do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Warszawie. Na początku 2011 roku w ministerstwie trwały akurat prace związane ze zmianą przepisów prawa o ruchu drogowym.
- (...)Poinformowałem komendanta Straży Miejskiej w Debrznie o możliwości rozpatrzenia sprawy związanej z uzyskaniem zgody na instalacje urządzeń dopiero po wejściu w życie przepisów wykonawczych, które określą szczegółowy tryb i zasady lokalizowania stacjonarnych urządzeń rejestrujących – pisze dyrektor centrum nadzoru nad ruchem drogowym GITD.- Informuję ponadto, że GITD nie otrzymał w późniejszym okresie wystąpień w sprawie udzielenia zgody na instalację urządzeń (…)
Kto w takim razie ma rację? O opinię w tej sprawie poprosiliśmy Główny Inspektorat Transportu Drogowego.
Ten fotoradar funkcjonuje bez koniecznych pozwoleń ze strony GITD. Takie jest nasze oficjalne stanowisko – kwituje krótko Jan Mróz, rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Warszawie.

Prawo nie może działać wstecz
Ireneusz Ruszczyk, komendant Straży Miejskiej w Debrznie
Cała sprawa jest moim zdaniem groteskowa. Wniosek o pozwolenie na instalację urządzeń rejestrujących złożyliśmy w listopadzie 2010 roku do GDDKiA jako organu władnego do wydania niniejszego pozwolenia - zgodnie z obowiązującym w owym czasie prawem, a to jak wiadomo nie działa wstecz. Zgodę otrzymaliśmy w marcu 2011 roku - na podstawie przepisów obowiązujących w dniu składania wniosku. Mam prawo oczekiwać, że instytucja, która owo zezwolenie wydała, wydała je zgodnie z obowiązującym prawem. Wymagana informacja o modelu i miejscu instalacji stacjonarnych fotoradarów została przekazana do GITD zgodnie z wymaganym terminem. Z naszej strony wszystko było zrobione jak należy – mamy wszystkie wymagane pozwolenia i dokumentację techniczną. Kwestię tę badał także niejednokrotnie sąd w związku z wykroczeniami ujawnionymi przy pomocy tych fotoradarów, jednakże i sąd nie dopatrzył się w tej dokumentacji braków. Nie pierwszy raz ktoś próbuje zdobyć rozgłos medialny na rzekomych nieprawidłowościach w Strażach Gminnych i Miejskich czego najlepszym przykładem jest Straż Gminna w Kobylnicy, którą około rok temu media wsadzały do więzienia, a w ostatnim czasie prokurator okręgowy umorzył wszystkie postępowania nie stwierdzając jakiegokolwiek naruszenia prawa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto