Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elbląg nie jest miastem dla młodych? W rankingu Europolis. Miasta dla młodych Elbląg plasuje się na końcu stawki

Patrycja Ochab
Patrycja Ochab
Wygląda na to, że Elbląg nie przyciąga młodych osób. W opublikowanym rankingu Europolis. Miasta dla młodych nasze miasto uplasowało się na 64 miejscu wśród w sumie 66 miast. Najbardziej przyjaznym miastem dla młodych okazała się Warszawa. Jak w szczegółowym zestawieniu wypadł Elbląg?

Elbląg na 64. miejscu w rankingu Europolis. Miasta dla młodych

Ranking Europolis. Miasta dla młodych został opublikowany przez Polską Fundację im. Schumana. W zestawieniu zbadano, w jakim stopniu 66 miast na prawach powiatu jest przyjaznych dla osób młodych. W tym celu miasta zostały opisane pod względem siedmiu kategorii: edukacja, lokalny rynek pracy, infrastruktura, mobilność, otwartość, zdrowie i opieka, kultura i rozrywka.

Elbląg ostatecznie zajął 64 miejsce w rankingu, czyli trzecie od końca. Za nami uplasowały się jedynie Mysłowice oraz Bytom.

Ostatnia dziesiątka miast składa się z miejscowości Górne-go Śląska (Bytom, Mysłowice, Ruda Śląska, Świętochłowice, Dąbrowa Górnicza), miast z regionów o słabszej kondycji gospodarczej (Grudziądz i Elbląg z warmińsko-mazurskiego, Chełm z lubelskiego oraz Suwałki z podlaskiego) oraz z Gorzowa Wielkopolskiego – czytamy w raporcie.

Miasta były oceniane w siedmiu kategoriach

Pierwszą kategorią, według której zestawiono miasta, była gospodarka lokalna. Pod tym względem najlepiej wypadła Warszawa. Natomiast Elbląg zajął 55 miejsce. Miasta zamykające stawkę w tej kategorii to najczęściej ośrodki ze wschodniej Polski. Podkreślono w tym momencie także przeciętny czas poszukiwania pracy w 2018 roku. W województwie warmińsko-mazurskim to 9,2 miesiąca.

56. pozycję zajął Elbląg w kategorii edukacja. Tutaj na pierwszym miejscu uplasował się Rzeszów. Autorzy uwzględnili ośrodki akademickie w miastach, ale także mierniki dotyczące szkół licealnych i zawodowych i dostępność szkolnictwa podstawowego oraz wsparcie ze strony samorządów w postaci stypendium dla uczniów i studentów.

Ważna jest także infrastruktura – zarówno drogowa, miejska, jak i inwestycje w tanie mieszkania. Uwzględniono w tej kategorii również zanieczyszczenie powietrza i dostęp do internetu. Elbląg zajął tutaj 50. pozycję. Najlepiej pod względem infrastruktury oceniono Świnoujście.

Pod względem mobilności Elbląg uplasował się na 52. miejscu. Podkreślono tutaj rozległą sieć ścieżek rowerowych w naszym mieście – wraz z Suwałkami i Grudziądzem, które również uplasowały się w końcówce rankingu, jesteśmy w pierwszej dziesiątce pod tym względem.

Stolicą kultury okazał się być Kraków. Elbląg w tej kategorii zajął 46. miejsce. Na podobnej pozycji nasze miasto plasuje się w kategorii otwartość (48. miejsce). Uwzględniono tu otwartość na imigrantów, ale także odsetek radnych do 30. roku życia i działanie młodzieżowych rad miasta.

Elbląg najsłabiej wypadł w kategorii zdrowie i opieka

W ostatniej kategorii - zdrowie i opieka Elbląg jest dopiero na 62. pozycji. Może to oznaczać trudności w dostępie do służby zdrowia (szczególnie w opiece okołoporodowej) oraz dużą konkurencję o miejsca w żłobkach i przedszkolach, ponieważ te aspekty były brane pod uwagę.

Warszawa atrakcyjna dla młodych

Najlepiej w rankingu wypadła Warszawa. Za nią kolejno plasują się takie miasta: Rzeszów, Katowice, Gdańsk, Kraków, Wrocław, Opole, Poznań, Sopot. Pierwszą dziesiątkę zestawienia zamyka Łódź.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto