Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debrzno wzorem dla innych. Rewitalizacja zauważona i wyróżniona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa

Olek Knitter
Olek Knitter
24 miasta z całej Polski, w tym tylko dwa z województwa pomorskiego, zakwalifikowały się do pilotażowego programu wsparcia „Wzorcowa Rewitalizacja” realizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa . Jednym z wzorcowych przykładów jest Debrzno. - To wielkie wyróżnienie. Cieszymy się, że będziemy uczestniczyć w projekcie w tak doborowym towarzystwie – mówi wiceburmistrz Debrzna Łukasz Jurkowlaniec.

Celem programu realizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa jest wsparcie planowania i wdrażania Gminnych Programów Rewitalizacji, które uwzględniają dziedzictwo kulturowe do przezwyciężania problemów społecznych i infrastrukturalnych. Z blisko 100 samorządów w Polsce do projektu wybrano tylko 24. W tym właśnie Debrzno, które w ramach swojego programu rewitalizacji, jak tłumaczy wiceburmistrz Łukasz Jurkowlaniec, położyło bardzo duży nacisk na takie przekształcanie przestrzeni, aby z jednej strony dbać o zabytki, przeprowadzać ich renowację, odtwarzać historyczny układ przestrzenny miasta, ale także wykorzystywać te wszystkie działania w likwidacji lokalnych problemów społecznych, przestrzennych i infrastrukturalnych.

Debrzno wzorem dla innych. Rewitalizacja zauważona i wyróżni...

- Ogromnie cieszymy się, że nasza aplikacja została wybrana i doceniona. Dla tak niewielkiego miasta jak Debrzno jest to naprawdę duże wyróżnienie, ale też wyzwanie. W aplikacji do programu podkreślaliśmy, że rozwiązania realizowane w Debrznie mogą stać wzorcowe dla wielu miast o podobnej charakterystyce, a ich kontynuacja powinna być oparta o nadanie obiektom zabytkowym nowych funkcji – mówi Łukasz Jurkowlaniec, wiceburmistrz Debrzna.

I dodaje: - Wsparcie Narodowego Instytutu Dziedzictwa będzie dla nas przede wszystkim wsparciem eksperckim na etapie przeprowadzenia diagnoz i planowania oraz projektowania kolejnych rozwiązań, przedsięwzięć i inwestycji. Chcielibyśmy odtworzyć pozostałą cześć fortyfikacji, uporządkować zabudowę śródmieścia i kontynuować odtwarzanie przedwojennego układu architektonicznego. Same budynki jednak nie żyją i dlatego chcielibyśmy nadać kolejnym obiektom nowe funkcje – tak jak to ma np. miejsce w przypadku budynku w którym uruchamianie jest właśnie Centrum Usług Społecznych. Mamy świadomość, jak ważna dla lokalnych społeczności jest przestrzeń i dlatego chcemy ją projektować w oparciu o wiedzę i doświadczenia ekspertów NID-u – tłumaczy Jurkowlaniec.

Wsparcie eksperckie obejmie głównie kwestie ochrony zabytków, zagadnienia urbanistyczne, planistyczne itp. - Szczególnie ważna będzie też możliwość wspólnego opracowania i upowszechniania modelowych rozwiązań, standardów w prowadzeniu rewitalizacji z wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego. Ogromnie cieszymy się, że te modelowe rozwiązania będą pochodzić z Debrzna – dodaje Jurkowlaniec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto