Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debrzno. Ruszył niechlubny proceder wypalania traw

Dariusz Stanecki
Dariusz Stanecki
W ciągu czterech dni strażacy OSP Debrzno byli dwukrotnie wzywani do pożaru traw. Pierwsze zdarzenie 18 marca zagrażało przyrodzie, drugie - 22 marca bezpieczeństwu ludzi.

Nieumyślne zaprószenie ognia czy celowe podpalenia traw? Strażacy co roku odnotowują bardzo dużą ilość umyślnych podpaleń. Trzeba mieć świadomość, że takie działania wyrządzają wiele złego, a kary za ten występek nie są niskie.

Pierwsze w tym roku zgłoszenie dotyczące pożaru traw, a właściwie trzcinowiska, strażacy OSP Debrzno otrzymali 18 marca. Ze względu na podmokły teren Doliny Debrzynki samochód strażacki nie mógł dojechać na miejsce pożaru. Strażacy za pomocą tłumic i łopat ugasili płomienie.

W minioną niedzielę 22 marca OSP Debrzno wyjechali o godz. 19.31 do pożaru trawy przy stadionie Miejskiego Klubu Sportowego. W tym przypadku sytuacja była na tyle niebezpieczna, że pożar powstał blisko kompleksu Orlik i budynku socjalnego MKS-u oraz osiedla mieszkalnego przy ul. Szkolnej.

Strażakom w porę udało się ugasić pożar, a sytuacja mogła być naprawdę groźna. Paliła się nie tylko trawa, ale także zaczęły płonąć zakrzaczenia. Gdyby pożar rozprzestrzenił się na całe zbocze, zagrożone byłyby już budynki mieszkalne nowego osiedla przy Szkolnej

- mówi naczelnik OSP Debrzno Sławomir Marzec.

W powiecie człuchowskim odnotowano podobne interwencje straży pożarnej: w Pawłowie 17 marca paliła się trawa na nieużytkach oraz w Czarnem 11 marca płonęła trzcina i trawa na działkach ogrodowych.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Człuchowie przestrzega obywateli przed celowym wypalaniem suchej trawy. Stanowi to zagrożenie dla środowiska, mienia i bezpieczeństwa ludzi. Kary za wypalanie traw ustanawia wiele aktów prawnych. Wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł.
Z kodeksu karnego wynika, że wypalanie traw, które skończy się pożarem okolicznych zabudowań, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Sprowadzanie bezpośredniego niebezpieczeństwa wskazanych zdarzeń jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
Za wypalanie traw Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może nałożyć na rolników karę finansową w postaci zmniejszenia (od 5 do 25%), a w skrajnych przypadkach nawet odebrania wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok

- informuje zastępca komendanta straży pożarnej w Człuchowie Marek Lubiński.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Miała 2 promile, rozbiła auto i uciekła

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto