Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Euro2012. Na Letnicy nie ma już śladu po dawnych ogródkach działkowych

Paweł Rydzyński
Zakończyły się prace porządkowe na terenie Letnicy, gdzie powstanie stadion Baltic Arena - jedna z aren Euro 2012. Przed ostatnich kilka tygodni z Letnicy wywożono gruz pozostały po dawnych ogródkach działkowych.

Zakończyły się prace porządkowe na terenie Letnicy, gdzie powstanie stadion Baltic Arena - jedna z aren Euro 2012. Przed ostatnich kilka tygodni z Letnicy wywożono gruz pozostały po dawnych ogródkach działkowych.

- W poniedziałek firma Ol-Trans zgłosiła gotowość do przekazania terenu. Do końca tygodnia zamykamy temat sprzątania - powiedział Michał Kruszyński, rzecznik spółki Biuro Inwestycji Euro 2012 w Gdańsku.

Za 3-4 miesiące rozpoczną się prace ziemne i melioracyjne pod budowę stadionu. W ich ramach zaplanowano m.in. usunięcie torfu zalegającego na Letnicy.

Ekspertyzy geologiczne wykazały, że wywiezienie torfu rozwiąże problem podmokłości terenu i nie będzie potrzebne jego palowanie.

Wywieziony tort trzeba jednak będzie czymś zastąpić. Kruszyński informuje, że w tej chwili na Letnicę są zwożone specjalne materiały (m.in. popioły), które wypełnią doły po torfie.

- Na Letnicy powstaną "poletka doświadczalne". Trzeba będzie sprawdzić, jakiego rodzaju mieszanka tych materiałów i jakie proporcje będą wchodzić w grę przy uzupełnianiu luki - dodaje rzecznik.
Od połowy sierpnia w BIEG-u pracuje nowy dyrektor operacyjny - Adam Kalata ("transfer" z Saur Neptun Gdańsk). Do jego zadań należy m.in. opracowanie strategii związanej ze sprzedażą w przyszłości nazwy stadionu sponsorowi.

Kiedy to nastąpi?

- Nie chciałbym sugerować jakiejkolwiek daty granicznej. Ważne jest znalezienie jak najlepszego sponsora i osiągnięcie jak najlepszej ceny. Dobrze byłoby, gdyby nazwa została sprzedana jeszcze przed oddaniem stadionu do użytku, ale jeśli będzie to miało miejsce później, nic się nie stanie - zakończył Michał Kruszyński.

Jeszcze w tym miesiącu pomorski wojewoda Roman Zaborowski ma wydać pozwolenie na budowę Baltic Areny
Pozwolenie ma szansę zostać wydane już ok. 15 września, lecz jego uroczyste przekazanie szefom BIEG-u odbędzie się 26 września podczas uroczystości związanych z Dniem Budowlanych. W listopadzie wyłoniony zostanie zwycięzca przetargu na prace ziemne, które mają rozpocząć się tuż przed Bożym Narodzeniem. Mniej więcej w tym samym czasie z Duesseldorfu, z siedziby biura RKW, do Gdańska ma dotrzeć ostateczny projekt budowlany.

Prace budowlane rozpoczną się w kwietniu 2009. Stadion ma być gotowy do 31 grudnia 2010, pierwszy mecz zostanie rozegrany wiosną 2011 r.

**

Stadion powstanie na czas

**

Rozmowa z Grzegorzem Sawickim, dyrektorem firmy Ol-Trans.

- Prace na Letnicy, przy porządkowaniu terenu pod Baltic Arenę, przebiegały zgodnie z planem?

- Tak, i udało się je zakończyć nieco szybciej, niż w siedem tygodni, które przewidywała umowa.

- Ilu ludzi porządkowało teren?

- Około dwudziestu, nie licząc obsługi sprzętu. Do pracy zaangażowaliśmy też ok. 30 jednostek sprzętu, czyli zarówno spychaczy, jak i ciężarówek.

- Jakim przedsięwzięciem będzie usunięcie torfu?

- Bardzo dużym. Woda zalega 30 cm poniżej poziomu gruntu.

- Czy Pana zdaniem nie ma obaw, że Baltic Arena nie powstanie na czas?

- Nie ma. BIEG profesjonalnie podchodzi do tej sprawy, pracownicy z którymi mieliśmy kontakt to ludzie bardzo doświadczeni. Jak są problemy, to pomagają je rozwiązać, a oczekują, że partnerzy sami sobie poradzą.

**

Wszystko co wiemy o stadionie

**

227 m długości, 197 szerokości i 45 wysokości, 82 przęsła (każde po 66 ton), waga stali - 5412 ton. To dane dotyczące "gabarytów" Baltic Areny
Powierzchnia stadionu wraz z parkingami to 34 hektary. Podczas Euro 2012 na stadionie będzie 41 776 miejsc, później, po zmniejszeniu m.in. trybuny prasowej - 44 632. Przewidziano budowę 40 lóż VIP-owskich (będzie istniała możliwość stworzenia kolejnych 18 - doswiadczenią niemieckich gospodarzy mistrzostw świata 2006 każą przewidywać, że zainteresowanie takimi lożami systematycznie rośnie), biznesklubu dla 1,5 tys. osób, restauracji na 200 miejsc oraz 21 innych punktów handlowych i gastronomicznych. Na stadion będą cztery wejścia (w tym jedno dla VIP-ów), przez każde będzie mogło w ciągu godziny przejść 12 tys. osób. W przypadku ewakuacji trybuny mają opustoszeć w 7-8, a cały teren - w 15 minut.
Wliczając piwnice i płytę boiska, stadion będzie liczył aż osiem poziomów (boisko to poziom "0").
Na stadionie będą 22 klatki schodowe i siedem wind.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto