Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec PKP w Szczecinie - jak będzie wyglądał po modernizacji [wizualizacje]

Redakcja MM
Redakcja MM
Stacja Szczecin Główny zmieni wygląd, chociaż nie będzie to ...
Stacja Szczecin Główny zmieni wygląd, chociaż nie będzie to ... Redakcja MM
Stacja Szczecin Główny zmieni wygląd, chociaż nie będzie to budowa nowego obiektu, tylko przebudowa istniejącego. Nowością będzie nowa kładka na perony bezpośrednio z budynku dworca.

- Nie było problemów z przeprowadzką dworca w nowe miejsce, niebawem zaczną się wyburzenia i prace przy odgrzybianiu budynku - mówi Paulina Jankowska z PKP SA.

Ruchome schody

Znamy zakres prac przy dworcu. Prace obejmą między innymi remont peronów 1. i 4. oraz budowę nowej kładki (ze schodami stałymi, ruchomymi, windami), na którą wejście będzie prowadziło po schodach ruchomych bezpośrednio z budynku dworca. Wyburzona będzie część obecnego budynku, a w jej miejscu powstanie nowy dwukondygnacyjny obiekt. Całkowita przebudowa czeka również pozostałą część dworca. Obiekt będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających trudności z poruszaniem się.

- Modernizacja dworca Szczecin Główny to inwestycja ubiegająca się o współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. To jednocześnie jeden z największych projektów realizowanych obecnie przez PKP S.A. - mówi Wojciech Rokicki, Zastępca Dyrektora Departamentu Inwestycji w Spółce. - Pod koniec przyszłego roku w Szczecinie powstanie nowoczesny i funkcjonalny dworzec, o wysokim standardzie obsługi podróżnych.

Ale jest też łyżka dziegciu w beczce z miodem w zachwytach nad rozpoczęciem inwestycji.

Część prac  za kilka lat

- Część prac, stanowiąca około 15 procent wartości zamówienia i zakresu projektu, została przesunięta na nową perspektywę finansową. To przebudowa peronu 2 i 3, wiaty nad peronami 1,2,3 oraz remont starej kładki - mówi Paulina Jankowska.

Przy okazji modernizacji dworca mówi się o innej potrzebnej inwestycji. To budowa nowoczesnego centrum przesiadkowego tzw. "Dworca Górnego" przy ul. Owocowej-Korzeniowskiego w sąsiedztwie Dworca PKS. Projekt zakłada budowę zadaszonego, zintegrowanego dworca, gdzie znajdować się będą kasy biletowe, poczekalnia, przechowalnia bagażu i część gastronomiczna, a bezpośrednio przed budynkiem miejsca postojowe dla autobusów, busów oraz taxi.

Łącznik z dworcem kolejowym

Budynek będzie połączony kładką prowadzącą bezpośrednio do zmodernizowanych peronów i budynku Dworca Głównego. Takie połączenie umożliwi szybkie i bezkolizyjne przemieszczanie się podróżnych w komfortowych warunkach.

Co z realizacją tego pomysłu? Zadanie znalazło się na liście zadań w Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Województwa Zachodniopomorskiego, a jego koszt oszacowano na 30 mln zł. Zakończenie wszystkich etapów inwestycji, zarówno przez PKP jak i Miasto, planowane jest w nowej perspektywie  finansowej Unii Europejskiej.

Uważajmy na ul. Kolumba

Remont oznacza też utrudnienia w ruchu na ulicy Kolumba.

- Przy przejściu dla pieszych zlokalizowanym na wysokości wyjazdu autobusu w ulicę Kolumba, gdzie jest znak "STOP" działa sygnalizacja - mówi Marcin Charęza, kierownik zespołu ds. Organizacji Ruchu szczecińskiego magistratu.

Czasowa sygnalizacja świetlna pomoże nie tylko pieszym bezpiecznie przejść przez ulicę, ale również umożliwi wyjazd autobusów komunikacji z pętli. Największe problemy z porannym przejazdem mają pojazdy jadące ulicą Kolumba od strony Tamy Pomorzańskiej. Tłok w kierunku Pomorzan robi się w czasie popołudniowego szczytu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto