Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej

Dariusz Stanecki
Dariusz Stanecki
fot. Dariusz Stanecki
W połowie sierpnia - 15 dnia tego miesiąca przypada ważne święto państwowe - Święto Wojska Polskiego. Jest obchodzone co roku właśnie tego dnia od 1992 roku na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku – najważniejszej i decydującej potyczki w wojnie polsko-bolszewickiej.

Święto wprowadzone ustawą Sejmu RP z 30 lipca 1992 roku w całej Polsce obchodzi się bardzo uroczyście. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie - z udziałem najwyższych władz państwowych - odbywa się honorowa zmiana warty.

Debrzno od lat 50-tych XX wieku było mocno związane i utożsamiane z Wojskiem Polskim. Stacjonowała tu JW 3779 Debrzno – 11. i 9. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego. Dziś jednostki już nie ma, lecz jej ślady cały czas w miasteczku i okolicach funkcjonują. To nie tylko dwa autentyczne samoloty na Placu Lotników Polskich, ale także Izba Pamięci Garnizonu znajdująca się w piwnicach Centrum Kultury i Turystyki w Debrznie, po której oprowadza i barwnie opowiada o latach świetności garnizonu major w stanie spoczynku, Jan Adam Beme.

Możemy tu obejrzeć ekspozycję zdjęć i dokumentów związanych z historią garnizonu, modele samolotów i śmigłowców obrazujących rozwój lotnictwa, ale także modele samolotów, sprzęt lub jego elementy. Mam nadzieję, że wiele osób zainteresuje także ekspozycja odznaczeń i odznak

- mówi Jan Beme.

Nie tylko pasjonatów sił zbrojnych przykuje uwagę modelarnia ze swoim modelarskim wyposażeniem, dającym możliwość tworzenia swojej kolekcji pod fachowym nadzorem. Można tu także poczytać fachową literaturę o tematyce modelarskiej.
Ciekawostką, którą obejrzymy są manekiny odziane w autentyczne stroje żołnierskie, a zwłaszcza jeden – kobieta, ubrana w strój spadochroniarza, o imieniu Paulina. Miała motywować do tego, aby kobiety także chciały odbywać służbę wojskową. Nie trzeba było długo czekać na efekty. Wiele kobiet decyduje się na taki styl życia. Przykładem jest Urszula Brzezińska-Hołownia, która ukończyła Wyższą Oficerską Szkołę Sił Powietrznych w Dęblinie. Jest zawodowym oficerem w stopniu porucznika Wojska Polskiego i pilotem myśliwca MiG-29 w w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.

Jan Beme zaprasza wszystkich zainteresowanych wojskiem, lotnictwem do odwiedzenia Izby Pamięci Garnizonu. Jest możliwość indywidualnego umówienia się na zwiedzanie pod numerem telefonu 660 453 206.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto