Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Długie kolejki do specjalistów we Włocławku

Małgorzata Goździalska
Wojciech Alabrudziński
Na przyjęcie przez specjalistę w ramach ubezpieczenia zdrowotnego czekamy zwykle około dwóch miesięcy.

Kolejki już są. I to, do niektórych lekarzy specjalistów, długie. Ale w drugiej połowie roku jeszcze bardziej się wydłużą. Chodzi oczywiście o przyjęcia, za które pacjent nie płaci .

W Zespole Przychodni Specjalistycznych przy ul. Szpitalnej we Włocławku najdłużej czeka się obecnie na przyjęcie przez specjalistę w poradni endokrynologicznej. Na pierwszą wizytę pacjenci są zapisywani na styczeń przyszłego roku.

Reumatolog u nas także Bardzo Pożądany

Oblężona jest także poradnia reumatologiczna, gdzie pacjenci są zapisywani na pierwszą wizytę na grudzień - na szczęście tego roku. W pozostałych poradniach ZPS czeka się zwykle na przyjęcie około dwóch miesięcy. Dotyczy to m.in. poradni kardiologicznej, ale też cukrzycowej, urologicznej, gastroenterologicznej.

W poradni zdrowia psychicznego kolejka sięga trzech miesięcy, ale w ortopedycznej - tylko dwóch tygodni.

A jak wygląda sytuacja w innych włocławskich placówkach medycznych, w których są przychodnie specjalistyczne?

Na przykład, w Centrum Diagnostyczno-Leczniczym „Barska” na razie nie zapiszemy się na bezpłatną wizytę ani do kardiologa, ani do diabetologa. Powód? Limity na pierwsze półrocze są wyczerpane.

Zapisy będą albo w maju, albo w czerwcu - na kolejne półrocze. Jeśli chodzi zaś o prywatną wizytę do tych specjalistów, przyjęcie jest możliwe w przyszłym tygodniu. Ale w Zespole Przychodni Specjalistycznych przy ul. Szpitalnej są też takie poradnie, gdzie pacjenci - w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia - mają wyznaczoną wizytę za kilka dni. Dotyczy to między innymi poradni diabetologicznej dla dzieci, poradni chirurgicznej dla dzieci, czy też poradni rehabilitacyjnej.

Za mało pieniędzy, za mało specjalistów

Od czego zależ y długość kolejek do specjalistów? Głównie od tego, jaki kontrakt z NFZ ma placówka.

- My od kilku lat mamy takie same pieniądze - podkreśla Anna Dębicka, dyrektor ZPS.

Kolejna kwestia to mała liczba specjalistów na włocławskim rynku usług medycznych. Brakuje lekarzy prawie wszystkich specjalności, ale najbardziej endokrynologów, kardiologów, psychiatrów. Ale żeby zatrudnić specjalistów, też potrzebne są pieniądze. I koło się zamyka.

Poradnie rehabilitacyjne też oblężone

Podobny problem mamy z dostaniem się na zabiegi rehabilitacyjne. Oczywiście, chodzi o zabiegi w ramach NFZ. Niestety, w większości poradni rehabilitacyjnych we Włocławku zapisy na takie zabiegi jak masaż kręgosłupa albo się skończyły, albo się kończą.

- To kwestia kontraktu, jaki mamy z Narodowym Funduszem Zdrowia - usłyszeliśmy.

W poradni rehabilitacyjnej MZOZ przy ul. Żeromskiego na masaż kręgosłupa w styczniu przyszłego roku zapisy dopiero będą. Kiedy? Za kilka dni. W Szpitalu Rehabilitacyjnym przy ul. Barskiej też nie ma na co liczyć. Wyznaczane są bowiem terminy na marzec, kwiecień przyszłego roku. Najwcześniej, bo na połowę października tego roku, zapisują na masaż kręgosłupa w poradni NZOZ „Wita” przy ul. Kaliskiej.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto